Виправлення трутовочної бджолосім’ї

Рік написання: 2012

Мова піде саме про виправлення. Заголовок статті може дещо збентежити читача. Здається, питання це закрите. В сучасному бджільництві прийнято вважати, що виправляти трутовочні сім’ї нераціонально. Якщо пасічник помітив в якій-небудь бджолосім’ї горбатий розплід (ознака трутовочності), то він таку сім’ю просто приєднує до найближчої з маткою, а у відповідний період утворює нову сім’ю через організацію відводка чи купівлю пакета.

Існує навіть своєрідне правило: якщо автор пише статті про виправлення трутовочної сім’ї, а редактор журналу такі статті публікує, то це ознака, що першому немає більше про що писати, а другому нема що друкувати. Якщо ж пасічник займається виправленням трутовочних сімей, то це ознака любительщини і невисокої кваліфікації пасічника. 

Між тим, в бджільництві немає абсолютних істин. Все залежить від поточних обставин, переважно зовнішніх, як от: погода, клімат, економіка, технологія і т. д.

Поточна ситуація в нашому бджільництві така, що можна навести чимало аргументів на користь того, що виправляти трутовочні бджолосім’ї цілком коректно, особливо це стосується нинішнього сезону.

Отже, чому пасічник повинен виправляти  трутовочну бджолосім’ю, намагаючись зберегти її як продуктивну одиницю? Аргументи «за»:

  1. Середній розмір пасіки в нашому бджільництві - 8 – 10 бджолосімей. Це цілком любительський рівень. При такому розмірі пасіки кожна бджолосім’я має певну цінність, і є сенс поборотися за її збереження у випадку втрати матки нею.
  2. Бджолосім’ї у нас менше рояться в останні роки, а це означає, що збільшується середній вік маток у бджолосім’ях, оскільки пасічник не завжди вчасно може замінити маток на молодих, не завжди має можливість придбати хороших маток, не всі вміють вивести маток штучно, а якість маток штучного виводу в несприятливий для бджіл рік – невисока. Через збільшення середнього віку маток, останні частіше втрачаються, а бджолосім’ї відповідно частіше трутневіють.
  3. Ціна маток, пакетів і бджолосімей в останні роки значно зросла, і тому втрата бджолосім’ї через трутовочність є таки втратою, і є сенс поборотися за її збереження з чисто економічної точки зору, тобто потратити на її збереження час, зусилля і знання пасічника – чисто економічні категорії.
  4. В останні роки частіше почали пропадати матки в гніздах, особливо ранньою весною. Це не лише спостереження автора. Про це, зокрема, пише Віталій Батіг із Львова.
  5. Матки найчастіше пропадають ранньою весною, після обльоту, коли вони мають найбільшу цінність, коли їх дістати просто немає де.
  6. В останні роки матки ранньою весною почали пропадати частіше, що робить проблему їх зникнення актуальнішою.
  7. Виправлення трутовочної бджолосім’ї, нарешті, цікаве з чисто теоретичного боку, оскільки допомагає пасічнику краще розуміти біологію бджіл і свою технологію роботи з ними.

Звичайно, якщо пасічник має кілька сотень сімей, він може дозволити собі не возитися з виправленням однієї трутовочної і керуватися тут загальноприйнятими рекомендаціями, тобто ліквідувати таку сім’ю шляхом приєднання її до іншої. Любитель, який має кілька сімей, поступити так може собі дозволити не завжди. Саме такому читачу і адресована дана стаття.

Готуючись до написання книги по підсадці маток, я провів деякі досліди по виправленню трутовочних сімей. З результатами одного такого досліду я і хотів би ознайомити читачів.

Що таке трутовочна сім’я? Це сім’я без матки, у якій появилися бджоли-трутовки, або сім’я з маткою, яка відкладає лише трутневі яйця. 

З точки зору пасічника, така сім’я «неправильна», оскільки вона згодом загине (адже бджоли в ній не відновлюються через бджолиний розплід) і перестане давати продукцію пасічнику.

З точки зору бджіл, трутовочність - це просто етап в розвитку бджолосім’ї, до речі, цілком природний. Той факт, що сім’я загине, мало хвилює бджіл, адже окремі бджоли вмирають і в звичайних сім’ях. Ця обставина є ключовою у процесі виправлення. Бджоли «не хочуть» виправлятися і противляться зусиллям пасічника в цьому плані. Якщо підсадити матку в трутовочну сім’ю, бджоли її вбивають, якщо привити маточник – розгризають.

Де ж вихід? Звернемо увагу, що виправлення - це не одномоментна операція, це процес у часі. Не змінивши попередньо статусу трутовочної бджолосім’ї, ми не зможемо її виправити.

Метод.

