Всесвітній день бджоли!

Рік написання: 2018

Всесвітній день бджоли? Так, і це офіційно.

20 грудня 2017 року Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй (ООН) прийняла резолюцію, в якій оголошений Всесвітній день бджоли 20 травня. Щорічно в цей день світова громадськість буде звертати увагу на важливість збереження медоносних бджіл та всіх інших запилювачів, і люди будуть нагадувати про значення бджіл у забезпеченні потреб людства. Їм також запропонують прийняти позитивні заходи для збереження та захисту комах-запилювачів.

Усі країни-члени ООН підтримали цю резолюцію, де 115 держав фактично були співавторами. До таких країн належать: США, Канада, Китай, Росія, Бразилія, Аргентина, Австралія, Індія та всі члени Європейського Союзу (ЄС).

Поряд з багатьма іншими провідними діячами світу, папа Франциск 1, нинішній Папа римсько-католицької церкви, заявив, що вітає ініціативу World Bee Day, яка полягає у підвищенні обізнаності про важливість бджіл та продуктів бджільництва. Йдеться про захист та підтримку бджіл поряд з бджільництвом. Не менш важливим є також активний внесок у полегшення глобальної бідності та викорінення голоду із збереженням здорового навколишнього середовища та його біорозмаїття.

Ідея створення Всесвітнього дня бджіл виникла о 06:30 (за середньоєвропейським часом) 15 вересня 2014 року. Словенський пасічник Бостанян Нокс їхав на роботу в Словенську асоціацію бджільництва, де він є президентом, слухаючи радіопрограму про Всесвітні дні та їх значення, і в нього виникла думка: чому бджоли не мали власного дня. Враховуючи, що кожна третя ложка нашої їжі з'являється завдяки бджолам та іншим запилювачам, і, що бджоли стають все більш вразливими і практично не здатні вижити без втручання та підтримки людей, здавалося б, бджоли мають право на те, щоб світова громадськість була обізнана про їх значення.

Традиційні живописні Словенські вулики (бджіл у Словенії утримують переважно у стаціонарних павільйонах).

Ідея ця вимагала багато зусиль і роботи, щоб могла бути впроваджена до життя, але це сталося за підтримки словенських бджолярів та урядових департаментів, через три роки була досягнута, здавалося б, недосяжна мета.

Розташована у центрі Європи та маючи кордони з Італією, Австрією, Хорватією та Угорщиною, Словенія є однією з провідних бджільницьких країн у світі, де кожен 200-ий житель - бджоляр. Бджолярство для десятків тисяч громадян Словенії є способом життя з дуже давніми традиціями, і його важливість також видно в прекрасно розмальованих вуликах, які є звичайними в цій країні. Ця країна є домом для раси бджіл Apis mellifera carnica (Carniolan), яка виникла тут 10 000 років тому в долинах гірського хребта Караванке по обидві сторони кордону між Австрією та Словенією.

Словенія стала однією з перших країн ЄС, що заборонила використання деяких пестицидів, шкідливих для бджіл, що відображає справжню повагу до бджіл на всіх рівнях - від уряду до рядового пасічника в цій країні.

Травень був обраний місяцем для Всесвітнього дня бджіл, тому що в північній півкулі в цей період є найбільша потреба в запилюванні, тоді як у південній півкулі - це час для медозбору. Крім того, 20 травня народився Антон Янша (1734-1773). Словени вшановують своє національне бджільництво в цей день, вибравши  його день народження, 20 травня, для відзначення Всесвітнього дня бджоли.

Янша був піонером сучасного бджільництва та одним із найбільших фахівців свого часу. В 1770 році австрійська імператриця Марія Терезія призначила його на престижну роботу в якості імператорського та королівського вчителя бджільництва на базі нової бджільницької школи у Відні. Янша став, ймовірно, першим вчителем бджільництва у світі. Його викладацький обов'язок також включав поїздки по країні. Він поділився своїми знаннями про бджіл через написання книг з бджільництва, а його студенти дотримувалися його вчень у різних нових бджільницьких школах, які були створені по всій Австрії.

Бджоли Carniolan.

Тоді було звичайною практикою закурювати більшість бджолиних колоній перед зимою, а потім відбирати мед, але Янша написав в одній зі своїх книжок: «Я не вбиваю бджіл, щоб отримати мед і віск. Я тримаю їх сильними і здоровими, і вони знову принесуть мені мед і віск ще і в наступному році".

Як вважається, Янша відкрив факт парування матки поза вуликом.
Ми намагаємося підвищити увагу людей до бджоли, і я впевнений, що Янша схвалив би наші зусилля.

Що ви будете робити, щоб відзначити Всесвітній день бджоли цього року?

Пофарбований вулик, що зображує красу сільської Словенії. фото Matic Stojs.

Альтернативні пропозиції для святкування Всесвітнього дня бджоли:

- посадіть кущі або квіти у своєму саду, які є медоносами або пилконосами для бджіл;

- облаштуйте місця для гніздування джмелів чи поодиноких бджіл (осмій);

- розкажіть про бджіл принаймні десятьом людям протягом цього дня; 

- одягніться в одяг, де використані мотиви бджоли;

- підтримайте бджільництво через екологічну благодійність;

- організуйте конкурси чи змагання на теми бджільництва;

- відмітьте Всесвітній день бджоли в соціальних мережах.

Гарного святкування!

Джерело: https://www.beeculture.com

Коментарі (0):