Вакцина для медоносних бджіл

Рік написання: 2020

Перша в історії вакцина для комах допомагає бджолам залишатися здоровими.

Вакцина легко вводиться перорально і може захистити запилювачів від бактеріальних захворювань та надати неоціненну підтримку виробництву їжі у всьому світі. Послуги з харчування та запилення важливі для кожного: і для людей, і для тварин, і для рослин. Винайдення чогось, що захищає від втрат запилювачів, матиме величезний вплив.

Пероральна вакцина Dalan AH, яку раніше називали PrimeBEE, є першою в історії вакциною для медоносних бджіл та інших запилювачів. Вона бореться з важкими мікробними захворюваннями, які можуть завдати шкоди спільнотам запилювачів. Винахід є результатом досліджень, проведених двома колишніми вченими з Гельсінського університету Даліал Фрейтак та Хелі Сальмела.

Основа відкриття досить проста. Коли бджоломатка з’їдає щось із збудниками патогенних мікроорганізмів, сигнатурні молекули збудника зв’язуються вітеллогеніном. Потім вітеллогенін переносить ці молекули-сигнатури в яйцеклітини матки, де вони працюють як індуктори для майбутніх імунних реакцій. 

До цього ніхто не думав, що щеплення комах може бути можливим взагалі. Це тому, що імунна система комах, хоч і досить схожа на систему ссавців, не має одного з центральних механізмів імунологічної пам’яті - антитіл.

«Зараз ми виявили механізм, який показує, що ви можете насправді вакцинувати їх. Ви можете передавати сигнал від одного покоління до іншого», - говорить Даліал Фрейтак, дослідниця, а зараз співробітниця CSO of Dalan Animal Health

Від молі до медоносних бджіл, Даліал Фрейтак протягом усієї своєї кар’єри працювала з комахами та імунною системою. Починаючи з молі, вона помітила, що якщо батьківське покоління потрапляє під вплив їжі на певні бактерії, їхнє потомство виявляє підвищену імунну реакцію. “Тож вони могли насправді щось передати потомству з їжі. Я просто не знала, що це за механізм. У той час, коли я починала свою докторську роботу в Гельсінкі, я зустрілася з Хелі Сальмелою, яка працювала з медоносними бджолами та білком, який називається вітеллогенін. Я чула її розмови і запропонувала: «Я можу припустити, що саме твій білок передає мій сигнал від одного покоління до іншого. Ми почали співпрацювати, отримали фінансування від Академії наук Фінляндії, і це фактично було початком нашої оральної вакцини для бджіл», - пояснює Даліал Фрейтак. 

Подальші плани: вакцинація комерційних запилювачів проти будь-яких мікробів. 

Даліан Фрейтак та Dalan Animal Health - першопрохідці у абсолютно новому секторі охорони здоров'я тварин.

 “Я щиро вірю, що настав час почати піклуватися про наших менших шестиногих, чиєю роботою та внеском у наше благополуччя ми занадто довго нехтували. Ми сприймаємо своїх бджіл як належне, але ця галузь є переломною, і настав час знайти рішення, які допоможуть їх захистити. Вакцини виявилися найефективнішим способом запобігання та стримування хвороб, а головне, наш підхід є органічним без використання агресивних хімічних речовин», - говорить Даліал Фрейтак. 

Dalan AH має на меті розробити вакцину проти американського гнильця, бактеріального  захворювання, спричиненого спороутворюючими личинками Paenibacillus ssp. Американський гнилець - найбільш розповсюджена та руйнівна хвороба бджолиного розплоду. «Ми сподіваємось, що ми можемо також розробити вакцини проти інших інфекцій, таких як європейський гнилець та грибкові захворювання. План - мати можливість робити щеплення проти будь-якого мікроба”. 

Зараз компанія представила концепцію вакцини проти комах до USDA (міністерство С/Г США – перекл.) та подала заявку на ліцензію на першу в історії вакцину для медоносних бджіл. 

«Нашою наступною метою є випуск нашого першого вакцинного продукту в США, а потім в ЄС. Після боротьби з хворобами бджіл, ми хочемо запропонувати рішення для інших комерційних запилювачів, таких як джмелі та інші корисні комахи. Наша мета - запропонувати інноваційні рішення в галузі охорони здоров’я комах з метою сприяння сталому сільському господарству », - говорить Даліал Фрейтак. 

Бути піонером - це надихає.

Шлях до вакцини досі надзвичайно надихає. «Написати дорожню карту для вакцинації комах та подати клінічний протокол до регулятора було надзвичайно захоплюючим. Іншим надихаючим моментом було побачити, як моя ідея ожила, і побачити прототип вакцини у флаконі було мрією. Тепер ми маємо домогтися його затвердження та виходу на ринок, щоб інші могли брати участь у зміні способу догляду за нашими комахами". 

На сьогодні ситуація з COVID-19 була найбільшим викликом для компанії. “Блокування та обмеження на поїздки нас точно уповільнило. Але у нас є творча команда, і ми робимо все можливе, щоб компенсувати уповільнення. Тут, мабуть, добре, що Dalan AH від початку була віртуальною компанією, тому проведення кількох онлайнових зустрічей та мозкових штурмів із залученням людей по всьому світу стало для нас звичною рутиною з самого початку», - говорить Даліал Фрейтак.

Комерціалізація проекту була метою з самого початку роботи. Пероральна вакцина для бджіл від Dalan AH - чудова демонстрація різноманітності нововведень, що надходять від Гельсінського університету. Це надихає і приносить користь - спостерігати, як команда Далана розширила та вдосконалила технології та бізнес, що постійно покращує нашу реакцію на зменшення популяції бджіл у світі", - говорить Ярі Страндман, генеральний директор Helsinki Innovation Services, компанії, відповідальної за передачу технологій та створення компанії з Гельсінського університету.

Джерело: https://www.beeculture.com

Коментарі (0):