Відійшли у вічність

Рік написання: 2012

Іван Олексійович Левченко

Левченко Іван Олексійович — кандидат біологічних наук, провідний науковий співробітник, завідуючий лабораторією поведінки бджіл Інституту бджільництва ім. П. І. Прокоповича.

6 січня перестало битися серце ІВАНА ОЛЕКСІЙОВИЧА ЛЕВЧЕНКА – видатного українського вченого в галузі бджільництва. Іван Олексійович народився у 1930 р. в Ростовській області, в багатодітній родині. Обпалене війною дитинство, навчання в Боярському технікумі бджільництва, потім в Київському університеті, який закінчив з відзнакою. Все подальше життя Івана Олексійовича було пов’язане з наукою про бджіл, де б він не працював – в Канівському заповіднику, інституті зоології, інституті бджільництва. Своїми роботами Іван Олексійович підняв науку про бджіл до рівня академічної. Український Карл фон Фріш – таке ім’я неофіційно закріпилося за ним після його класичних досліджень танців бджіл. Тематика досліджень видатного дослідника була незвичайно широкою. В останній період свого життя Левченко вивчав феромони і запахи в житті бджіл.

Завдяки його роботам, наука про бджіл в Україні в свій час належала до найпередовіших у світі. 

Іван Олексійович був скромною, чуйною і інтелігентною людиною. Все життя він зберігав вірність – своїм принципам, вибраній справі життя, власній дружині, яка, на жаль, молодою пішла з життя. Все своє життя до останніх днів він присвятив бджолам, адже, ще зовсім недавно, коли йому було за 80, Іван Олексійович працював в своїй лабораторії. Своїм ставленням до людей, до науки, до бджіл він був прикладом для багатьох із нас.

З втратою Івана Олексійовича в нашому бджільництві закінчилася ціла епоха. Ми більше не маємо вчених такого рівня. Але залишилася його наукова спадщина, його книга, статті і праці. Хочеться вірити, що його молоді учні достойно продовжать його справу і коли-небудь повернуть світову славу нашої бджолярської науки.

 

 

Петро Якович Хмара

Сумна звістка - 8 лютого 2012 року на 85 році життя відійшов у вічність ХМАРА ПЕТРО ЯКОВИЧ - відомий вчений, лікар ветеринарної медицини, громадський діяч, кандидат біологічних  наук.

У кожного пасічника свій шлях у бджільництво, свій пошук істини. В повній мірі це справедливо і стосовно Петра Яковича. Його наукові пошуки завжди були нетрадиційні і цікаві. Серед його відомих розробок – штучне запліднення трутневих яєць, безсотова зимівля бджіл, боротьба з кліщем за допомогою магнітного поля, обмеження червління матки в осінньо-зимовий період за допомогою ізолятора. Петро Хмара написав кілька книг, зокрема, про оздоровлення бджіл без медикаментів.

Його винаходи і відкриття часто були предметом дискусій між пасічниками. Що ж, далі ми будемо шукати істини в бджільництві вже без Петра Яковича Хмари. 

Петро Якович був доброю, веселою і життєрадісною людиною. Своїм оптимізмом і позитивним ставленням до життя він часто подавав приклад значно молодшим своїм колегам.

Петро Якович боровся за оздоровлення бджіл без медикаментів. Без сумніву, майбутнє за такими методами.

Світла пам’ять про Петра Яковича Хмару – видатного вченого і пасічника назавжди збережеться в наших серцях.

Коментарі (0):