Випадкове відкриття може допомогти врятувати бджіл від варроа

Рік написання: 2018

Німецькі науковці з університету м. Хохенхайм випадково знайшли просте рішення, яке допоможе вирішити проблему найбільшої загрози медоносних бджіл. Вони виявили, що крихітна доза сполуки хлориду літію LiCl вбиває кліщів варроа-деструктор, не завдаючи при цьому шкоди бджолам.

Вчені виклали свої неймовірні висновки в випуску Scientific Reports за 12-те січня 2018-го року.

Існуючі хімічні ліки застарілі і все менш ефективні, через привикання кліща до них. Дефіцит варіантів лікування бджіл від кліща варроа спонукав вчених Єрусалимського університету експериментувати з технологією, яка має назву інтерферентна РНК. В цих експериментах вони підгодовували бджіл цукровим сиропом з добавкою дволанцюгової РНК, щоб пригнічувати вітальні гени кліщів. Кліщі заражалися летальною РНК через гемолімфу бджіл, і, як наслідок, гинули.

Заохочені цими результатами, німецькі вчені прагнули відтворити їх, повторюючи ці експерименти, злегка змінивши їх. Дійсно, кліщі, які були на бджолах, яких підгодовували сиропом з модифікованою РНК, швидко гинули, але так само гинули кліщі і в контрольній групі, якій давали іншу РНК, яка не мала б впливати на кліщів.

Вражаючі результати експериментів спонукали дослідників припустити, що кліщів вбиває хлорид літію, сполука, яка тут використовувалася для продукування і осадження РНК, і яка була присутня в цукровому сиропі. Серія послідовних наступних експериментів підтвердила цю гіпотезу.

Тоді науковці провели серію експериментів, включаючи одне польове дослідження, тестуючи вже тільки хлорид літію проти кліща варроа. Вони виявили, що підгодівля бджіл мінімальними кількостями хлориду літію (концентрація не більше 25 мілімоль, 1,07 г хлориду літію на 1 л сиропу) протягом часу - від 24 до 72 годин вбиває 90 – 100% кліщів варроа, без значного збільшення смертності бджіл.

Нижче, на графіку показані пропорції загибелі кліщів і бджіл, підгодованих хлоридом літію і, в порівнянні, без такої підгодівлі.

--- LiCl 0 mM/кліщі   ---  LiCl 0 mM/бджоли ----   LiCl 25 mM/кліщі --- LiCl 25 mM/бджоли

На думку дослідників, хлорид літію простий у застосуванні, оскільки його можна просто добавити до сиропу, він не акумулюється у воскові, він є малотоксичним для ссавців і порівняно дешевий.

Проте, по-перше, потрібно провести широкі дослідження щодо бджолосімей в польових умовах, по-друге, перевірити засіб на наявність можливих довготермінових побічних ефектів, по-третє, провести аналіз на наявність залишків препарату в медах.

Френсіс Ратнікс, професор з бджільництва університету Суссекс, висловив скептицизм щодо нового відкриття. «Ми можемо знищити 97% кліща в розплоді, однократно застосувавши щавлеву кислоту, що займе 5 хвилин, і цей засіб вже зареєстрований і використовується пасічниками. Я вважаю, що це буде непросто на практиці досягти таких же результатів з солями літію і знищити кліща в такій же кількості… Існують також проблеми з реєстрацією нового препарату і можливого забруднення ним продуктів бджільництва».

Варто відмітити проте, що щавлева кислота не зовсім добре працює протягом літніх місяців і в гніздах із запечатаним розплодом.

Дослідники з Хохенхайма, втім, сповнені оптимізму. Вони вже почали перемовини з фірмами, щоб почати обробку бджіл на пасіках і передати засіб в руки пасічників. «Хлорид літію має потенціал, як ефективний і простий до застосування засіб проти кліща варроа, зокрема, для лікування роїв і відводків, а також пакетів, що використовуються на запиленні в США», - підсумовують дослідники.

Пасічники – народ винахідливий і підприємливий, але варто не поспішати, поки будуть проведені деякі польові випробовування, які підтвердять отримані результати.

Довідка: Хлорид літію LiCl – білий порошок, гігроскопічний, добре розчиняється у воді. Використовується як осушувач, його добавляють до гноту у свічках, він надає полум’ю червоне забарвлення. В минулому іноді його використовували як замінник кухонної солі, але згодом відмовились від цього, оскільки він в деякій мірі токсичний для людини. Використовується, як флюс при паянні алюмінію і магнію, при виготовленні хімічних елементів електроживлення (батарейок). Хлорид літію використовують при виготовленні деяких ліків і ветпрепаратів.

В дослідах були перевірені наступні хімікати:

  • хлорид літію,
  • сульфат літію,
  • лактат літію,
  • ацетат літію,
  • цитрат літію,
  • карбонат літію.

Всі вони виявилися токсичними для кліща. Отже, кліща вбиває саме літій, а не хлорид.

Ефективність літію в лабораторії – 100%, в польових умовах на сім’ї 20 тис. бджіл – 90%.

Переваги нового препарату:

  1. Малотоксичний для ссавців (людини).
  2. Не акумулюється у вощині.
  3. Порівняно дешевий.
  4. Простий у застосуванні.

На основі публікаціїї ABJ extra 18 січня 2018-го року.

Коментарі (0):