Сучасний лінійковий вулик. Частина 3.

Рік написання: 2010

У попередніх статтях ми розглянули теоретичні основи побудови лінійкового вулика, тепер розглянемо безпосередньо питання побудови лінійкового вулика.

Конструкції лінійкових вуликів.

Нагадаємо, що конструкція  лінійкового вулика (ЛВ) визначається формою щільника, який описується ланцюговою кривою.

Конструкцій лінійкових вуликів дуже багато. Часто при виборі конструкції ЛВ керуються місцевими умовами (погода, клімат, медоносна база), фізичними і фінансовими можливостями і уподобаннями пасічника. Ми подамо кілька конструкцій, які на нашу думку вичерпно ілюструють ідею лінійкового вулика. Знаючи схильність наших пасічників до винайдення нових вуликів, настійне прохання – не винаходьте нових лінійкових вуликів. Їх уже винайдено і випробувано досить багато. Якщо приведені нами конструкції не підходять вам, пошукайте в інтернеті інші. Подані нами конструкції мають певну функціональну повноту і можуть задовольнити весь спектр вимог до лінійкового вулика. Увазі пасічників пропонуються наступні конструкції вуликів.

Камерунський стандарт.

Вулик поширений в Африці. За формою і розмірами подібний до нашого лежака. Фальців для підвішування лінійок немає, лінійки просто кладуться поверх корпусу. Магазини не передбачені. Довжина вулика залежить від кількості щільників, які пасічник бажає мати в своєму вулику. Зазвичай це 80 – 100 см. Вулик – на теплий занос, хоча може бути виготовлений і на холодний.

Конструкція вулика Камерунський стандарт (розміри в см).

 

Вулик з довжиною лінійки 470 мм.

Вищеописана конструкція лінійкового вулика, як і чимало інших, призначена для країн з теплим кліматом, де немає зими або зима тепла. Більшість конструкцій - лінійкової технології. Але в нас зима таки є і досить холодна для бджіл, тому мною був вибраний для випробовувань варіант лінійкового вулика з фальцями. Наявність фальців для лінійок дозволяє мати простір поверх щільників для зимового утеплення. Лінійку я взяв довжиною 470 мм, як верхня планка рамки Дадана, висота вулика, як і в лежака – 320 мм.

Розміри бокової стінки (пасіка автора). 

Вулик близький по формі і об’єму до нашого лежака. Власне під лінійковий вулик я і переробив старий лежак, розбитий шашелем. Кілька років експлуатації двох таких  вуликів на моїй пасіці показали, що такий щільник можливо  завеликий для лінійкового вулика. Згадаймо, що і рамка Дадана завелика з огляду на механічну міцність щільника. Її доводиться армувати дротом. Втім, випробуваний мною вулик працює, але тим пасічникам, які зацікавляться лінійковим вуликом, уже зі свого практичного досвіду можу порадити, що висота щільника 300 мм завелика для лінійкового вулика, краще починати експерименти з висоти щільника 230 мм. При такій висоті і щільник буде міцніший, і кут відхилення від вертикалі для бокових стінок буде меншим. Тим не менше, я подаю конструкцію випробуваного мною вулика, оскільки вона працює, і мій досвід повністю негативним вважати не можна. У мене бджоли в такому вулику пережили кілька зим, відбудували кілька гнізд, були одиничні випадки, коли бджоли прикріплювали окремі щільники до стінок вулика перемичками, але це не перешкоджало оглядам гнізда. Цікаво, що в такому вулику бджоли відбудовують весь профіль щільника не за один сезон, а за декілька. Тим не менше, на таких частково відбудованих щільниках, за площею рівних приблизно рамці Лангстрота і заповнених медом, бджоли успішно зимували на волі. Таке враження, що бджолам знайома технологія лінійкового вулика.

Лінійкові вулики на пасіці автора: зверху – лежак, внизу – вулик на 10 щільників з можливістю постановки зверху магазинів з рамками.

 

Лежак з довжиною лінійки 360 мм.

Вулик з довжиною лінійки 470 мм – завеликий для бджіл. Природно відбудований щільник, нагадаємо, описується ланцюговою кривою, і відбудовується він у єдиному циклі, якщо поперечний розмір гнізда приблизно узгоджується з розміром ройового грона (приблизно 30 – 33 см). Більших ройових грон просто не буває. Тому при надто довгій лінійці (470 мм) ройовий клуб відбудовує щільник у кілька заходів. Спочатку відбудовують язик розміром біля основи щось близько 30 см, а потім добудовують його далі по лінійці поступово, поки не дійдуть до протилежної стінки вулика.

