Ювілей «Українського пасічника»

Рік написання: 2016

В травні 1991 вже далекого року у Львові вийшов перший номер журналу УП. Так започаткувалася бджолярська преса незалежної України.  Цікаво, що в минулому УП вже виходив принаймні тричі: в 1914, 1928 – 1939, 1942 – 1944 роках. Як бачимо, журнал видавався за австрійської і польської влади, і німецької окупації Львова, а ось за радянської влади – ні. Чому ж так? За неперевіреними даними, видання журналів по бджільництву в Україні в радянські часи було заборонене московською владою. Бджільництво – частина культури українського народу, а з українською культурою боролися.

Таким чином, в 2016 році виповнилося 25 років видання УП вже в незалежній Україні. Святкування ювілею УП відбулося у Львові 12 листопада 2016р. В рамках заходів: відкриття меморіальної дошки Михайлу Боровському – редактору УП в довоєнні роки з нагоди 125-річчя від дня його народження, наукова конференція, урочиста вечеря.

На святкових заходах були присутні приблизно 250 пасічників і гостей з різних областей України, в тому числі з Донбасу, Харківщини, Полтавщини, Запоріжжя, Дніпра, Кіровоградщини, Черкащини, Київщини, Житомирщини, Хмельниччини, Буковини, Волині, Рівненщини, Закарпаття, ну і, звичайно, трьох областей Галичини. Були гості з Польщі. Така географія свята зайвий раз свідчить, що УП є загальноукраїнським явищем, а не тільки регіональним виданням.

Відродженням УП ми завдячуємо як редакції журналу УП на чолі з Миколою Осташевським, так і  бджолярській громадськості міста Львова і Галичини, які власне і створили новий УП в 1991 році. На жаль, час невблаганний, багатьох активних фундаторів відродження УП вже немає з нами.

УП своїм відродженням у 1991 р. започаткував не тільки нашу пресу, але і той формат громадської роботи у бджільництві, який ми маємо тепер. Адже перші неформальні зустрічі пасічників, наукові конференції були проведені теж у Львові редакцією УП. Можна сказати, що з відродженням УП почалося активне громадське життя у нашому бджільництві.

Варто віддати належне редактору УП Миколі Осташевському, який у наш непростий час зумів забезпечити вихід журналу і наповнювати його цікавим змістом.

Ювілей УП – привід поговорити про нашу пресу. У наш час виходить більше 10 періодичних видань по бджільництву. Можливо, забагато? Кожне з цих видань має певні труднощі, як творчі, так і фінансові. Така кількість видань, можливо, результат деякої роз’єднаності нашого бджільництва. З іншого боку, складається враження, що наші пасічники бажають виговоритися після багатьох років мовчання в радянські часи. Можливо, вихід із такого становища – об’єднання деяких наших видань по бджільництву.

Хочеться сподіватися, що труднощі ці тимчасові, що це труднощі росту. А УП хочеться побажати в рік ювілею довгих років життя і хороших тиражів.

Коментарі (0):