Вирощування маток за допомогою коміркового перфоратора

Рік написання: 2021

Стаття Роланда Гернера під такою назвою опублікована в журналі Deutsches Bienen Journal. Ідея методу ґрунтується, в свою чергу, на “Методі коміркового перфоратора для виводу маток”, опис якого дав Девід Кушман — британський пасічник, нині покійний. З основними положеннями методу познайомимо пасічників в даній статті.

Метод досить простий. За допомогою цього методу навіть пасічники, які мають труднощі з прищепленням личинок через погіршення зору чи з інших причин, можуть розводити маток.

Обладнання:

  • один одноразовий шприц об’ємом 2 мл на одну бджолину комірку (коробка 100 шприців коштує менше п'яти євро в Інтернеті. Якщо вам потрібно лише кілька шприців, їх можна придбати в аптеці);
  • експрес-затискачі 7-12 мм, наприклад, з магазину побутової техніки;
  • губчаста тканина;
  • гострий ніж.

Етапи процедури виведення маток

1. Повністю витягніть поршень зі шприца та відріжте ножем два кінці циліндра шприца.

2. Підготуйте свою рамку для виводу маток, розмістивши одну поперечину і кріплення до неї експрес-затискачів (рис. 1).

Рис. 1. Шприци, закріплені затискачами на рамці.

Якщо ви хочете розмістити маточники в кліточках, ви можете просвердлити отвір у кришці маточної кліточки відповідно до зовнішнього діаметра шприців і прикріпити кліточку до корпусу шприца воском або суперклеєм.

3. У зазначений час виймаємо рамку з відкритим молодим розплодом з гнізда колонії, з якої ви бажаєте вибрати яйця чи молодих личинок для виведення маток, і змітаємо з неї бджіл. Потім вибираємо комірки з молодими личинками, які повинні містити якомога більшу кількість маточного молочка (більше, ніж сусідні). Положіть злегка зволожену губчасту тканину на поверхню стола і щільник поверх неї. Тканина має бути під коміркою з личинкою, яку ви будете вирізати. Вона запобігає прилипанню воску до столу, коли ви вирізаєте комірки з личинками. Зверніть увагу на армований дріт у щільнику. Його не повинно бути під вибраною коміркою.

4. Тримайте циліндр шприца так, щоб було видно два кільця, які знаходяться зверху і знизу циліндра, комірку вирізаємо нижнім краєм циліндра шприца круговими рухами. Ви повинні натиснути, поки циліндр не досягне губчастої тканини. Потім потягніть за циліндр шприца назад (можна круговими рухами), вирізана комірка з личинкою залишиться в циліндрі шприца.

5. Потім вставте поршень шприца з того боку шприца, де знаходиться вирізаний шматок щільника з коміркою. Обережно проштовхніть вирізану комірку через циліндр до плунжера так, щоб нижнім кінцем вона залишалася в циліндрі.

Рис. 2

6. Зробіть три вертикальні надрізи в стінках комірки з личинкою ножем, виверніть стінки комірки назовні і притисніть їх до  зовнішньої поверхні циліндра шприца.

7. Потім вставте шприци з личинками в рамку із затискачами для вирощування маток. Після цього рамку вставляємо в гніздо сім'ї для вирощування маток. Відсоток прийому личинок на маточне виховання зазвичай досить високий.

Додаткові поради

Спочатку попрактикуйтесь вирізати порожні комірки на старих бракованих щільниках або на трутневих комірках. Рекомендується виконати кроки 1 — 4 в єдиному циклі, потім рамку з відкритим розплодом повертають в гніздо і лише потім виконують операції з 5-ї до 7-ї.

До речі, отвори, створені пробиванням, рідко відновлюються бджолами.

Якщо ви даєте шприц із маточником, що вигодовується, у безматочну сім'ю, не потрібно на маточник одягати кліточку, матка сама вийде з маточника. Шприц з маточником можна просто  повісити між двома рамками.

На практиці цей метод набагато простіший, ніж його описання. Метод добре підходить пасічникам, яким потрібно виростити всього кілька маток, а не кілька десятків. На відміну від щеплення, його можна застосовувати будь-де, навіть якщо умови не оптимальні. Спробуйте, і ви побачите, це насправді досить просто!

Переваги методу:

  • личинки залишаються у своїх природних комірках;
  • матку не потрібно знаходити в колонії;
  • вартість матеріалів дуже низька;
  • після невеликої практики, комірки можна вирізати швидко і вправно, а рамка з розплодом повертається в своє гніздо через короткий час;
  • шприцами з маточником можна легко маніпулювати: знімати, вставляти на рамку чи в кліточку, підсаджувати між двома рамками.
Рис. 3. Вирізання комірки з личинкою циліндром шприца.

 

Рис. 4. Шприц з коміркою і личинкою приготовлений на маточне виховання. Комірка поршнем пересунута на протилежну сторону циліндра, стінки комірки розрізані і вивернуті на зовнішню сторону циліндра.

Джерело: https://www.beeculture.com

Коментарі (0):