Тому одна з ідей лінійкового вулика передбачає, що розмір лінійкового вулика має відповідати приблизно розміру ройового грона бджіл, тобто довжина лінійки в межах 30 – 35 см. Це, щоб відбудова щільника відбувалася в єдиному циклі. Саме ця ідея закладена в основу наступної конструкції лінійкового вулика. Певний резон у цьому є, адже згадаймо, і вулик Прокоповича мав ширину саме 36 см. І ширина рамки в українському вулику – 30 см. Цей лінійковий вулик теж поширений в Африці. Він приблизно відповідає концепції нашого українського вулика, правда висота тут значно нижча. Щоб витримати величину необхідного об’єму, вулик у довжину робиться досить великим, близько метра чи більше. Щоб бджоли не «розмазували» розплід  по всіх щільниках, вулик робиться на теплий занос, тоді розплід буде лише на 6 – 7-ми щільниках біля льотка, віддалені від льотка щільники будуть лише з медом. В оригіналі вулик знову ж таки без фальців, лінійки кладуться просто поверх корпуса.

 

Кірххайнський нуклеусний вулик.

Універсальні можливості лінійкового вулика продемонстровані на прикладі кірххайнського нуклеусного вулика  (Мауль, 1971, кірха – церква, з нім.). Корпус вулика виготовлений промислово штамповкою із пластмаси (пінопласт), як одна деталь. Щільники відбудовуються від 4-х лінійок, довжиною 170 мм. Оскільки стінки корпусу похилі (відхилення від вертикалі 10°), щільники бджоли до стінок корпусу не прикріплюють. Всередині внизу вулик вужчий на 50 мм ніж зверху. Кормове відділення можна відкрити, тоді у вулик вміститься 6 щільників. Лінійки фіксуються виступами на бокових стінках. Внутрішні розміри - 150 х 160, внизу - 110  х 110 мм. Льотки і вентиляція влаштовані в дні. При перевезенні на далекі відстані щільники можуть пошкоджуватися.

Використання технології лінійкового вулика в нуклеусному господарстві може виявитися досить продуктивним. Не потрібні рамочки, виготовлення яких забирає час і гроші, лінійка простіша рамки. В нуклеусному вулику, де йде боротьба за економію кожного кубічного см, лінійка зі щільником дає відчутний виграш, в порівнянні з рамочкою, при однаковому об’ємі з рамковим нуклеусом, площа для відкладання яєць маткою в лінійковому нуклеусі більша рівно на площу бокових поверхонь бокових і нижньої планочок рамки. Лінійка гігієнічніша, оскільки відсутнє перезараження нуклеусів через нижні планки рамок. Не потрібно вирізати старі щільники із рамок.

Кірххайнський нуклеусний вулик (фото з книги Руттнера «Матководство»).

 

Лінійковий вулик в землі.

В деяких місцевостях Землі – Індії, Пакистані, Афганістані, Середній Азії та ін. літні температури можуть досягати  +45°С і вище в тіні. В таких умовах бджоли можуть просто загинути, оскільки такі температури виходять за рамки допустимих для життя бджіл. За свідченнями очевидців, тут зустрічається форма лінійкового вулика в землі. Робиться ніша в землі (копається яма) зі скошеними стінками, щоб земля не осипалася, ймовірно, по об’єму рівна вулику  Дадана, кладуться дві планки по краях ніші для утримання щільників, на планки – лінійки на відповідній відстані, в таке «гніздо» висипається рій бджіл, або ставиться відводок на вже відбудованих щільниках, поверх лінійок гніздо покривають поліетиленовою плівкою, а зверху на всю конструкцію сапою нагортають шар землі, не забувши вставити в гніздо, наприклад, бамбукову трубочку. Це значить льоток для виходу бджіл на поверхню землі. Залишати таке комфортне гніздо бджоли, очевидно, не будуть, оскільки в землі температура значно нижча, ніж на поверхні. За медозбором  бджоли літають вранці або ввечері, або в пори року, коли температура комфортна для польотів, і в природі є медоноси. «Відкачка меду» відбувається по такій схемі: пасічник сапою відгортає верхній шар землі, забирає щільники з медом, залишивши і бджолам відповідну кількість меду, замість відібраних ставить нові лінійки для відбудови, і «вулик» з допомогою сапи знову засипається землею. Таке бджільництво дозволяє тепер тримати бджіл там, де раніше, як вважалося, їх утримувати було неможливо через недопустиму спеку.

Спостережний нуклеусний вулик.

Лінійкова технологія є достатньо універсальною, щоб виготовити, наприклад, і  спостережний вулик.

 

Спостережний лінійковий вулик, заселений бджолами.

