Сучасний лінійковий вулик. Частина 6.

Рік написання: 2012

Використання лінійкового вулика для отримання продуктів бджільництва.

З допомогою лінійкового вулика можна отримувати продукти бджільництва такі ж, як і від рамкового вулика, але в цьому процесі є свої особливості, на розгляді яких ми і зупинимося.

Отримання меду.

Отримання меду в ЛВ може бути точно таким же, як і в рамковому вулику. Це якщо на гніздовий корпус, організований по принципу ЛВ, поставити звичайний магазин на піврамку. Мед відкачуємо на медогонці знайомим нам способом. В країнах масового поширення ЛВ мед отримують дещо інакше. Мед із щільників, прикріплених до лінійки, зазвичай не відкачують, хоча теоретично це і можливо. Пасічник просто відламує щільники з медом від лінійки або акуратно відрізає. Мед отримують кількома  способами. По-перше, відібрані щільники з медом акуратно розрізають на смужки, які загортають в поліетилен і реалізують як щільниковий мед. Такий «мед прямо з вулика» користується великим попитом у споживача. По-друге, щільники з медом попередньо подрібнюються, чавлять на спеціальних вальцях чи пускаються під прес.

Відібрані щільники з медом.

В переліку інвентарю деяких фірм є такий виріб – прес для меду. Потім стічний мед використовують в якості «відкачаного». В такому процесі щільники є одноразовими, на відміну від наших звичайних рамок.

Дерев’яний прес для меду.

Можна звичайно поспівчувати «відсталості» пасічників Африки чи деяких країн Азії, які не знають медогонки, рамки і інших атрибутів сучасного бджільництва. Але, появилось у світі органічне бджільництво. Виявилося, що лінійковий вулик у цю систему вписується краще, ніж рамковий. Більше того, в рамковому вулику займатися органічним бджільництвом майже неможливо, про що свідчить досвід країн, які мають сучасне бджільництво. Сам по собі спосіб отримання меду (і воску) шляхом пресування щільників з медом не є «відсталим». Таким способом ще і тепер отримують мед із вереску в досить передових Шотландії, Данії чи Ірландії. Звичайно, коли ми маємо на увазі продуктивність, тут аргументів немає, але коли мова заходить про якість – якість меду, отриманого без медогонки, звичайно вища.

Коли впав попит на просто мед, у пасічника збільшився інтерес до інших продуктів бджільництва, зокрема, меду щільникового. Тут лінійковий вулик ні в чому не поступається рамковому, а де в чому має і переваги. Для отримання щільникового меду в ЛВ є два підходи. По-перше, в якості щільникового можна використовувати відібрані щільники з медом. Це так званий нарізний щільниковий мед, по-друге, можна зробити невелику надставку поверх гніздового корпусу тільки для щільникового меду. Такі способи виробництва щільникового меду роблять ЛВ цілком конкурентоздатним до рамкового вулика і в наших умовах. 

Слід розуміти, що ряд бідних країн приходять до ЛВ від ще більш примітивних вуликів, часто з нерозбірним гніздом, з низькою продуктивністю, тому для них ЛВ – це значний крок вперед в технології. 

Досвід окремих пасічників США і Європи свідчить, що ЛВ цілком підходящий для кочівлі, хоча щільник з лінійкою – конструкція менш міцна, ніж рамка зі щільником.

Втім, поки що в світі немає великих комерційних пасік з тисячами ЛВ для отримання меду. ЛВ вважається вуликом для любительської пасіки.  До речі, серед жаргонних назв ЛВ в деяких країнах вживається термін «медова корова» (можливо через деяку зовнішню схожість, а можливо корені назви дещо глибші – дивись мою статтю «Чому бджолу назвали коровою»). В Іспанії такий вулик називають «медове корито».

Лінійковий вулик через високі «ноги» і деяку зовнішню схожість називають іноді «медовою коровою».

Отримання воску.

