Світовий ринок меду

Рік написання: 2021

Світовий ринок меду вступив у період змін, який триватиме деякий час, і нові правила і норми торгівлі медом установляться лише згодом. Проблема в тому, що значна частина меду на міжнародному ринку є фальсифікатом, собівартість якого невисока, і ця обставина серйозно знижує ціни на справжній мед. Основні виробники фальсифікованого меду — Китай, Індія, В'єтнам, на жаль, до цього списку в США часто долучають і Україну. Країни — виробники автентичного меду, які найбільше потерпають від підробок — Аргентина, Бразилія, Канада, США, в меншій мірі — Мексика, Австралія, Європа.

Але точка перегину в світовій торгівлі медом пройдена, і сталося це буквально кілька місяців тому. Ціни на справжній якісний мед починають зростати. Пропозиція такого меду на ринку, зі зрозумілих причин, зменшилася. Юридичні і комерційні ризики з підробленим медом зросли. Найбільше зросла ціна на мед із Канади, Аргентини, Бразилії, ціни на мед зі США і Мексики — без змін. Зросла ціна на мед з України, зокрема - на європейському ринку.

Ініціатором змін на ринку меду стали США — найбільший імпортер меду в світі. Бджільництво цієї країни дуже потерпає від фальсифікату, що загрожує запиленню і продовольчій безпеці країни. Тому в країні прийняті серйозні заходи по боротьбі з фальсифікованим медом. В червні в США очікується затвердження нового стандарту на мед, що ще більше посилить вимоги до автентичності меду на ринку. Але стандартом справа не обмежилася. В США ініційоване поширення антидемпінгової петиції проти занижених цін на ввезений мед. Петиція направлена проти п'яти країн — Індії, В'єтнаму, Аргентини, Бразилії, України, експортери яких підозрюються в заниженні цін на мед на ринку США. Протягом більше десяти років діє антидемпінгове мито на мед з Китаю. Тому меду з цієї країни на ринку США немає зовсім. Підставою для петиції стала статистика цін на мед за останні три роки. Частка експорту цих країн до США у відсотках від виробленого меду є наступною: Індія і В'єтнам — майже 100%, Бразилія — 75%, Аргентина — 54%, Україна — 10%. Крім Бразилії і Аргентини ці країни також підозрюються в фальсифікації меду. Але навіть для нас, звідки до США експортери вивозять лише 10% виробленого в Україні меду, ринок США є дуже важливий, і ймовірне введення антидемпінгового мита дуже вдарить по нашим пасічникам.

За даними аналітиків США демпінг на мед має такі параметри: Аргентина -16-23%, Бразилія -  114%, Індія — 34-99%, Україна — 10-94%, В'єтнам — 207%.

Крім того, останнім часом в ряді штатів США і деяких країн Європи появилися судові позови щодо випадків фальсифікації меду.

Зміни клімату і довкілля і їх вплив на виробництво меду

ООН оголосила 2020-й рік як третій найтепліший в історії метеоспостережень. Американські науковці змінили оцінку ситуації від “Зміни клімату” до “Надзвичайної кліматичної ситуації” з весни 2021-го року. Міжнародна метеорологічна організація в своїй щорічній доповіді повідомляє про подальше підвищення температури океану і суші, незважаючи на охолоджуючий ефект кліматичного феномену Ла Ніна.

Цілий ряд регіонів землі переживають довготривалі засухи. Наприклад, в середині квітня, в штаті Північна Дакота (один з найбільших виробників меду в США) ґрунтова волога була в розмірі 5% від норми. Тривалу засуху переживають різні штати заходу, півдня США. Ситуацію з погодою в США можна оцінити як “мега-засуха”.

В різних регіонах планети виникають лісові пожежі, які погіршують ситуацію з глобальним потеплінням.

Незважаючи на економічну кризу, спричинену пандемією, Китай збільшив викиди вуглекислого газу, який спричиняє глобальне потепління. Викиди СО2 Китаю складають 150% від сумарних викидів США і Європи. В міжнародний день Землі доповідачі закликали закрити 60 вугільних шахт Китаю, а також вугільні шахти в інших країнах.

