Підмор на дні вулика, як показник ефективності перезимівлі бджіл

Рік написання: 2014

В УП №2 за 2013-й рік опублікована стаття П. М. Костіна, де автор пропонує пасічникам: «Кількість підмору в процентному відношенні на момент повного весняного обльоту взяти за об’єктивний показник результату перезимівлі бджолиної сім’ї».

Схема оцінки, пропонована автором, приблизно така.

  1. Оцінюємо вагу сім’ї, що йде в зимівлю, в грамах. Одна вуличка бджіл містить приблизно 250 г бджіл, отже, клуб бджіл на 6 рамках буде важити 1500 г, що умовно відповідає 10-ти оціночним балам. А один бал відповідає 10% маси бджіл або 150 г.
  2. Весною, негайно після обльоту, очищаємо дно вулика від підмору, просіюємо підмор на решеті і зважуємо його. Скажімо, маса підмору буде 500 г, що відповідає 3,3 оціночних бала (500/150=3,3). Від 10 віднімаємо 3,3 і отримуємо показник перезимівлі даної бджолиної сім’ї. В нашому випадку це 6,7. Для простоти і показовості розрахунки краще проводити у відсотках. В нашому випадку це становить 33%.

Як вказує автор: «Запропонована методика визначення впливу технології утримання бджіл на результати перезимівлі проста у виконанні, доступна широкому загалу пасічників, зручна в користуванні. А головне – дає об’єктивну оцінку перезимівлі бджолиних сімей на час проходження бджолиною сім’єю фази життєдіяльності».

Не заперечуючи методики автора в цілому, дозволю собі вказати на деякі особливості появи підмору на дні вулика в процесі зимівлі, оскільки маю чималий досвід перезимівлі бджіл в найрізноманітніших погодних умовах.

Варто сказати, що зимівля бджіл – процес, який залежить від багатьох факторів: стану сім’ї, її сили, погоди, стану гнізда, кількості і якості кормів, розміщення пасіки, утеплення гнізда і ще багато чого. Не всі фактори впливають на зимівлю в рівній мірі. Деякі фактори є важливіші від інших. Наприклад, молода матка в сім’ї - важливіший фактор, ніж утеплення гнізда.

Але зосередимося на підморі.

В процесі зимівлі, як відомо, бджоли перебувають у клубі. Не всі бджоли доживають до обльоту. Частина бджіл гине: від старості, зношеності, голоду, холоду, хвороб і, можливо, ще деяких інших причин. Бджілка, що часто передчуває свою загибель, намагається залишити клуб і гніздо та вилетіти за межі вулика, навіть взимку. Це часто не вдається, тому що між клубом і льотком холодна зона, яку бджілка не може подолати і падає на дно вулика. Приблизно така біологія процесу. Уявлення про те, що маса підмору на дні вулика на день обльоту плюс вага бджіл, що дожили до обльоту, відповідає вазі бджіл, що пішли в зиму, не зовсім вірне. Не всі мертві бджоли попадають на дно вулика. Бджоли, що загинули від голоду, наприклад, на крайніх вуличках клубу, на дно вулика не падають, а залишаються на щільниках.

Кількість підмору на дні вулика дуже залежить від взаємного розміщення клубу і льотка, а також зовнішньої температури. Якщо льоток близько від клубу, бджола, що залишає клуб, може встигнути вилетіти назовні і в підмор не попаде. Допомагає в цьому також верхній льоток в зимівлі, хоча більшість наших пасічників верхнім льотком в зимівлі не користуються.

Бувають і інші варіанти. Наприклад, нетривале зимове потепління має своїм наслідком те, що бджоли встигнуть очистити дно від підмору ще взимку, і кількість підмору після обльоту вже не буде об’єктивним показником результату зимівлі.

За вже довгу історію свого пасічникування (з бджолами я з 1971 р.) в зимівлі всяке бувало. Інколи бувають випадки, не описані в теорії. Наприклад, в окремі зими бджоли посилено виводять розплід в зимовому клубі. Після такої зимівлі, бджіл із зими виходить більше, ніж пішло в зиму, бджоли споживають значну частину зимових запасів, в тому числі і виїдають всі запаси перги, але на дні при цьому досить багато підмору.

Поява підмору на дні вулика має деякі і «не погодні» особливості. У сім’ї з дворічною маткою підмору більше, ніж з однорічною, а з трирічною – більше, ніж з дворічною. Сім’ї з трирічними матками взагалі мають дуже багато підмору і часто гинуть у зимівлі, тому слід уникати зимівлі з трирічними матками.

На кількість підмору на дні вулика впливає наявність хвороб. Так, надмірна закліщеність різко збільшує кількість підмору на дні вулика. Спочатку ріст кількості підмору росте пропорційно закліщеності, але з деякого рівня закліщеності, сім’я просто осипається через неможливість зібратися у щільний клуб.

Були в мене спостереження і щодо гнильцевих хвороб. Іноді бували поодинокі випадки появи гнильця в кінці сезону. Таким сім’ям намагався допомогти, вилучаючи гнильцеві рамки і міняючи їх на рамки з медом від здорових сімей. Іноді такі спроби були вдалими, на перший погляд, і видимі ознаки гнильця зникали. Але такі сім’ї завжди гинули в зимівлі. Бджоли осипалися в підмор. Можна зробити висновок, що інфекційні хвороби, які не проявляються явно, також збільшують кількість підмору на дні вулика.

Останніми роками до наших проблем долучилася хвороба зникнення бджіл. Її ознаки – повна відсутність бджіл у гнізді і підморі. Бджоли просто зникають, іноді на початку зимівлі, залишивши пасічнику лише гніздо з незайманими зимовими запасами.

Знову ж таки, вага підмору - величина неоднозначна. Підмор може бути сухим або мокрим, зрозуміло, вага однакової кількості мертвих бджіл буде різна, в залежності від того, сухий підмор чи вологий. 

Отже, зробимо висновки. Часто, значна кількість підмору на дні вулика може означати негаразди в зимівлі. Але мала кількість підмору або його відсутність не завжди означають успішну зимівлю. Залежність кількості підмору на дні вулика від результатів зимівлі звичайно ж є, але далеко не лінійна. В деякій мірі, по стану дна в процесі зимівлі можна оцінити хід зимівлі, і для досвідченого пасічника тут немає проблеми.

Коментарі (0):