Віск є другим за значенням продуктом після меду, і його вартість на нашому ринку занижена штучно. В південних країнах значення воску, як продукту, ще більше. Сезон тут триває довше, сезон роїння триває не два-три тижні, як у нас, а кілька місяців, іноді протягом року є кілька періодів роїння. Так само бджоли виділяють віск не два місяці, як у нас, а іноді цілий сезон. У країнах, де немає холодної зими, бджоли, якщо можна так висловитися - менш медоносні. Збирати велику кількість меду, щоб створити запаси на зиму, немає сенсу, оскільки нектар завжди доступний протягом цілого року. Натомість бджоли часто і довго рояться і багато будують. Країни Африки, особливо східної Африки, спеціалізуються на виробництві саме воску, який тут збирають у великих кількостях. Причому в цих країнах відсутнє вощинне виробництво (в процесі якого віск в різній мірі фальсифікується), тому із щільників, які до того ж не стикалися з флювалінатом чи амітразом, віск отримують чистий, найвищої якості, який на міжнародному ринку високо ціниться і використовується в фармації і косметиці.

Лінійковий вулик якнайкраще підходить для отримання такого воску, оскільки тут щільники одноразові за визначенням.

Отримання обніжжя.

Як продукт бджільництва, обніжжя отримують тільки в нас, тому немає повідомлень стосовно отримання обніжжя в лінійковому вулику, хоча принципових відмінностей від рамкового вулика бути не повинно. Льотковий пилковловлювач має однакову конструкцію, безстосовно типу вулика, з яким він використовується. 

Запилювальний сервіс.

В ряді країн, де є проблема із запиленням ентомофільних культур, пасічники надають платні послуги по їх запиленню. В США, наприклад, прибутки пасічників від плати за запилення вже давно переважають прибутки від виробництва меду. При використанні бджіл на запиленні лінійковий вулик нічим не поступається рамковому. Середні за силою сім'ї пилок збирають краще, ніж сильні, тому в контрактах на запилення сила сімей часто обумовлюється, і відводок силою в 4 рамки вже виступає, як самостійна запилювальна одиниця. Звичайно, в бідних країнах, де масово поширений лінійковий вулик, до плати за запилення ще далеко, але принципових проблем з їх використанням на запиленні немає. Пасічник В. Мангум в США в штаті Північна Кароліна використовує 200 своїх лінійкових вуликів у запилювальному сервісі, перевозячи їх на поля на автотрейлері.

Виведення маток і отримання маточного молочка.

Теоретично цей процес не залежить від типу вулика. В лінійковому вулику можна виводити маток так само, як і в рамковому. Але в цій галузі відбуваються досить цікаві процеси. Наприклад, в Ізраїлі в якості нуклеусних вуликів використовуються тільки лінійкові вулики (тип кірнхайський).

Технологію утримання бджіл в лінійкових вуликах в США відпрацьовує відомий автор В. Мангум, який пише книгу по лінійкових вуликах. 

Лінійковий вулик для виводу маток.

Рамка для виводу маток в лінійковому вулику (автор В. Мангум, США).

При вирощуванні маток і виробництві маточного молочка медова продуктивність вулика великого значення не має. Тут лінійковий вулик в цілком однаковій ситуації з рамковим. З розвитком культури бджільництва в країнах, що розвиваються, лінійковий вулик може скласти серйозну конкуренцію рамковому при виробництві маточного молочка і вирощуванні маток. 

Під час нашої (з Комісаром О.) поїздки до Ізраїлю ми бачили, що в якості нуклеусних вуликів використовується лише лінійковий вулик (тип кірнхайський), інших нуклеусних вуликів ми там не бачили.

Такий вигляд має нуклеусний вулик на пасіках Ізраїлю, виготовлений по принципу лінійкового вулика.

 

Один із точків найбільшої матковивідної пасіки Ізраїлю, розташований на півдні Ліванських гір.

Тут, як і на інших подібних пасіках, нуклеусні вулики, виготовлені з пінопласту, не прийнято притіняти.

Кришка нуклеусного вулика притискується каменем.

 

Загальний вигляд лінійкового нуклеусного вулика.
Коментарі (0):