Підсадка маток. Зміна статусів бджолосім'ї протягом її життя. Частина 3

Рік написання: 2017

Статус бджолосім’ї, як форма її організації.

Життя бджолородини від народження і до природної смерті можна розглядати, як рух по статусам. Ми розглянемо приблизний перелік статусів, які послідовно змінюються в бджолосім'ї протягом її життя.

Статуси, яких не буває в природі, і які можуть створюватися пасічником штучно, відмічені *.

1. Сім’я без гнізда.

 1. *Певна кількість бджіл, достатня для створення бджолородини, але без гнізда, без вулика, без місцеположення вулика. Бджіл має бути достатньо багато для підтримання мікроклімату в гнізді, для заготівлі корму, захисту гнізда, відбудови щільників і т. д. Перший стимул у діяльності такої групи бджіл – визначення: чи є в них матка. Якщо матка є, така група бджіл веде себе як рій, формує гроно, згодом намагатиметься визначитися з пошуком місця для гнізда і відбудовою його, тобто переходом у наступний статус. Якщо матки немає, бджоли просто розлетяться по інших сім’ях.
 2. *«Ройовий ящик». Ройові бджоли, струшені в переносний ящик або вулик, – використовується, як сім’я-стартер при виводі маток.
 3. Рій-вторак. Так само рій-третяк. Або рій з неплідною маткою. Всі рої, які виходять слідом за перваком. Ймовірно, всі вони мають однаковий статус.
 4. Рій-первак. Рій, що виходить з вулика першим зі старою плідною маткою. Його статус відрізняється від статусу наступних роїв і є вищим по відношенню до наступних роїв.
 5. Звальний рій. Рій, що виходить з вулика з багатьма матками (від 6 до 15). Або рій, що утворюється шляхом об’єднання кількох роїв з різних вуликів, і який має в своєму складі кілька маток.
 6. *Бджоли (рій) без гнізда і розплоду. Це може бути звичайна сім’я, у якої забрали гніздо і вулик, а бджіл струсили.
 7. *Бджолосім’я, оброблена вуглекислим газом. Штучний статус, створюється при об’єднанні бджолосімей або при підсадці матки.
 8. Бродячий рій. Бджолосім’я без гнізда і домівки. Біологія бджіл дає нам мало інформації про таке явище, як бродячий рій. Ймовірно, це рій-вторак. Відомо, що такі рої можуть відлітати на значні відстані від материнського гнізда – до 100 км. Звичайно, не за один переліт. Тобто сім’я деякий час не має гнізда і вулика, при цьому на перельоти використовується мед із зобиків ройових бджіл або поповнюється збором нектару в процесі міграції. Тим не менше, це повноцінний самодостатній статус бджолосім’ї. Нам невідомо, як довго він триває, і які фактори впливають на його існування і тривалість.
 9. Місцеположення гнізда. Цей фактор ще називають хомінг медоносної бджоли (Левченко І.). Це самостійний фактор, який створює певний статус бджолосім’ї. Статус рою закінчується, коли бджоли обирають вулик або нішу для побудови гнізда. Набуття домівки (ще без гнізда!) - це самостійний статус. Всі безгніздові статуси закінчуються віднайденням ніші для відбудови гнізда.

Група статусів – сім’я без гнізда має ряд спільних рис. Бджоли не мають гнізда, отже, і розплоду. Тут єдиним і тому абсолютним фактором, що об’єднує їх в одну сім’ю, є матка. Тому втрата матки однозначно веде до припинення існування рою або будь-якого іншого статусу із цієї групи. Втративши матку, бджоли просто розлітаються по інших сім’ях або повертаються до материнської сім’ї. Сім’я без гнізда не може струтневіти. Всі статуси з цієї групи є в деякій мірі рівнозначними. Бджолосім’ї із цієї групи статусів не можуть розвиватися. Тобто бджоли не можуть тут переходити із одного статусу в інший. Наприклад, рій-вторак не стає роєм-перваком. Всі сім’ї, які перебувають у статусі «сім’я без гнізда», мають одне намагання, один мотив для розвитку – знайти нішу для гніздування, а потім будувати гніздо, щоб перейти в групу статусів сім’я з гніздом.

