Поведінка квітів

Рік написання: 2021

Конкуренція серед бджіл: дослідження виявили вплив природного добору на попит на нектар серед запилювачів і пропозицію на нього серед рослин.

Сассекський університет.

Резюме: теоретичні дослідження показують, що природний відбір збільшує існуючі сезонні дисбаланси між постачанням нектару з квітів та попитом на нього у бджіл та інших комах.

Нове дослідження Лабораторії бджільництва та соціальних комах (LASI) Університету Сассексу показує, що природний добір змушує квіти виробляти менше нектару, коли запилювачів багато, і навпаки збільшує його кількість, коли запилювачів мало.

Дослідження, опубліковане в журналі Ecology Letters, пояснює, що, коли запилювачів не вистачає, природний відбір змушує рослини виробляти більше нектару, щоб перевершити в конкуренції інші рослини у залученні запилювачів. Але коли запилювачів буде у великій кількості, рослини виділяють нектар у меншій кількості, оскільки запилювачів багато, їх легко залучити і вони працюватимуть за «низьку заробітну плату».

Дослідження допомагає пояснити, чому бджолам та іншим комахам доводиться посилено працювати над збором нектару влітку, коли на крилі більше запилювачів, і виділення нектару зменшується.

 Френсіс Ратнієкс, директор LASI та професор бджільництва в Університеті Сассексу, говорить: «Квіти повинні залучати комах-запилювачів до розмноження шляхом допомоги при запиленні та переносу пилку до інших квітів. В нагороду за це запилювачі отримують нектар. При великій кількості запилювачів рослині не доведеться виділяти багато нектару для цього. Але коли запилювачів не вистачає, буде потрібно більше нектару, щоб залучити запилювачів у конкуренцію з іншими квітами».

Сценарій схожий на ситуацію на ринку праці високотехнологічних компаній та спеціалістів. Коли фахівців не вистачає, компанії повинні пропонувати вищі зарплати, щоб випереджати інші компанії у конкуренції за них. Але якщо спеціалістів багато, меншої зарплати може бути достатньо, щоб утримувати їх.

Професор Ратнієкс додає: «Що інтригує, так це те, що конкуренція між рослинами за запилювачів поєднується з природним відбором, щоб викликати позитивні відгуки, які посилюють дисбаланс між попитом та пропозицією. Наше дослідження показує, наскільки насправді складна природа».

Джерело: https://www.beeculture.com

Коментарі (0):