Пилок соняшника пригнічує розвиток Nosema Ceranae, що є доброю новиною для пасічників

Рік написання: 2018

Нове дослідження дає надію на порівняно простий механізм сприяння здоров'ю і благополуччю бджіл – це дати їм доступ до соняшнику. 

У роботі дослідників у державному університеті штату Північна Кароліна та Університеті штату Массачусетс показано, що два різних види бджіл, яких годували дієтою з пилку соняшнику, різко знижували рівень інфікування специфічними збудниками.

Джмелі на соняшниковій дієті також мали загалом краще здоров'я колоній ніж ті, що годувалися пилком інших квітів. 

Дослідження показало, що пилок соняшнику зменшив інфекцію збудника у критідійського  джмеля (Bombus impatiens).
Пилок соняшнику також, як виявилося, захищає європейських медоносних бджіл (Apis mellifera) від Nosema ceranae. Ці патогенні мікроорганізми спричиняють уповільнення темпів росту бджолиних колоній та збільшують смертність бджіл. 

Дослідження також показало, що пилок соняшника в певній мірі токсичний і для бджіл, однак, медоносні бджоли при харчуванні пилком соняшника мали рівень смертності, приблизно еквівалентний рівню смертності тих бджіл, яких не годували пилком соняшника, і в чотири рази вищу, ніж бджоли, яких годували пилком гречки. Гречка, як відомо, оздоровлює бджіл і підсилює сім’ї, а на соняшнику бджоли «сідають» - факт, відомий і українським пасічникам.
Цей ефект підвищеної смертності не спостерігався у джмелів. 

Повідомляється, що бджоли вже здається адаптувалися до збору пилку соняшнику.
Щорічно приблизно два мільйони акрів у Сполучених Штатах та 10 мільйонів акрів в Європі засіваються соняшником, що робить пилок соняшнику доступною їжею бджіл. (1 акр = 0,405 га. В Україні щонайменше 10 млн. га займає соняшник, тобто принаймні вдвічі більше, ніж в США і Європі разом взятих). 

"Ми випробовували інші монофлорні пилки або пилок, що надходить з однієї квітки, але ми, схоже, потрапили в джекпот у випадку з пилком соняшнику", - сказала Ребекка Ірвін, професор прикладної екології в штаті Північна Кароліна. "Жоден з інших монофлорних видів пилку, що ми вивчали, не мав такого послідовного позитивного ефекту на здоров`я джмелів".

Ірвін зазначила, що пилок соняшнику має низький вміст білку та деяких амінокислот, тому його не слід розглядати як самодостатню їжу для популяцій бджіл. "Але соняшник може стати гарним доповненням до різноманітних видів пилку диких квітів для бджіл", - сказала вона, - особливо таких основних, як джмелі і медоносні бджоли".

Дослідники університету Північної Кароліни планують продовжити дослідження, щоб з’ясувати: чи інші види бджіл демонструють такий же позитивний вплив на підгодівлю пилком соняшнику, та виявити механізм, що лежить в основі переважно позитивної дії соняшникового пилку. 

"Нам поки що невідомо, - чи пилок соняшнику допомагає бджолам боротися з патогенами, чи пилок соняшнику якимось способом діє безпосередньо на патогенів бджоли», - сказала Ірвін.

Джерело: https://www.beeculture.com

Коментарі (0):