Виведення маток в Україні і США. Порівняльний аналіз.

Рік написання: 2019

Вступ.

Виведення маток – важлива складова в розведенні бджіл. Без виводу маток і створення нових сімей неможливо підтримувати продуктивність бджільництва на належному рівні.

Вивід маток можна умовно розділити на два сектори: виведення маток пасічниками на  пасіках, для власних потреб і комерційне маткарство – вирощування маток на продаж, для отримання прибутку. Якщо пасічник має більше 20 сімей бджіл, то успішно утримувати і розмножувати їх без вирішення питання виводу маток на власній пасіці проблематично.

Вивід маток – кваліфікована і наукоємна робота, яка вимагає певних знань і вмінь. Не можна виводити маток без хорошого знання біології бджіл і наявності відповідних професійних навичок. В цьому плані у нас склалася національна школа маткарства, певні технології, які враховують, як необхідні теоретичні основи біології бджіл, так і кліматичні умови нашої країни, традиції і кон’юнктуру ринку. У нас досить хороших книг і кваліфікованих професійних маткарів. Назву кілька настанов. Це «Матководство» Руттнера, книги Комісара, Нестерводського. Книга Прокоповича по виводу маток до нас, на жаль, не дійшла. Навчитися виводити маток, отже, не проблема для пасічника.

Але, знайомлячись з виводом маток у США, я зі здивуванням відмітив, що в цій країні застосовуються інколи дещо інші підходи до виводу маток, відмінні від наших. І це при тому, що бджільництво США, образно кажучи, – відкрита книга для нас. Здавалося би нічого нового тут для нас немає. Як уявляється, досвід США може бути корисним і для наших пасічників.

Вивід маток в Україні.

Виведення маток в Україні можна оцінити приблизно в 2 млн. щороку. Ця оцінка склалася на основі того, що в нас є до 4 млн. сімей, а маток старше двох років пасічники, як правило, не тримають. Отже, щороку потрібно виводити до 2-х млн. маток. Це дуже приблизна оцінка. З них 1,5 млн. маток пасічники виводять самостійно, на своїх пасіках для власних потреб, решту - приблизно 500 тис. маток виводять професійні маткарі. Бізнес по виводу маток в Україні має великі перспективи, оскільки наші маткарі реалізують досить велику кількість маток в інші країни, і попит на наших маток досить великий, як в Європі, так і в країнах на схід від нас. Особливість нашого ринку маток: в сезон, зокрема весною, попит на маток завжди більший, ніж пропозиція. Така ситуація є визначальною для прийнятих у нас технологій виводу маток протягом десятиліть. У наших маткарів матки на продаж вирощуються в невеликих сімейках – нуклеусах. В такий нуклеус дається маточник, після виходу матка спаровується і починає відкладати яйця. В цей момент, після того, як матка відкладала яйця кілька днів, вона вилучається з нуклеуса і реалізується. Така технологія значно підвищує пропускну здатність нуклеусів і дозволяє виростити до 10 маток за сезон в одному нуклеусі. Але кондиції матки, вирощені за такою технологією, не зовсім підходящі для споживача, оскільки можуть бути проблеми із підсадкою і прийомом таких маток. Але перехід на інші технології проблематичний для нас, оскільки:

  1. У нас короткий сезон для виводу маток: від сили - місяців 3 – 4.
  2. У нас високий попит на маток на початку сезону.
  3. Значна частина наших маток реалізується за кордон.
  4. Частина вирощених маток використовується для організації пакетів.

Разом з тим матки, які не пройшли повний цикл виводу розплоду в нуклеусі (більше 21 дня безперервного відкладання яєць молодою маткою), не можуть бути надійно прийняті в повноцінні сім’ї. 

Вивід маток в США.

В бджільництві США багато схожого з нашим. В США щороку виводять теж близько 2 млн. маток, але статистика тут обернена: 1,5 млн. плідних маток виводять професійні маткарі на продаж, а рядові пасічники – незначну кількість. При кількості сімей в США близько 3 млн., ринок маток тут насичений, і пропозиція переважає над попитом. Крім того, США не можуть продавати маток за кордон. Серед сусідів США Канада забороняє завезення маток з інших країн, щоб не завозити нові хвороби з півдня, а Мексика – надто бідна країна, щоб купувати дорогі для неї американські матки. Отже маткарство в США зорієнтоване тільки на американський ринок, чітко обмежений на відміну від України, яка реалізує маток щонайменше в десяток країн. Далі, вирощування маток в США зосереджене переважно на півдні (Каліфорнія, Гавайї, Флорида, Джорджія, Техас), де немає зими в нашому розумінні. Таким чином, сезон виводу маток триває 10 – 11 місяців на рік. Ефект сезонності попиту на маток відсутній в США. Матки реалізуються протягом сезону більш рівномірно, ніж у нас.

