Що потрібно знати пасічнику про кліща Tropilaelaps clareae

Рік написання: 2017

Кліщ Tropilaelaps clareae є одним з декількох видів кліщів роду Tropilaelaps.

Дорослий кліщ Tropilaelaps clareae.
Дві дорослі самки і одна протонімфа (стрілка) Т. mercedesae на передлялечці бджоли Apis melifera в Андонге, Південна Корея. Множинні - від коричневого до чорного плями - рани, нанесені кліщами (Фото К. Dongwon). З журналу «Ентомологія Сьогодні».

Кліщ тропілелапс Tropilaelaps clareae є серйозним паразитом медоносних бджіл і викликає захворювання тропілелапсоз (по аналогії: кліщ варроа – варроатоз).

Кліщі взагалі завдають багато шкоди медоносним бджолам. Найбільше уваги отримав кліщ варроа, оскільки він поширений у всьому світі. Але існують і інші паразитичні види кліщів у бджіл. У новій оглядовій статті, опублікованій у журналі The Journal of Economic Entomology група ентомологів аналізує кліща родуTropilaelaps, який паразитує на медоносних бджолах в Південно-Східній Азії і може становити потенційну загрозу для бджіл у всьому світі, якщо він пошириться на нові регіони світу. Кліщі Varroa і Tropilaelaps співіснували в сім’ях бджіл A. melifera в Азії протягом більш ніж 50 років. Шкода, яку вони завдають бджолам – подібна. Обидва види кліщів харчуються гемолімфою бджіл і сприяють поширенню ряду вірусних патогенів, таких, наприклад, як вірус деформованого крила.

«В Азії кліщі Tropilaelaps є більш серйозним паразитом медоносних бджіл, ніж кліщі Varroa» , - говорить Лілія де Гузман, доктор філософії, науковий ентомолог з Департаменту сільського господарства США, Служба сільськогосподарських досліджень і один з авторів статті.

В даний час в усьому світі медоносні бджоли потерпають в першу чергу через кліща варроа. Таким чином, можливе поширення кліщів Tropilaelaps за межами поточного ареалу, зокрема, в таких місцях, як Північна Америка чи Європа створить нові проблеми для пасічників.

Поки що не виявлено цього виду кліща в Європі чи Північній Америці, але факти свідчать, що вони можуть виживати і в інших природно-кліматичних зонах, ніж там, де вони живуть тепер. Наприклад, кліщі вже були виявлені в Африці, що свідчить, що вони можуть виживати при перевезенні їх на далекі відстані. Кліщі Tropilaelaps вже виявлено в Південній Кореї, де взагалі-то є зими (до цього часу вважалося, що кліщ Tropilaelaps може виживати тільки в умовах безперервного виведення розплоду бджолами).

«Є величезні прогалини в наших знаннях про кліщів Tropilaelaps, паразита, якого немає в Сполучених Штатах в цей час, але який може появитися в США в будь-який момент», - говорить де Гусман.

Адекватні знання з біології та ролі обох: паразита і господаря грають вирішальну роль в розвитку методів боротьби проти кліщів.

Детальніша інформація про кліща Tropilaelaps наведена в Журналі економічної ентомології.

Коментарі (0):