Причини неприйняття підсаджених маток

Рік написання: 2017

Тут ми подамо перелік факторів, які впливають на підсадку маток і їх наступний прийом. Насправді ми ще багато не знаємо про причини неприйняття маток бджолами.

  1. Матка випущена з кліточки надто швидко. Очевидно це є біологічний процес, який вимагає певного часу на підсадку матки. Якщо ви випускаєте матку з кліточки раніше 72 годин після підсадки, то, ймовірно, прийому матки не буде. Якщо ви перевіряєте чи не надто тверде канді з допомогою палички, не зробіть наскрізний отвір, щоб не пришвидшити вихід матки з кліточки.
  2. Матка була «незрілою». В той час як неплідна матка може бути запліднена і почати відкладання яєць на протязі 14 днів після виходу з маточника, дані з практики свідчать, що кращий прийом таких маток у повноцінних сім'ях буде у випадку, якщо такій матці дозволити відкладати яйця у парувальному нуклеусі протягом місяця. Дуже мало маток витримують цю норму. Якби пасічники і маткарі дотримувалися цього правила, то ми мали би менше проблем при підсадці маток.
  3. Матка була травмована перед підсадкою. Якщо матка була піддана надмірній дії тепла чи холоду, якщо вона зазнала зневоднення (дегідрації) чи дії пестицидів, то після підсадки прийом такої матки буде малоймовірний.
  4. Матка і сім'я, куди її підсаджують, належать до різних рас бджіл, що інколи може створювати додаткові труднощі при підсадці матки і її прийнятті бджолами. Наприклад, матки раси карніка гірше приймаються італійськими бджолами.
  5. Матка ослаблена чи хвора. Якщо кишечник матки переповнений спорами ноземи чи матка була піддана дії важких пестицидів, чи медикаментів при лікуванні, якщо вона ослаблена голодуванням чи зневоднена, то така матка, ймовірно, прийнята не буде.
  6. Сім'я, куди підсаджують матку, складається тільки зі старих чи вражених бджіл. Якщо після медозбору сім'я складається тільки зі старих бджіл, то підсадка матки до такої сім'ї приречена на невдачу. Бджоли, травмовані пестицидами, надмірно – медикаментами при лікуванні або з порушеним балансом між молодими і старими бджолами в сторону бджіл старшого віку, маток приймати не будуть. Проте сім'ї лише з молодих бджіл приймуть матку у більшості випадків.
  7. Сім'я, що піддається нападу. Якщо сім'я зазнає нападу, то всі її бджоли встають на захист гнізда. У такому випадку підсаджена матка сприймається як нападниця і прийнята не буде.
  8. Сім'я під харчовим стресом. Голодні бджоли матку приймати не будуть. Якщо у сім'ї малі запаси корму, якщо немає медозбору, бджоли знаходяться під стресом, і прийом маток у такій ситуації низький. Напроти, якщо таку сім'ю підгодувати, відсоток прийому маток різко зростає.
Коментарі (0):