Кліматичні зміни є глобальними. Для парникових газів немає кордонів. Вироблені в одній країні, вони впливають на клімат всієї планети. Як приклад, Бразилія повідомляє, що для підтримки рівня медозборів на північному заході не вистачає вологи в довкіллі. Збір органічного меду з евкаліпта на південному сході впав на 65 — 70% через засухи. Як наслідок, спостерігається різке збільшення попиту і ріст ціни на органічний мед Бразилії.

В Україні ми маємо комбінацію з кількох негативних факторів: глобальне потепління, тривала засуха, знищення довкілля, опустелювання, тотальне отруювання довкілля, які вкрай негативно впливають на бджільництво, особливо сходу і півдня країни. Ймовірно, медозбір в найближчі роки в нас значно зменшиться. Для бджіл в довкіллі в нашій державі місця просто не залишилося.

Фактори, що впливають на ринок меду

Подією, що найбільше вплинула на ринок меду, був Конгрес Апімондії в Канаді в 2019-му році. Саме тут були закладені тренди, які повернули розвиток світового ринку меду до позитивних для пасічників показників. З Конгресу почалося запровадження нових систем тестування меду на автентичність. Очікується, що порівняно з 2019-м роком, світові оптові ціни на мед можуть зрости в 2 — 4 рази. Рон Фіпс, аналітик ринку меду, прогнозує, що в ситуації продажу тільки автентичного меду, роздрібна ціна на мед на ринку меду США може піднятися до 10$ за фунт (22 дол. за кг). Це приблизно в десять разів вища ціна від такої в Україні. Це дуже велика різниця, яка може мати далекосяжні наслідки. Об'єм ринку меду в США — 300 тис. т і три чверті цього обсягу складає імпорт. Ціна 10 дол. за фунт незначна для американців. При середньому споживанні меду 1,5 фунта на жителя в рік, затрати на мед на рік складуть 15 доларів. Це менше, ніж американці витрачають на мінеральну воду. Крім того, існує психологічний поріг, коли споживач дешевий продукт вважає низькопробним. Отже, в роздріб ціна на мед буде рости, і вже тепер ціни на мед на ярмарках і на фермерській торгівлі складають 17 — 25 дол./фунт. Тому попит на автентичний мед буде зростати на ринку США.

Це означає, що експорт українського меду до США буде зростати навіть при запровадженні антидемпінгового мита. Оптова ціна на український мед зросла протягом останнього року— з 1 дол./кг, до 2 дол./кг, тобто вдвічі. При цьому роздрібна ціна на внутрішньому ринку майже не помінялася і становить 100 грн./л для соняшникового меду. Ціна ця визначається низькою купівельною спроможністю населення, зокрема пенсіонерів, які не можуть собі дозволити купувати дорожчий  мед. Тому спостерігається тенденція до вирівнювання ціни оптової і роздрібної. Вони вже майже однакові. В таких умовах пасічник буде не зацікавлений в роздрібній реалізації меду. Простіше здати його оптом, ніж стояти з ним на базарі, на ярмарку чи виставці. Так, на весняній виставці поблизу Інституту бджільництва 20 — 23   травня меду в продажу було досить мало. В деякій мірі з цінами на мед повториться ситуація з цінами на пшеницю і соняшник. Після того, як вони подорожчали на міжнародному ринку, у нас суттєво зросли ціни на хліб і олію. Тому при подальшому рості оптової ціни на мед, а вона неминуча, може скластися така ситуація, коли мед може повністю зникнути з внутрішнього ринку, оскільки ніякої економічної доцільності в такій торгівлі не буде. Мед - не хліб і не олія. Це продукт, від якого можна відмовитися, якщо ціна на нього зросте. Тому в нас, як і в Аргентині, може не бути внутрішнього ринку меду.

Протягом останнього року спостерігаємо ріст оптових цін на мед. Поки що особливих дивідентів такий ріст пасічнику не приносить. Причина в тому, що росте собівартість меду. Ростуть ціни на цукор, на пальне. Надто високі втрати несуть пасічники від отруєння бджіл. Тому, як очікується, поточний ріст цін на мед не змінить поки що економічної ситуації в нашому бджільництві.

При написанні статті використані матеріали American Bee Journal за червень 2021 року.

Коментарі (0):