Вчені виявили: найбільш поширені пестициди знижують здатність бджіл до польотів

Рік написання: 2017

Робота виконана біологами з Університету Каліфорнії (Сан-Дієго).

Було вперше продемонстровано, що найпоширеніші пестициди значно знижують здатність бджіл літати. Це створює побоювання відносно здатності бджіл до запилення і щодо здоров’я бджолиних сімей в довгостроковому плані.

Попередні дослідження показали, що бджоли-збирачки, які піддавалися дії пестицидів неонікотиноїдної групи, які зазвичай використовують у сільському господарстві, були менш схильні повертатися у свої гнізда, що приводило до зменшення фуражирів (бджіл-збирачок).

Наприклад, тіометоксам - пестицид, який використовується при вирощуванні таких культур, як кукурудза, соя і бавовна. Місяці експериментів і збору даних показали, що бджоли, які піддавалися дії цього пестициду, але нижче летальних рівнів, суттєво втрачали здатність літати. Результати свідчать, що дуже погіршуються дальність, тривалість і швидкість польоту бджіл. Зрозуміло, що виживання медоносних бджіл цілком залежить від їх здатності літати, тому що це єдиний спосіб, яким вони можуть забезпечувати себе кормом. Їх здатність до польотів вирішальна також для підвищення врожайності і запилення рослин у природі.

Результати показали також, що тривала дія пестициду на бджіл протягом одного-двох днів знижує здатність бджіл літати. Короткочасна дія, напроти, приводила до збільшення активності бджіл. Бджоли летіли далі, але польоти їх були більш хаотичними.

Бджоли, які літають більш хаотично на великі відстані, менш ймовірно повернуться додому, як виявили дослідники.

Цей пестицид зазвичай не вбиває бджіл негайно. Він має більш тонкий ефект і діє протягом тривалого часу.

Медоносні бджоли є дуже високосоціальними організмами, тому поведінка тисяч бджіл має важливе значення для виживання колонії. Було продемонстровано, що сублетальні дози пестицидів для окремих бджіл можуть привести до летального ефекту для всієї бджолосім’ї.

Медоносні бджоли відіграють фундаментальну роль у природі, забезпечуючи основні функції екосистем, включаючи глобальне запилення сільськогосподарських культур і рослин дикої природи. Зменшення кількості бджолосімей викликає занепокоєння щодо майбутньої долі навколишнього середовища, забезпечення продовольчої безпеки і благополуччя людини.

Дія неоникатиноїдів – нейротоксична. Залишається додати, що пестициди і інсектициди групи неоникатиноїдів широко використовуються в світі при вирощуванні найрізноманітніших сільськогосподарських культур, в тому числі найпоширеніших овочів і фруктів через розпилення їх у повітрі на ґрунт і обробку насіння. Були виявлені докази наявності цих пестицидів у зразках нектару, пилку і води, які збирають бджоли.

Люди стурбовані здоров’ям медоносних бджіл, тому що вони тісно пов'язані з людською дієтою і харчуванням. Значну частину найбільш важливих продуктів, які ми сьогодні споживаємо, люди отримують тільки завдяки запиленню рослин бджолами.

Джерело: https://www.beeculture.com

Коментарі (0):