Виставки і ярмарки у Києві

Рік написання: 2013

Протягом 14 – 19 серпня (від Спаса до Спаса), в Києві, на базі інституту бджільництва, відбулася традиційна виставка-ярмарка «Бджільництво-2013». Серед організаторів кілька структур – від Мінагрополітики до редакції журналу «Дім, сад, город». Паралельно проходило ще декілька виставок, зокрема, у Лаврі, біля південного автовокзалу, у ряді районів міста.

Виставки є ніби дзеркалом нашого бджільництва, індикатором його поточного стану, тому зрозуміла наша увага до подібних заходів.

Варто відмітити, що виставка біля інституту бджільництва була добре організована, значно краще, ніж у минулому році. Не було тисняви, проблем з підвозом товару до точок продажу. Чи не вперше пасічників було допущено на територію інституту, де на головній алеї розмістилася частина експозиції.

Щодо цільової спрямованості виставки, виставка-ярмарка на Спаса - це традиційно, в першу чергу, торгівля медом і іншою продукцією бджільництва, на відміну від весняної виставки біля інституту, коли  торгують інвентарем, пакетами і матками. Звичайно ж, і на Спаса був широко представлений інвентар, ліки для бджіл, література, тара для меду і медових напоїв, але все-таки основний товар виставки – мед.

В асортименті було дуже багато медових напоїв – медових вин, питних медів, медового квасу, як ніколи раніше. Складалося навіть враження, що медові напої починають конкурувати з медом за обсягом продаж.

Були і новації. Здається вперше, в рамках заходу, було проведено кілька майстер-класів для пасічників по утриманню бджіл спеціалістами інституту бджільництва. Була представлена продукція польської фірми «Лисонь» - найбільшого виробника бджолоінвентарю в Європі.

Деяка інтрига виникла щодо фестивалю «Мед України – 2013» (виставка біля південного автовокзалу). З анонсу і реклами було незрозуміло – хто проводить цю виставку. По відкритті з’ясувалося, що Братство Бджолярів України. Не полишало відчуття, що фестиваль «Мед України – 2013» проводиться на противагу виставці біля інституту бджільництва. Саме розміщення виставки – по дорозі до інституту (на перельоті), очевидно, мало на меті перехоплювати потенційних покупців з інститутської виставки. Втім, дива не сталося, фестиваль виглядав скромно на тлі виставки біля інституту.

Традиція продавати мед на Спаса існує в Києві принаймні кілька століть. В радянські часи, зрозуміло, ніякої торгівлі медом на Спаса в Києві не було, як і самого свята. Вражає, як швидко відновилися традиції. Виставка - це не лише торгівля. Це ще і свято. Святковий настрій створюють самі пасічники. Чимало з них торгували у вишитих сорочках, торгові місця належно оформлені. Подібні картинки ще з десять років тому можна було побачити, хіба що в іноземних журналах.

Ціни.

Ціни на мед коливалися в межах від 50 до 80 грн./л. Ціна 80 грн./л і вище відлякувала споживача. Можна нагадати, що ще два роки тому на виставці біля Лаври липовий мед розходився за пару днів по ціні 130 грн./л.  Тепер таке уявити неможливо.  На нинішній виставці іноді соняшниковий мед йшов за ціною по 40 грн./л, але це були лише окремі випадки. Можна вважати, що мінімальна ціна на мед в Києві зберігається на рівні 50 грн./л. Виставка біля інституту примітна тим, що ціни на мед тут найнижчі: і в порівнянні з іншими виставками, і протягом року. Тому серед покупців – багато пенсіонерів, багато покупців запасають мед на цілий рік.

На жаль, на виставці мали місце випадки торгівлі фальсифікованим медом. Підробляють, в першу чергу, елітні сорти меду – липовий, акацієвий, гречаний. Були випадки торгівлі розпущеним минулорічним соняшниковим медом. 

Плата за одне торгове місце по виставках склала: Лавра – 6 – 9 тис. грн., в залежності від розміру торгової площі, Інститут бджільництва – 1800 грн., 300 грн./день, Південний автовокзал – 1000 грн., 200 грн./день. 

Громадська діяльність.

Напередодні Спаса, стараннями Ніжиньскої спілки пасічників і її голови Балаша Петра Івановича, вулиця Павлика Морозова у м. Ніжин була переіменована на вулицю імені Петра Прокоповича. З цієї нагоди відбулася урочиста хода з новоствореною і освяченою хоругвою пасічників м. Ніжина і служба Божа. Також Спілка пасічників м. Ніжина перерахувала у фонд Прокоповича 2 тис. грн.

Коментарі (0):