Виставка-ярмарка в Харкові

Рік написання: 2020

Традиція проводити виставку-ярмарку по бджільництву в кінці зими в Харкові існує давно. Але в останні роки масштаби заходу розрослись настільки, що ця подія стала найбільшою в Україні серед собі подібних і давно вже стала всеукраїнською. Виставка «Бджільництво Слобожанщини – 2020» проходила 15 – 16 лютого на території палацу спорту «Локомотив». Девіз виставки: «Територія якості – все для пасіки».

Наше бджільництво дуже різне – діапазон спеціалізації в галузі зашкалює. Тут в Харкові були представлені апітерапія, напої з меду, меди і інші продукти з вулика, дрібний інвентар – ножі, димарі, стамески; вулики, рамки, вощина, медогонки, воскотопки, сушарки для пилку, тара для меду, годівниці для бджіл, предмети мистецтва – свічки, косметика з меду, воску, прополісу, маточного молочка; одяг для роботи на пасіці, інвентар для виводу маток, ветпрепарати для лікування бджіл, насіння медоносів, література по бджільництву і ще – багато що, чого бажає душа пасічника чи споживача нашої продукції. 

До речі, про відвідувачів – це, переважно, пасічники, хоча були і споживачі нашої продукції.

Основа експозиції – все-таки великі виробники інвентарю: «Меліса», АВВ-100, ПАВІК, «Лисонь», «Benka» (Туреччина), «Жало СТОП» (Одяг для пасічників від Матюшенко В.), інтернет-магазин «Uley-in», НТЦ «Чарунка», BeeStar Technology, «Медок» - апітерапія, «Вощина-Дергачі», «Київбджолопром». Допускаю, що когось із великих і пропустив у цьому переліку.

Серед журналів помітив тільки Гринькова Д. з його «Пасічним журналом». Тарас Бойко, відомий книговидавець з Києва, почав плідно працювати з виданням нових книг на пасічницьку тематику. Поки що мова йде про перевидання вже відомих книг Таранова, Коржа. Книги Бойка видані на дуже високому поліграфічному рівні, хоча для певної категорії пасічників і дорогуваті. В умовах, коли преса і книговидання переживають кризу, такі зусилля заслуговують на повагу. Свої чотири книги представив Малихін В., він же готує до видання і п’яту – «Ізоляція матки в річному циклі». 

Були іноземні представники з Китаю, Польщі, Туреччини, що, втім, вже нікого і не дивує.

Варто сказати і про те, чого не було на виставці. Слабо була представлена наша наука. Не було представників Інституту бджільництва, ряду університетів, зокрема НУБІП, більшість друкованих видань були відсутні на виставці, ряд громадських організацій проігнорували виставку.

Щодо новинок на виставці. Всі великі виробники представили свої нові розробки, з якими можна ознайомитися на відповідних сайтах або на сайті Миколи Дегтярьова  - GoldenBee або «Бджільництво Слобожанщини-2020». Тут ми відмітимо новинки від окремих пасічників. Санін Ю. представив універсальний льотковий вкладиш, Іванов А.– універсальне дно для багатокорпусного вулика, Труш (батько і сини) представили станок для інструментального осіменіння бджолиних маток, виготовлений методом 3D-друку, Шаповалов Р. - свій касетний павільйон.

Виставка в Харкові проходила в непростий час. Наше бджільництво переживає тяжку тривалу кризу, спричинену, зокрема, ліквідацією внутрішнього ринку меду і низькими закупочними оптовими цінами на мед, які стали нижчими від собівартості меду. В цьому плані вразив оптимізм учасників ярмарки, як виробників інвентарю, так і рядових пасічників. Наші пасічники продовжують виробляти, винаходити, конструювати, пропонувати вироблене споживачу і один одному і вірити, що прийдуть кращі часи. Такий позитивний настрій людей в галузі дає нам надію на краще майбутнє.

Харківська виставка – це своєрідний індикатор стану галузі. Виставка підтвердила давно відому істину – в основі нашого бджільництва лежить любов українця до бджоли. Якби ми керувалися в своїй роботі лише економічними критеріями, наша галузь ймовірно давно би вмерла.

І наостанок. Виставка традиційна і сценарій заходу відпрацьований організаторами до дрібниць. Але час не стоїть на місці і в проведенні виставки в цьому році були і новинки. Так, традиційна конференція проводилася в досить динамічній формі: виступи строго по 15 хвилин, з трансляцією на основний зал виставки. Такий новий формат конференції запропонував і організував Санін Ю., президент НТЦП «Чарунка». Серед виступаючих – представники науки і практики з усією України. Планувалося залучити телебачення для трансляції конференції, але ціна за такі послуги виявилася надто високою, тому все зробили своїми силами. Більшість експозицій обзавелися логотипами виробників, в кого таких не було – організатори виготовили логотипи для них за власний рахунок. Появилася Книга відгуків для почесних гостей. Все це означає, що на організаційному рівні харківська виставка цілком відповідає сучасним вимогам і не поступається кращим подібним міжнародним виставкам. Нагороди виставки отримали: 

  • Лідер галузі – АПФ «Мелиса-93»
  • Майстер бджільництва – Малихін В., Єгошин Л.
  • Майстер-наставник – Романченко М., Ізмайлов Г.
  • Золоті руки – бджолярська сім’я Труш.
  • Вибір народу – Коваль В., Олійник О., Бугар О.

Виставку відвідало більше 15 тис. гостей. Це не менше, ніж у минулому році, – чим не показник успіху. Харківська виставка є однією з найбільших у цьому плані в світі.

Харківська виставка – хороший приклад громадської роботи. Організатори: Мироненко Михайло, Дегтярьов Микола і Коваль Віктор, по суті, працюють на громадських засадах.

Їх робота була дуже професійною, хоча і не завжди помітною.

Коментарі (0):