Чи важко зварити медове пиво?

Рік написання: 2016

Так зване медове пиво може вважатися зразком дуже легких медових вин. Для його приготування на кожне відро (12 л) сусла береться 1,75 кг меду, внаслідок чого цукристість сусла лежить в межах 12%, а вміст спирту в пиві буде близько 6º об’ємних. Менша міцність небажана, оскільки дуже слабкий напій легко скисає. При варінні сити після першого зняття піни необхідно добавити в сусло загорнуті в шматок тканини (мішечок із марлі чи мішковини) хмелеві шишки із розрахунку 25 г на відро сусла. Варку сусла з хмелем продовжують півгодини, потім тканину з хмелем виймають. 

Після охолодження зварену ситу зливають в мірну посуду і кип’яченою водою доводять до розрахованого об’єму. На кожне відро сусла додають 10 г лимонної кислоти і 2 г нашатиря (хлористий амоній), які спочатку розчиняють в половині склянки теплої води. Коли температура сусла опуститься до кімнатної, тоді в неї вливають не менше 1% закваски  (приблизно півсклянки -120 г на одне відро сусла). Найкраще взяти чисту культуру винних дріжджів, але можна застосувати і хороші пивні дріжджі, які можна придбати на пивзаводі.

Бродіння пива ведуть при  +13 - +16ºС, дотримуючись всіх правил, вказаних для приготування медових вин. Бурхливе бродіння продовжується 5 – 6 днів. По закінченню його бочечку щільно закупорюють і виносять в холодне приміщення. Через 2 – 3 дні освітлене пиво обережно зливають з осаду, розливають в пляшки, закорковують їх і тримають також на холоді (щоб тільки не замерзло). В теплі вуглекислий газ, що виділяється при тихому бродінні, може розірвати пляшки. Через кілька днів пиво буде готове. При хорошій витримці при  +8 -  +10ºС воно набуде більшої міцності і кращого смаку. Це досить дешевий і швидко достигаючий освіжаючий шипучий напій, за смаком схожий на ячмінне пиво, але смачніший від нього і набагато корисніший.

Курочкін А. Я.   Журнал „Кубанское пчеловодство”  №1, 1927 р.

 

Переклад з російської мови і зауваження М. Горніча.

Медове пиво - наступний після медового вина напій, який ми, як прогнозується, освоїмо. Міцність (спиртуозність) пива лежить в межах 3 – 6 градусів об’ємних, отже цукристість сусла – 6 – 12%. На одну частину меду необхідно добавити від 6 до 12 частин води. Краще починати з міцнішого пива, оскільки його легше виготовити (мед – вода – 1:6). Добавка хмелю є обов’язковою, оскільки хміль тут виступає не тільки як ароматична добавка, але як консервант, який сприяє стабілізації пива і його довшому зберіганню. 

Хлористий амоній добавляють для живлення дріжджів і кращої їх роботи. На нашу думку, можна добавляти фосфат амонію, як у випадку питних медів. Ряд сучасних дріжджів, які є в продажу, наприклад Турбо-24, уже містять таку добавку, тому не потребують додаткового підживлення. Добавка хлористого амонію (нашатирю) в пивне сусло аналогічне добавці розпушувача тіста при випіканні хліба. Мета однакова – поліпшити роботу дріжджів.

Ми знаходимося в значно кращих умовах, для зупинення бродіння ми можемо використовувати холодильник (коли автор писав статтю ще не було холодильників), зберігати готовий продукт в пет-пляшках, не остерігаючись їх руйнування під дією вуглекислого газу. Ймовірно, будуть певні труднощі в придбанні дріжджів для виготовлення медового пива, тому прохання до читачів ділитися досвідом у цьому питанні. Можемо припустити, що для медового пива підійдуть і хлібні дріжджі, оскільки сусло буде зброджуватись до низької спиртуозності, але якість такого пива буде нижчою, ніж у випадку застосування культурних дріжджів. І останнє. Медове пиво – це напій для себе. Собівартість його висока, ціна – нижча від медового вина, тому найімовірніше, що медове пиво не буде продаватися на виставках і ярмарках в значних об’ємах, подібно медовому вину.

Коментарі (0):