Як часто варто оглядати бджолородини?

Рік написання: 2017

Рекомендації від фірми Bayer.

Дражливе питання, особливо для новачка, відповідь на яке кожен пасічник дає самостійно. А правильна, з точки зору пасічника, частота оглядів установлюється після років практики утримання бджіл. Поради, почерпнуті з літературних джерел, дуже різняться: від раз на три дні, до трьох разів на сезон. Час від часу появляються нові рекомендації. Ось і відома фірма Байер висловилася на цю тему.

З урахуванням напрямку діяльності цієї відомої фірми рекомендації зводяться до наступного.

Часті огляди мають важливе значення для підтримання здоров’я сім’ї бджіл, оскільки здоров’я бджіл може різко погіршитися протягом короткого часу через варроатоз, акарапідоз, малого вуликового жука, численних вірусів, бактерій, отруєнь і інших факторів стресу. Є багато способів дізнатися про поточний стан сім’ї бджіл. Основа – все-таки огляди: від випадкового відкриття вулика до повної розборки гнізда з детальним оглядом всіх рамок  на регулярній основі. Так само є чимало способів фіксації інформації, отриманої на основі оглядів.

Пропонована фірмою методика представлена на науково-практичній конференції в шт. Техас 12 січня 2017 р. Це є практична система для швидкої оцінки, запису, розуміння і плану управління здоров’ям сім’ї бджіл.

Нижче наведений список із шести факторів чи умов здорової сім’ї, які пасічник має оцінити при огляді.  Така уніфікація підходу до оглядів дозволяє уникнути помилок, таких, як збір і оцінка недостатньої інформації при огляді, що приводить до хибних оцінок; так і збір надто великого обсягу інформації, що має наслідком зайву втрату часу.

Згідно принципу здорової сім’ї (фірма Байєрн), сім’ю можна вважати здоровою, якщо:

  • в гнізді є розплід на всіх стадіях (яйця віком 1 – 3 дні, личинки віком 1 – 6 днів, лялечки віком 1 – 11 днів);
  • є достатня кількість дорослих бджіл і вікова структура бджіл відповідна для годівлі розплоду і виконання інших поточних завдань;
  • в гнізді є молода, продуктивна, без дефектів матка;
  • корми – мед і перга є в достатній кількості в гнізді і/або в магазинах. Якщо кормів недостатньо, мають бути підгодівля і вода поза гніздом;
  • не повинно бути жодних зовнішніх чинників чи факторів стресу, які заважають розвитку і нормальній життєдіяльності сім’ї бджіл;
  • гніздо має бути відповідно розширене чи звужене в руслі короткострокових очікуваних змін в розмірах гнізда бджіл, так, щоб бджоли могли належно обігріти гніздо і мали простір для розвитку.

Ми рекомендуємо оглядати сім’ї щотижня, щоб краще зрозуміти поточний стан сім’ї, стан її здоров’я, визначити план заходів для усунення недоліків і виправлення стану сім’ї в короткостроковій перспективі. 

За матеріалами журналу American Bee Journal.

Коментарі (0):