У США маток вирощують переважно у нуклеусах, які за силою відповідають нашим відводкам – на 3 – 5 рамок Лангстрота або Дадана. 

На реалізацію маток відправляють після того, як вона відкладає яйця в такому гнізді протягом місяця. Тим самим матка досягає свого найвищого статусу. Таку матку можна підсадити в будь-яку сім’ю. Утримання таких нуклеусів має ряд особливостей. Їх не потрібно підгодовувати, їх не потрібно підсилювати, вони не злітають, вони самодостатні. Проблеми з роїнням таких сімей вирішуються тим, що:

  • час від часу їх реалізують як пакети, попит на які в США теж досить значний;
  • їх переселяють у стандартні вулики;
  • їх ослаблюють поділом пополам;
  • на такий вулик ставлять надставку.

Такі нуклеуси вимагають мінімум догляду. Оскільки робоча сила в США надто дорога, її використовують економніше, а бджоли – дешевший ресурс. У нас навпаки: економніше використовують бджіл. Натомість обслуговування маленьких нуклеусів вимагає значних затрат праці, але робоча сила у нас майже безкоштовна. Матки в таких нуклеусах більш високої якості. В США таким чином намагаються здешевити технології. У нас економлять на якості маток (наголос на кількість). Єдиний «недолік» такого маткарства – нуклеуси потрібно утримувати в місцевостях, які забезпечують надходження пилку і нектару протягом всього сезону.

Цікаво, що є деякі відмінності і в розумінні біології виводу маток. У нас рекомендують прививати личинки на маточне виховання віком до 12 годин (Комісар, 2011), у США ідеальним віком личинки для щеплення є 12 – 24 год.  (L. Connor, 2015; McNeil, 2015).  У США терпимо сприймають виведення свищевих маток на любительських пасіках.

Проблеми при підсадці і прийомі маток.

В США значну увагу приділяють питанню успішної підсадки і якості маток. Так, маток реалізують після того, як матка відкладатиме яйця в нуклеусі протягом місяця. Така матка, будучи вилучена для реалізації, матиме найвищий статус. Її можна буде успішно підсадити у будь-яку продуктивну сім’ю. Розмір нуклеусів і тривалість сезону у пасічників США дозволяє це робити. Наші маткарі виводять маток у невеликих нуклеусах і відправляють маток на реалізацію відразу ж після початку відкладання яєць. Така матка не досягає відповідного статусу і, будучи підсадженою у повноцінну сім’ю, з часом міняється самими бджолами. Детальніше про узгодження статусів матки і сім’ї при підсадці маток можна прочитати в моїй книзі про підсадку маток.

Проблеми з підсадкою – одна з причин, чому в США немає торгівлі неплідними матками. Натомість торгівля маточниками набула деякого поширення. Маточник підсадити легше, ніж неплідну матку.

Резерви виробництва.

Звичайно, вивід маток – це частина ринку бджолопродукції. Виведення маток - це складова розведення бджіл, як сказано вище. Але виведення маток – це ще і селекція бджіл. Тому тут важливо витримувати баланс між місцевим селекційним матеріалом і завізними матками. Досвід США демонструє, що ринок маток, виведених на ізольованих пасіках професійними маткарями, не може замінити в повній мірі племінну роботу на місцевих пасіках. Виведення маток на місцевому рівні з місцевого племінного матеріалу, які будуть запліднені місцевими трутнями, – життєва необхідність.

