Забезпечення додатковим джерелом мінералів може виявитися дуже потрібним для бджіл

Рік написання: 2017

Незважаючи на те, що бджоли мають у своєму геномі тільки кілька генів, які відповідають за смак, вони дуже тонко налаштовані на сприйняття їжі. Бджоли постійно відчувають яких мінералів їм не вистачає в раціоні і шукають їх у природі, відповідно сезону, коли їх раціон постійно змінюється. Іншими словами, серед розмаїття пилку і нектару у природі бджоли в першу чергу вибирають ті, які містять мінерали, яких їм не вистачає найбільше в даний момент.

Такий ключовий висновок із нового дослідження, проведеного вченими Університету Тафса, що надає додаткові можливості щодо поліпшення здоров’я бджіл, популяція яких значно скоротилася в останні роки, а цінність цієї інформації ще і в тому, що подібних досліджень в сфері потреб бджіл в мікронутрієнтах проводилося досить мало.

Результати дослідження опубліковані в журналі Екологічна ентомологія і схиляють до думки, що пасічники повинні забезпечувати можливості для своїх бджіл отримувати деякі природні мінерали. Наприклад, способом злизування, інакше бджоли будуть шукати необхідні їм мінерали у природі. А для широкої публіки – це спосіб підтримати здоров’я бджіл шляхом посадки широкого спектру різноманітних медоносів і пилконосів, які створюють різноманітнішу дієту в раціоні бджіл.

В даний час на ринку існує широкий спектр кормових добавок із мікронутрієнтів для бджіл, проте насправді ми мало знаємо, які мікроелементи найбільше потрібні бджолам в кожний період. 

Той факт, що медоносні бджоли перемикають свою увагу від одних мінералів до інших є дійсно захоплюючим. Це означає, що бджоли якимось чином знають які мінерали найбільше потрібні для сім’ї в даний момент. Це розуміння допомагає нам підтримувати бджіл та інших запилювачів протягом усього року, забезпечуючи їм доступ до різних джерел поживних речовин.

Результати досліджень показують, що медоносні бджоли збирають мінерали в природі, які необхідні для підтримки їх здоров’я, маючи в своєму геномі тільки кілька генів, що відповідають за смак. Восени, коли квіткові ресурси виснажуються, дослідження показало, що бджоли шукають в природі конкретні нутрієнти – кальцій, магній і калій – все те,  що зазвичай є у пилку. Пошуки можуть поширюватися і на «брудну воду». Коли влітку нектару і пилку вдосталь, бджоли воліють вживати деіонізовану воду. Якщо мінералів не вистачає у квітковій дієті, бджоли переходять на вживання більш мінералізованої води.

Група вчених досліджували 8 бджолосімей, яких привчали відвідувати годівниці з цукровим сиропом.

Дослідники створили водні розчини з різними мінералами, такими, як натрій, магній, фосфор. Вимірювали кількість сиропу, забраного з кожної годівниці, щоб визначити, який мінерал є найбільш затребуваний.

Бджіл, які вилітали з вуликів до годівниць, мітили відповідним підфарбованим порошком. Відмічали, з яких вуликів бджоли беруть сироп з тим чи іншим мінералом.

Потім вимірювали кількість розплоду, щоб визначити чи є зв’язок між ростом сім’ї і споживанням тих чи інших мінералів.

Було виявлено, зокрема, що бджоли з сильніших сімей мають схильність відвідувати годівниці з мінералізованим сиропом, в той час, як бджоли зі слабших сімей відвідували менш мінералізований сироп.

Дані деяких дослідів виявилися непереконливими, зокрема, що стосувалися впливу окремих мінералів на здоров’я бджіл.

 

Література.

Філіп Т. Старкс та ін. Сезонність в споживанні солей в медоносних бджіл (Apis MELLIFERA). Журнал Екологічної ентомології, 2016 року.

Джерело: https://www.beeculture.com

Коментарі (0):