2. Сім’я з гніздом.

 1. Гніздо бджіл. Гніздо бджіл - система щільників в ніші або в вулику. Для рою фактори 2 і 3 відсутні. Рій, чи бродячий рій, певний період не має ні гнізда, ні місцеположення.
 2. Гніздо без розплоду.
 3. *Неплідна матка. Тут маємо на увазі відводок, створений пасічником на маточник з уже готовим гніздом. Після появи матки в гнізді створюється статус, коли є гніздо, є матка, яка поки що неплідна. Чи є відповідний статус у природі – невідомо. Дехто вважає, що рій-вторак – це свого роду шлюбний політ неплідної матки разом з бджолами. Чи буде такий рій залишатися в статусі бродячого рою до повного запліднення матки, а вже потім знайде домівку і відбудує гніздо, чи це станеться до повного запліднення матки – невідомо. Пасічник, який «зловив рій», садить його в гніздо з щільниками ще до того, як заплідниться матка, і такий статус рою є, очевидно, штучним, тобто таким, що не буває в природі. Правильніше було б рій-вторак садити тільки на вощину, а відбудовані рамки давати в таке гніздо, коли матка вже стане плідною.
 4. Плідна матка, яка ще не почала яйцекладку.
 5. Гніздо з відкладеними яйцями.
 6. Плідна матка, яка відкладає яйця не більше 9 днів (відкритий розплід).
 7. Плідна матка, яка червить до 21 дня. Закритий розплід. Перший засів гнізда.
 8. Плідна матка, яка має повний цикл розплоду. Другий засів гнізда.
 9. Однорічна матка. Сім’я з однорічною маткою має чимало рис, які відрізняють її від сімей із старшими матками. При однорічній матці бджоли не будують трутневої вощини, не рояться, не виводять трутнів, розмноження бджіл переважає над збором меду.
 10. Дворічна (зимувала) матка.
 11. Бджолосім’я зі старою маткою.
 12. Бджолосім’я зі скаліченою маткою.
 13. *Лише закритий розплід без бджіл. Це штучний статус, який створює пасічник з метою підсадки цінної матки.
 14. *Молоді (струшені на порожні щільники) нельотні бджоли, інкубовані бджоли.  Такі бджоли нездатні взяти підсаджену матку в клуб і зажалити її в разі неприйняття, тому такий статус сім’ї використовується для надійного прийому особливо цінних маток.

Група статусів – Сім’я з гніздом – передбачає наявність гнізда і домівки у бджолосім’ї. Тут фактором, що об’єднує бджіл у сім’ю, є матка, гніздо (щільники) і розплід, місцеположення вулика. Втрата матки в цій групі статусів не є критичною. В разі втрати матки бджолосім’я може вивести молоду з розплоду або стати трутівочною, але не припиняє своє існування з втратою старої матки. В цій групі статусів розвиток сім’ї відбувається так, що в нормі сім’я переходить із одного статусу в інший. Послідовність переходів із статусу в статус задається біологією бджіл і умовами навколишнього середовища.

3. Ройова сім’я.

Ройова сім’я має ряд принципових відмінностей від просто сім’ї з гніздом, які стануть зрозумілими повніше після нашого аналізу. Тут ми умовно будемо вважати, що сім’я переходить у ройовий стан з появою трутнів. Згідно класичної теорії розвитку бджолосім’ї, роїння відбувається через 42 дні після безперервного виведення розплоду, або коли матка двічі засіє гніздо при постійному відкладанні яєць. Оскільки трутневий розплід появляється при другому засіві гнізда, будемо вважати, що група статусів – Ройова сім’я починається з появою трутнів у гнізді і закінчується після припинення роїння і переходом до вирощування розплоду. Ройовий стан – це вища точка розвитку, його закінчення.