Не варто вважати, що у нас все гірше, ніж в США. Наголос на використанні покупних маток на пасіках веде до збіднення генетичного розмаїття бджіл, поширення селекційного матеріалу і непристосованих до місцевих умов бджіл, веде до поширення хвороб, підвищує зимовий відхід бджіл. Тому виведення маток місцевих популяцій на пасіках важливе і суттєве в нашій зоні помірного клімату, де і зима холодна і довга, і літо часто сухе і спекотне. Ми повинні розводити бджіл, уже пристосованих до нашого суворого до бджіл клімату. Тому співвідношення покупних маток до виведених на місці, як 1:3 у нас, значно краще, ніж, як 3:1, як у США. Нагадаю, що в США щороку гине більше 1 млн. сімей, це при тому, що на більшій частині США зими в нашому розумінні і немає. У США немає торгівлі неплідними матками, хоча така практика і пропагується. Це зрозуміло, оскільки ринок плідних маток насичений, і вони порівняно недорогі, то попит на неплідних обмежений. Натомість існує торгівля маточниками віком 48 годин. Такий відкритий маточник без бджіл-годувальниць можна перевозити на великі відстані без втрати кондицій матки протягом кількох годин. Відкритий маточник, віком 48 годин, може бути вилучений із сім’ї стартера в спеціальний контейнер без бджіл-годувальниць і перевезений на сотні кілометрів. Потім такий маточник дається у заздалегідь (за добу) підготовлений нуклеус. У США існує практика перевезення яєць у щільниках, які використовуються для виводу маток на новому місці.

Реалізація маток у вигляді 48-годинних маточників і яєць являє собою недорогий, швидкий і простий спосіб поширення племінного матеріалу – вароарезистентних бджіл, дочок від інструментально-запліднених маток з унікальними властивостями. Будучи виведеними в нових умовах і запліднені місцевими трутнями, вони дають ефект гетерозису і ріст продуктивності очолюваних ними сімей.

Наступна форма торгівлі матками, яка є в США, але відсутня у нас – реалізація маточників за 24 – 30 годин до виходу матки - по пошті. Маточники укладаються у спеціальний контейнер, туди додають канді, воду і фунт (454 г) бджіл для обігріву маточників. Спеціальна нічна пошта протягом ночі доставить маточники споживачу. Всі великі виробники маток використовують таку форму торгівлі матками.

Сучасні схеми розведення бджіл, прийняті на наших пасіках, ведуть до швидкої інбредної депресії. В цих умовах наші пасічники мали б ширше застосовувати практику обміну генетичним матеріалом – яйцями, маточниками віком 48 годин, запечатаними маточниками, неплідними матками. Такі статуси маток коштують недорого і могли би бути дієвим засобом проти інбредної депресії. Матки в таких формах виводяться на інших пасіках, десь далеко, а запліднюються місцевими трутнями, створюючи гетерозис в межах раси бджіл. Чим і досягаємо підвищення продуктивності місцевих бджіл, зберігаючи їх риси, що так важливо у нашому помірному кліматі.

Економіка питання.

У США відсутній всілякий екзотичний непотріб із-за кордону. Використовується племінний матеріал переважно місцевого походження.

Таблиця. Ціни на продукцію в Україні і США.

Назва товаруЦіна в Україні, доларЦіна в США, долар
Плідні матки5 - 820 - 30
Неплідні матки3 – 5 -
Маточники1 - 24
Пакети (4 рамки)35 - 5090 - 100
Безщільникові пакети-90 - 100

У продажу переважають матки рас: італійка і карніка. Зустрічаються матки з Далекого Сходу Росії, яких тут називають російськими, хоча біологічно – це раса українських бджіл, в катологах маткарів є згадки про бакфаст. В США реалізують тільки плідних маток, неплідні – відсутні, і це зрозуміло. Для американців ціна плідної матки порівняно низька. Оскільки пропозиція переважає над попитом, то немає рації купувати неплідних маток. Натомість деяку долю ринку займає торгівля маточниками. Тут уже має значення селекція. Велику увагу тут приділяють виведенню вароатолерантних, вароарезистентних бджіл і бджіл з гігієнічною поведінкою. Поняття якихось цінних за походженням маток тут немає.

Серед пакетів переважають безсотові пакети на 3 фунти (1,36 кг) бджіл. Відсоток пакетів на 4 рамки і безсотових на 4 фунти – незначний. В цілому в США реалізується велика кількість пакетів, не набагато менше від кількості маток.

Ще спостереження: пакет в США дорожчий від плідної матки в 3 – 5 разів, у нас – в 5 – 10. Причина знову ж таки в тому, що в нас дорожчі ресурси, робоча сила дешева, в США – навпаки - робоча сила дорога, ресурси дешевші.

Коментарі (0):