Широке застосування антибіотиків може швидше зашкодити, ніж допомогти

Рік написання: 2012

Популяція медоносних бджіл таємниче зменшується в США протягом принаймні п’яти останніх років, але причина так званої хвороби зникнення бджіл залишається в значній мірі невідомою.

В повідомленні, опублікованому в он-лайн журналі PLoS ONE за 2.11.2011р., дослідники повідомляють, що широке використання медикаментів у вулику може робити бджіл більш чутливими до загальнопоширених і використовуваних пестицидів, і що ця взаємодія, принаймні частково, може бути відповідальною за триваючі втрати популяції медоносних бджіл.

Дослідники із університету шт. Мериленд, попередньо пролікувавши хворих бджіл антибіотиком окситетрациклін, піддали їх дії двох пестицидів, що є загальновживаними при боротьбі з кліщем варроа. В обох випадках попередньо проліковані бджоли виявилися більш чутливими до дії пестицидів, ніж бджоли, що попередньо нічим не оброблялися.

Науковці висловили припущення, що окситетрациклін може взаємодіяти зі специфічними білками бджоли, названими транспортерами множинної резистентності проти ліків (MDR-білки), що робить ці білки менш ефективними і, отже, бджоли стають більш чутливими до дії пестицидів. Щоб перевірити цю гіпотезу, вони попередньо обробили бджіл іншим засобом – верепамілом, який відомий тим, що частково стримує дію MDR-транспортерів. Оброблені бджоли показали збільшення чутливості до п’яти різних пестицидів, підтверджуючи теорію групи дослідників, що MDR-транспортери і специфічні комбінації індивідуально безпечних хімікатів можуть відігравати важливу роль у виникненні ССD – хвороби зникнення бджіл. 

Робота виконана при сприянні міністерства сільського господарства США.

За матеріалами газети ABJ extra.

Коментарі (0):