Розкрито секрет бджолиного укусу

Рік написання: 2017

Невідомий раніше засіб захисту медоносної бджоли від кліща варроа і, можливо, новий натуральний анестетик для людей (анестетик – медичний препарат, що знижує чутливість людини до болю).

Дослідники встановили, що медоносна бджола може не тільки жалити, але й кусати, а крім того, в укусі бджоли міститься натуральний анестетик. Цей анестетик не тільки допомагає бджолі протистояти кліщу варроа, але потенційно може бути дуже перспективним засобом в області медицини людини.

Несподівані дані, які були отримані командою дослідників, що працюють в організаціях Греції і Франції в співробітництві з компанією Віта (Європа) Лтд., британською фірмою по виробництву ветпрепаратів для бджіл, спричинять повне переосмислення захисного механізму медоносних бджіл, а також, можливо, приведуть до появи натурального низькотоксичного анестетика місцевої дії для людей і тварин.

Натуральний анестетик, виявлений в укусі бджоли - 2-гептанон (2-Н) - натуральна речовина, що міститься в багатьох продуктах харчування, а також в організмі комах, проте раніше вчені не припускали наявність у цієї речовини властивостей анестетика. Незалежні тести підтвердили дані, отримані компанією Віта, про наявність у 2-гептанон властивостей анестетика місцевої дії.

Оскільки 2-гептанон є речовиною природного походження з більш низькою токсичністю, ніж звичайний анестетик, він представляє великий інтерес. Компанія Віта вже запатентувала речовину для використання в якості анестетика місцевої дії і в даний час шукає партнерів серед фармацевтичних компаній для подальшої роботи.

До недавнього часу вважалося, що 2-гептанон є:  або феромонами тривоги медоносних бджіл, які запускають захисну реакцію, або хімічним реактивом, який подає сигнал бджолам-збирачкам, що дана квітка вже оброблена іншою бджолою. Результати, отримані компанією Віта спростовують ці припущення.

Нове дослідження ясно показує, що 2-гептанон паралізує дрібних комах і кліщів, укушених бджолою, на період часу до 9 хвилин. Подібно до змії, медоносна бджола використовує мандібули для укусу свого ворога, потім в місце укусу бджола впорскує 2-гептанон, який діє як анестетик. Таким чином бджола виганяє ворога з вулика. Треба сказати, що ці дії досить ефективні проти таких паразитів, як личинка воскової молі і кліщ варроа, яких бджола не може вжалити через їх маленький розмір.

Доктор Макс Уоткінс, технічний директор компанії Віта (Європа) Лтд., говорить: "Отримані нові дані становлять значний інтерес як мінімум в двох областях науки. По-перше, відкриття того факту, що медоносні бджоли можуть кусати тих своїх ворогів, яких вони не можуть вжалити, спростовують деякі загальноприйняті ідеї і поповнюють багаж наявних знань. По-друге, виявлення високоефективного натурального анестетика, властивості якого ще належить вивчити, представляє великий інтерес для підприємств фармацевтичної індустрії, що розробляють вдосконалений анестетик місцевої дії."

При проведенні лабораторних нейрофізіологічних тестів в Школі Біології в Університеті в Салоніках (Греція) було виявлено, що 2-гептанон має подібну дію з лідокаїном, основним анестетиком місцевої дії, який застосовується в медицині людини і ветеринарії тварин. Природну присутність 2-гептанону було виявлено в багатьох продуктах харчування, таких, наприклад, як пиво і білий хліб. 2-гептанон є настільки безпечною речовиною, що дозволений до застосування в якості харчової добавки, які регламентуються органами влади США. 

Таким чином, 2-гептанон може стати серйозною альтернативою лідокаїну. Лабораторні дослідження стовбурових клітин, зовсім недавно проведені в США, підтвердили припущення компанії Віта про те, що вплив анестетика, про який йде мова, на людину і ссавців може бути настільки ж ефективним, наскільки ефективно його вплив на комах і кліщів.

Беручи до уваги значення нових відомостей для біології, доктор Александрос Папакрістофору, дослідник компанії Віта, що працює під керівництвом професора Теофілідіса в університеті Салоніки в Греції, каже: "Вражаюче, що ця додаткова лінія захисту так довго залишалася невідомою. Бджолярі будуть дуже здивовані нашим відкриттям; більш того, воно змусить радикально переглянути деякі давні переконання. Можливо, це також послужить стимулом для досліджень за багатьма напрямами в галузі бджільництва. Наприклад, багато бджолярів вважають, що охайність бджіл допомагає стримувати зростання популяції кліща варроа. Тепер "гігієнічну поведінку" бджіл можна інакше називати "захисною поведінкою".
Доктор Папакрістофору описує, як були відкриті несподівані властивості 2-гептанон:

"Ми досліджували способи боротьби з восковою міллю. Воскова міль становить серйозну загрозу для медоносної бджоли, оскільки личинка молі споживає віск і пилок, що часто призводить до повного руйнування щільників. Піддаючись впливу 2-ептанону, який природним чином виробляють медоносні бджоли, воскова міль, здавалося, гине. Однак при більш детальному вивченні, ми виявили, що воскова міль виявлялася немов під наркозом на період часу від однієї до дев'яти хвилин. Це відкриття було несподіваним, тому ми провели серію ретельних експериментів, щоб визначити, що ж відбувається насправді. В результаті цієї роботи ми отримали вищеописані вражаючі дані."

Стаття про дане дослідження була опублікована в рецензованому науковому журналі PLOS ONE .

Коментарі (0):