 1. Бджолосім’я з трутневим розплодом на виході.
 2. Бджолосім’я з ройовими мисочками.
 3. Сім'я має мисочки із засівом.
 4. Відкриті маточники.
 5. Запечатані маточники.
 6. Бджолосім’я з неплідними матками, які зберігаються в маточниках і яких бджоли не випускають в гніздо.
 7. Бджолосім’я, що відпустила рій-первак.
 8. Бджолосім’я, що відпустила рій-вторак.
 9. Бджолосім’я, що знищила маточники і виходить із ройового стану.
 10. Бджолосім’я в стані тихої заміни матки. Тут ми будемо вважати, що тиха заміна матки - це теж свого роду роїння, але без відпускання рою бджолосім’єю.

Спільна риса статусів цієї групи – великі сім’ї. В сім’ях не вистачає маточної речовини, тому появляються анатомічні, а згодом і фізіологічні трутівки. Вважається, що маточної речовини в гнізді вже не вистачає для всіх бджіл, коли розмір сім’ї досягне 50 – 60 тис. бджіл. В сім’ї, що закінчила розвиток, зростає середній вік бджіл. В ройовій сім’ї буває кілька маток (в маточниках). Навколо кожного маточника формуються групи бджіл, які і складуть основу майбутнього рою. Виникає питання: а який наступний статус після того, як сім’я виходить з роїння? Тут є два варіанти розвитку подій: сім’я може обзавестися останньою ройовою маткою і перейти до статусу сім’ї  з гніздом; інший варіант – сім’я стає трутівкою. Після роїння дуже часто сімейства залишаються без маток або ж із поганими матками (Прокопович, 1854 р.).

4. Трутівочна сім’я.

Група статусів – Трутівочна сім’я є цілком природним етапом у розвитку бджолосім’ї. Небажаним він є лише для пасічника, оскільки трутівочні сім’ї – це втрата продуктивності, з точки зору пасічника. З точки зору бджіл – це просто заключний етап в житті бджолосім’ї.

 1. Бджолосім’я без матки з анатомічними трутівками.
 2. Бджолосім’я з фізіологічними трутівками.
 3. Бджолосім’я з різновіковим трутневим розплодом (горбатий розплід).
 4. Бджолосім’я з трутнями, вирощеними в трутневій сім’ї.

Статус бджолосім’ї можна розглядати і як біологічний рівень організації бджолосім’ї, і як штучно створену бджолосім’ю для конкретного випадку підсадки  і заміни матки. Під статусом можна розуміти набір факторів і рівнів організації, які деяку кількість бджіл і роблять власне бджолородиною. Можна сказати, що не існує бджолосім’ї  взагалі, є її лише певний статус в кожний поточний момент життя. Різні статуси відрізняються між собою не тільки кількісно, але обов’язково якісно, тобто новий статус – це і нова якість. В новому статусі бджолосім’ї появляється щось таке, чого не було в попередньому статусі.

Деякі статуси можна вважати перехідними і нестабільними. Вони тривають недовго. Наприклад, бджолосім’я з відкритим маточником існує лише 5 днів, потім вона переходить у інший статус. Деякі статуси можна розглядати, як чисто штучні утворення, які не існують в природі і створюються якраз для надійного прийому матки. Наприклад, існує спосіб підсадки матки, коли особливо цінну матку підсаджують до закритого розплоду, без бджіл, очевидно, що такий статус природним способом виникнути не може.

Уявлення про статус можна трактувати досить широко. Наприклад, пасічник з метою отримання продукції намагається утримувати сім’ї бджіл штучно у деяких статусах якомога довше. Пасічник зацікавлений, щоб бджолосім’я перебувала на піку свого розвитку, але в статус ройової сім’ї не переходила.

Коментарі (0):