Розрахунок медового сусла. Частина 3.

Рік написання: 2021

Перший метод розрахунку медового сусла.

Переходимо до розгляду методів розрахунку сусла. Основними компонентами сусла є мед і вода, зрідка – мед і сік. Якраз співвідношення цих компонентів і є основною метою наших розрахунків. В процесі довгої історії медоваріння методи розрахунку сусла пройшли певну еволюцію. Історично першим методом розрахунку був метод по співвідношенню об’ємів меду і води.

Перший метод - без розрахунку, з допомогою цукрометра.

Найпростіший метод - це взагалі ніяких розрахунків не проводимо. Звичайно, і при такому підході деякі числові закономірності ферментації медового сусла необхідно знати. Поступаємо наступним чином. Вибираємо бажану спиртуозність медового вина, яке ми маємо намір зробити. Наприклад, при спиртуозності медового вина 15% об. цукристість сусла відповідно має бути 30%. Розбавляємо мед з водою, навмисно більшої від необхідної концентрації. Наприклад, у співвідношенні мед/вода,  як 1:1. Коли мед повністю розчиниться у воді, обережно опускаємо в розчин цукрометр і починаємо добавляти воду невеликими порціями, помішуючи розчин, цукристість сусла почне знижуватися. Коли цукрометр покаже 30% цукристості, сусло готове, щоб ми отримали медове вино бажаної спиртуозності 15% об. Правда, ще слід вгадати з об`ємом. Якщо сусла виявиться замало для вибраної для ферментації ємності, до нього можна добавити мед і воду, контролюючи цукристість цукрометром.

Метод - зручний для варіанту з трьома складниками сусла: мед, вода і сік. Поступаємо так. Готуємо ситу меду з водою з цукристістю більше необхідної, наприклад 1:1, остуджуємо, добавляємо до сити сік і визначаємо цукристість сусла ареометром і знижуємо її до бажаної, добавляючи до сусла невеликими порціями воду (кип’ячену і остуджену), постійно контролюючи цукристість ареометром. Цукристість вимірюємо до того, як сусло почне ферментувати, оскільки вона з початком ферментації починає знижуватися.

Це і є найпростіший метод розрахунку сусла, коли ми майже ніяких обчислень не проводимо. Використання ареометра для визначення кінцевої цукристості сусла перед ферментацією корисне і при інших методах розрахунку цукристості.

Принцип дії ареометра ґрунтується на тому, що густина води дорівнює 1 кг/л, а густина цукру 1,5кг/л. Розчин цукру у воді матиме проміжну густину між цими показниками, в залежності від співвідношення складників цукру і води. Ареометр — це, по суті, поплавок, який, в залежності від густини сусла, тоне на різну глибину, а його шкала і буде показувати цукристість. В цьому принцип вимірювання. Існуючі ареометри мають різний діапазон і точність вимірювань. Автор рекомендує користуватися ареометром АС-3, шкала якого має діапазон вимірювання цукристості від 25 до 50%. На практиці даним ареометром можна вимірювати цукристість, починаючи від 22%, тобто діапазону одного аерометра досить для вимірювання практично всіх можливих варіантів цукристості сусла у практичному медоварінні, принаймні це стосується домашнього медоваріння. Вимірювати цукристість можна у відповідному мірному посуді або безпосередньо в бутлі чи бочці. Що буде, якщо ареометр АС-3 опустити в сусло цукристості, що виходить за діапазон його вимірювання, скажімо 20%. Ареометр потоне і дістати його з дна бочки буде не просто. Щоб цього не сталося, рекомендується до шийки  ареометра прив'язати тоненьку нитку і ареометр опускати в сусло на нитці, це для того, щоб його можна було потім без проблем вийняти з сусла.

Визначення цукристості сусла ареометром відбувається за принципом «тут і тепер». Це означає, що як тільки ви приготували сусло, ви можете достовірно виміряти його цукристість ареометром. Якщо пройшло, скажімо, півдня — показники вже будуть інші, скоріше всього невірні, оскільки почався процес ферментації, а поява спирту в суслі спотворює показники цукристості сусла.

Ареометром не можна вимірювати цукристість сусла на проміжних етапах ферментації, оскільки в суслі будуть три складники: вода, цукор і спирт, з густинами відповідно: 1, 1,5, 0,9 кг/л. Зрозуміло, що показники ареометра будуть неточними. Він покаже цукристість меншу від реальної, оскільки наявність спирту зменшує густину сусла.

Вимірювання цукристості ареометром найбільш точне при кімнатній температурі +20°С. В надто холодному суслі або надто гарячому показники будуть дещо інші, не зовсім точні.

Коментарі (0):