Про втрати бджіл в США в сезоні 2014-2015 року

Рік написання: 2015

Моніторинг щорічних втрат бджіл в США проводить університет штату Мериленд через створену ним організацію Bee Informed Partnership (має свій сайт). 

На території США пасічники втратили більше 40% бджіл в період з квітня 2014 року по квітень 2015 року, згідно останніх результатів національного щорічного огляду. Вперше, з часу проведення моніторингу, втрати бджіл влітку виявилися вищими від втрат бджіл взимку. В той час, як зимові втрати виявилися дещо меншими, порівняно з останніми роками, через втрати бджіл влітку загальні щорічні втрати виявилися значними.

Комерційні пасічники в першу чергу зазнали значних літніх втрат, які перевищили їх втрати в зимівлі, вперше за останні 5 років моніторингу, що може свідчити про довготривалі тренди погіршення здоров’я бджіл.

Традиційно вважалося, що зимові втрати - більш важливий індикатор стану здоров’я бджолосімей, оскільки зимівля – критичний період для всякої сім’ї. Але тепер очевидно, що літні втрати бджіл також можуть бути значними.

Пасічники, які відгукнулися на опитування, всього втратили 42,1% за зазначений період. В порівнянні з минулим сезоном, зимові втрати бджіл зменшилися з 23,7% до 23,1%, в той час, як літні втрати бджіл зросли з 19,8% до 27,4%.

Серед присадибних пасічників (ті, що тримають менше 50 сімей бджіл) серед причин загибелі бджіл називають кліща варроа і летальні паразитні інфекції, які можуть легко поширюватися на стаціонарній пасіці. Серед комерційних пасічників, які кочують, основні причини втрат бджіл не ясні.

Присадибні пасіки більш сприйнятливі до важких кліщових заражень, але втрати визвані неналежним лікуванням бджіл від кліща. Комерційні пасічники більш схильні до літніх втрат бджіл, зазвичай вони обробляють бджіл від кліща більш інтенсивно, так що мусять бути інші фактори, які викликають втрати бджіл.

Моніторинг втрат бджіл в США проводиться дев’ятий рік і п’ятий рік – окремо зимові втрати і щорічні. Для оцінки втрат опитано 6 тис. пасічників із всіх 50 штатів, які утримують 15% бджіл, загальна кількість яких в США – 2,74 млн. сімей. Огляд є частиною системних наукових досліджень, щоб зрозуміти, чому так погіршилося здоров’я бджіл, і що ми можемо зробити, щоб виправити ситуацію. Втрати сімей є фінансовими втратами для пасічників і можуть привести до зменшення врожаїв ентомофільних культур. Врожай деяких культур, таких, як мигдаль, повністю залежить від запилення їх бджолами. Загальна економічна вартість сервісу запилення бджолами оцінюється в США в 10 – 15 млрд. доларів щорічно.

За останні 5 років загальний рівень зимових втрат є прийнятним, особливо на тлі хвороби зникнення бджіл, але високий рівень літніх втрат і, як наслідок, щорічних викликає тривогу.

Викликає здивування деякий паралелізм у процесах, які відбуваються у бджільництві різних країн. Так, втрати бджіл в США за минулий рік дуже високі. Але і в Україні втрати бджіл були значні минулого сезону і, можливо, такі самі, як і в США. У нас загинуло, за різними оцінками, від третини до половини всіх бджолосімей. В зв’язку з цим доречно проаналізувати причини таких втрат, тому що, ймовірно, причини можуть бути однаковими, що в нас, що в США. Серед причин загибелі бджіл в Україні минулого сезону називають: високу закліщеність, використання неонікотиноїдів при обробці посівів, надто довгий сезон вирощування розплоду, що сприяло вирощуванню ще однієї генерації кліща, використання несертифікованих і підробних протикліщових препаратів переважно російських виробників. Хотів би звернути увагу читача на одну некоректність. У США обробляють бджіл препаратами якісними і сертифікованими, у нас – досить часто неякісними, несертифікованими, самопальними або підробленими. Результат однаковий: втрати в США – більше 40%, втрати в Україні 30 – 50%. Не подумайте, нібито я захищаю виробників неякісних препаратів. Звичайно ж, ліки мають бути якісними і ефективними. Питання, що спричинило масову загибель бджіл минулого сезону, важливе. Адже, якщо ми не знайдемо правильних відповідей на нього, то ми не будемо застраховані від подібних втрат бджіл і в майбутньому.

Складається враження, що не важливо, якими препаратами і коли обробляти бджіл від кліща – результат однаковий. Може бджіл зовсім не варто обробляти від кліща? Відповідь дав Мурзенко (УП №2, 2015 р. стор. 10), який в результаті досліду показав, що необроблені бджоли гинуть протягом року. Отже, обробки проти кліща потрібні. Вимагає відповіді і таке питання: чому після однакових обробок частина бджіл гине від кліща, а частина все-таки виживає? Відповідь, на мою думку, криється в тому, як пасічник працює з бджолами. Адже деякі роботи ведуть до розриву в вирощуванні розплоду, що зменшує закліщеність і дозволяє бджолам виживати навіть і при неякісних обробках. В цьому плані, на мою думку, корисні відводки, безрозплідні відводки, рої. Використання методів розведення бджіл, деякі з них можуть бути такими, що зменшують закліщеність бджіл, – це той резерв, який допоможе нам контролювати закліщеність чисто зоотехнічними методами і звести до мінімуму використання хімії у вулику.

За матеріалами часопису ABJ.

Коментарі (0):