Наголосимо, що виправлення трутовочної сім’ї - це не одномоментна операція, це процес у часі. Розглянемо варіант рішення для ранньої весни, коли матки втрачаються найчастіше, хоча пасічник може застосувати пропонований варіант для будь-якого періоду сезону. Звичайно, вправлення має сенс лише стосовно більш-менш сильної бджолосім’ї, де ще досить бджіл, а іноді і розплоду, і за збереження якої в якості продуктивної одиниці варто поборотися. Зауважимо, що метод дає однаково добрі результати на будь-якому етапі трутовочності: чи сім’я тільки що втратила матку, чи в гнізді вже є чимало горбатого розплоду, а отже вдосталь бджіл-трутівок, що відкладають незапліднені яйця.

Метод виправлення простий. Від іншої сім’ї беремо щільник з яйцями або з наймолодшим розплодом (краще з яйцями) без бджіл (які попередньо струшуємо) і ставимо його в центр гнізда трутовочної сім’ї. Засіву на щільнику має бути стільки (не більше), щоб у трутовочної сім’ї вистачило бджіл покрити його.

Через тиждень операцію повторюємо, тобто беремо щільник з яйцями (без бджіл), але вже з іншої бджолосім’ї, ставимо його в центр гнізда трутовочної бджолосім’ї, поряд з першим підставленим щільником, на якому розплід буде вже запечатаний або в стадії запечатування.

Підставляння рамок з яйцями повторюємо 3-4 рази, щораз беручи рамки з яйцями з різних сімей, взамін їх ставимо порожні рамки для засіву.

На 3-й чи 4-й підставленій рамці (це через 2 - 4 тижні) бджоли побудують рятунковий маточник і виведуть собі молоду матку. Це може співпасти з цвітінням садів, якщо пасічник виправляє трутовочну сім’ю ранньою весною. У моїй практиці ніколи не було випадку, щоб бджоли трутовочної бджолосім’ї закладали маточник на першій підставленій рамці з яйцями. Можна припустити, що час закладки маточника корелює з тривалістю безматочності: чим довше сім’я була без матки, тим пізніше вона заложить маточник на підставленому розплоді. 

З появою запечатаного маточника, виходом з нього молодої матки і початком відкладання нею яєць, процес виправлення трутовочної сім’ї завершується.

Обґрунтування методу.

Пропонований метод виправлення трутовочної бджолосім’ї простий і технологічний. Пасічник не витрачає зайвий час на підставляння рамок з яйцями в гніздо трутовочної бджоло сім’ї. Це можна робити під час чергових оглядів, які ранньої весни рекомендовано робити якраз не рідше одного на тиждень.

Відбір рамки з яйцями ніяк не ослаблює сім’ю, від якої ми відбираємо цю рамку. Відкладання яєць маткою ранньою весною відбувається не на повну силу, і матка без особливих зусиль відкладе яйця на підставленій рамці, відновивши втрачене. В сім’ї, де ми відібрали рамку з яйцями, матка просто посилить відкладання яєць, щоб відновити втрачене. Ось і все. Можна сказати, що в яйця бджолосім’я вклала мало свого життєвого ресурсу, і втрата рамки з яйцями – це невелика втрата (на відміну, скажімо, від рамки з запечатаним розплодом), тому ми ніяк не ослаблюємо сім’ю, від якої відбираємо щільник з яйцями (чи майже не ослаблюємо).   

До деякої міри, відбір рамки з яйцями можна вважати операцією, протилежною до модного нині (і дискусійного) методу обмеження яйцекладки матки, запропонованим нині покійним Петром Хмарою. В нашому випадку пасічник відбирає рамку з яйцями, стимулюючи відкладання яєць маткою, у випадку використання ізолятора Хмари - пасічник не дає можливості матці відкладати яйця зовсім.

Ситуацію можна розглядати і так. Уявімо собі, що розмір вашої пасіки 10 сімей (це розмір середньої пасіки в Україні). Із цих 10-ти ранньою весною дві виявилися без маток. Це цілком реальна ситуація. Якщо їх приєднати до сімей з матками, то розмір пасіки зменшиться на 20%. Велика втрата. Є смисл поборотися за збереження цих двох сімей без маток. Переміщуючи рамки з яйцями у гнізда цих двох сімей, ми забезпечуємо відкладанням яєць вісьмома матками 10 гнізд певний період, що для цих 8-ми маток не є обтяжливим. Згодом у безматочних сім’ях появляться молоді матки, і до медозбору із соняшника вони за силою не будуть відрізнятися від решти сімей пасіки.

Звичайно, до ранніх медозборів з акації чи липи такі виправлені сім’ї не встигнуть підготуватися у повній мірі. 

Ну а чи варто займатися подібними маніпуляціями? Цієї весни пакет коштував 500, 600, а то і 700 грн. ціна сім’ї зашкалювала за 1000 грн. А ціна матки доходила до 170 грн. за штуку. Що робити: купувати чи виправляти – відповідь на це питання пасічник приймає сам.

Коментарі (0):