Щодо можливої творчої спадщини Прокоповича

Рік написання: 2014

В процесі нашої спільної роботи, підготовки до друку творів Прокоповича, вдалося встановити наступне. Євген Архипенко, редактор першого україномовного журналу по бджільництву, залишаючи Україну в роки громадянської війни (до 1920 р.), вивіз з собою спочатку в Галичину, згодом в Німеччину 18 творів Прокоповича по бджільництву. Тематика творів, їх об’єм, назви невідомі. Ці твори ніде і ніколи не публікувалися. Твори Прокоповича зберігаються в Німеччині в архіві Амбрустінг (Архів Амбрустера). 

Відомо також, що Архипенко був першим, хто працював зі спадщиною Прокоповича ще до 1917 року.

Інформацію про це виявив Сергієнко Сергій Сергійовин (готує докторську дисертацію по історії науки і українського бджільництва) в архіві Різниченка. Архів Різниченка зберігається в Москві, куди він був вивезений після розстрілу Різниченка і Юрченка приблизно у 1933 році. Відомо, що Олекса Різниченко був учасником гуртка Вернандського, а потім, разом з Тодосем Юрченком, були редакторами журналу «Пасічник» і багато працювали по спадщині Прокоповича з тим, щоб видати його твори. Видати твори Прокоповича вони не встигли, оскільки були репресовані разом зі всією редакцією ж. «Пасічник».

Мною були здійснені деякі кроки по знаходженню слідів цих творів. Скажімо так: знайомі моїх знайомих, які живуть в Німеччині, пробували розшукати архів Амбрустінг. Поки що пошуки не дали ніяких результатів. Цією інформацією ділюся за згодою з Сергієнком. Справа не в пріоритетах. Якщо ми знайдемо втрачені твори Прокоповича, то це буде нагородою всім нам, і ми зможемо видати ще один том творів Прокоповича.

Коментарі (0):