 

Зимовий клуб в спостережному лінійковому вулику (танз). Всі спостережні вулики – з пасіки В. Мангума, США.

 

Лінійковий багатокорпусний вулик (Танзанійський вулик з довжиною лінійки 470 і висотою корпусу 155 мм).

Всі вищенаведені конструкції належать до кенійського лінійкового вулика зі скошеними боковими стінками (щільник – трапеція). Прикладом іншого класу лінійкових вуликів (танзанійський вулик, щільник – прямокутник), є вулик, який описав Генріх Сковрон. Це гібрид лінійково-рамкового вулика. В гніздовій частині замість рамок використовуються лінійки, і бджоли відбудовують щільники без рамок. Висота корпусу – 155 мм. Це знайомий нам магазин на піврамку Дадана. Метод можна застосовувати також і в багатокорпусних вуликах з висотою корпусу не вище 240 мм. Вулик придатний і для великих пасік. Ця технологія є чисто європейською. Основним недоліком багатокорпусного вулика з низькою рамкою є величезна кількість рамок, адже в одному вулику їх може бути 30 – 50, а на пасіці зі 100 вуликів - до 5 тис. Щоб зменшити затрати на утримання пасіки, замість рамок у гніздовій частині використовуються лінійки. В якості лінійки використовуються два бруски 12х12мм, між якими вміщено півлиста вощини, і які збиті в лінійку трьома цвяхами. Завдяки цьому відпали роботи, пов’язані з підготовкою рамок, свердлінням отворів, натягуванням дроту, навощуванням, вирізанням старих щільників та очисткою і дезінфекцією рамок. Оскільки щільники в гніздових корпусах низькі (до 130 мм), можна не боятися, що вони обірвуться навіть при перевезенні вуликів під час кочівлі. Щільники можуть частково прикріплюватися до стінок корпусу. Таке гніздо вважається напіврозбірним. Частих оглядів у ньому робити не можна, та в цьому і немає потреби. Існує правило: «Те, що є у гнізді, належить бджолам, і туди пасічник не втручається, те що над гніздом – належить пасічнику». Власне, гніздо лінійкового корпусу можна оглянути при потребі, підрізавши кріплення окремих щільників до стінок корпусу, якщо такі виявляться. В залежності від обставин і методу пасічникування, гніздо такого вулика може складатися з 1-2-3 півкорпусів. Площа щільників у 2-х корпусах відповідає гнізду на 10 рамок Дадана. Під час медозбору пасічник надставляє на такий вулик магазини з рамками і відкачує з них мед по знайомій нам технології. 

Дана конструкція вулика - приклад пристосування лінійкового вулика до європейської технології утримання бджіл. Вам нічого не нагадує ця конструкція? Як на мене, це вулик Прокоповича в чистому вигляді: є напіврозбірне гніздо з кількох секцій зі щільниками, підвішеними до лінійок, є магазинні надставки з рамками, з яких можна відкачувати мед. Зовсім так, як це було у Прокоповича. Єдина відмінність:  тут розміри вулика Дадана, а в Прокоповича були дещо інші розміри.

Лінійковий вулик для виводу маток.

Рамка для виводу маток в лінійковому вулику (автор В. Мангум, США).

У багатьох відношеннях, лінійковий вулик такий же самий, як і наш, рамковий. У ньому можна, наприклад, зимувати бджолам на волі.

Зимівля бджіл в лінійкових вуликах на волі в США (Пасіка В. Мангума).

 

Матеріал даної статті скомпоновано так, щоб у читача склалося досить повне уявлення про лінійковий вулик. Ми описали досить незначну частину поширених у світі конструкцій лінійкового вулика. З іншого боку, подані конструкції поширені в світі і досить відпрацьовані, тому ті, хто бажає поекспериментувати, можуть їх повторювати.

При виборі конструкції лінійкового вулика пам'ятайте: «правильна ширина лінійки – то щастя для бджіл, правильна довжина лінійки – то щастя для пасічника» - афоризм із  Bees for Development Journal. У мене немає статистики стосовно того, який лінійковий вулик найбільш поширений у світі, можливо, такої статистики немає взагалі, адже мова йде і про найбідніші країни, де немає ніякого обліку. Непросто вибрати підходящий вулик і для наших пасічників, адже в нас холодна зима, і не всі вулики із теплих країв нам підходять. Ймовірно, майбутній досвід експлуатації лінійкових вуликів нашими пасічниками внесе корективи у відповідь на питання: а який же лінійковий вулик найбільше підходить для наших умов.

В статті використані матеріали із видань Bees for Development Journal, American Bee Journal, Український пасічник.

Коментарі (0):