Петру Хмарі присвячується

Рік написання: 2017

Петру Яковичу Хмарі виповнилося б 90… З нагоди ювілею в Києві на базі готелю «Верховина» відбулася міжнародна конференція по практиці ізоляції маток (за підтримки бджолярського кругу). В конференції взяли участь більше 130 учасників із України, Білорусі, Польщі, Туреччини (організатори конференції розраховували учасників на 30).

Як відомо, технологію ізоляції маток з метою обмеження розплоду, як засіб боротьби з кліщем варроа, запропонував саме Хмара. Варто зауважити, що Петро Якович був самобутнім вченим, йому належить чимало ідей в бджільництві, зокрема, в свій час він винайшов спосіб безсотової зимівлі бджіл…

З часом з’ясувалося, що початкова ідея Хмари в чистому вигляді працює не зовсім добре. Але спосіб обмеження маток з допомогою ізолятора Хмари дозволив вирішити чимало інших проблем. Спосіб дещо трансформувався і продовжує жити в практиці вірних послідовників Хмари, яких виявилося чимало як в Україні, так і за кордоном.

Головним теоретиком і пропагандистом методу Хмари є Малихін Володимир, який і вів конференцію, йому ж належать і основні розробки і вдосконалення методу. На Конференції виступили і поділилися досвідом чимало пасічників, які користуються методом Хмари, які вже мають досвід зимівлі бджіл з ізоляцією маток. Зокрема, Малихін, Павлік І. і Коштелевич (Польща), Лігачов В. з Краматорська, Заболотний Р. зі Львова, Полунін О. з Кропивницького та інші пасічники.

Малихіну належить теоретичне обґрунтування методу на нинішньому етапі. Він же автор основних вдосконалень методу, зокрема: зимівля кількох маток в одному клубі бджіл, організація зимівлі з ізоляцією матки, двухматочне утримання з використанням ізоляторів. Павлік розповів, як використовують метод у Польщі. Лігачов повідомив про використання методу Хмари для підвищення медозбору.

Виявилося, що в чистому вигляді так, як це пропонував Хмара, тільки для боротьби з кліщем варроа метод ізоляції маток маток майже ніхто не використовує. Але ізоляція маток створює нові можливості для найширших застосувань. Так, в одному гнізді можуть зимувати дві матки, а Малихін говорить про 4 матки в гнізді при зимівлі.

Хороші результати метод дає для знищення кліща, коли його поєднують з іншими методами. Коли є запечатаний розплід, хімічні методи боротьби дозволяють знищити не більше 50% кліща, як повідомив Павлік. Якщо ізоляцією маток припиняємо вирощування розплоду, то хімією в гнізді без розплоду можна знищити майже 100% кліща.

Відомо, що відводок чи нуклеус на 2 рамки бджіл в наших умовах не перезимує, ну ніяк. А ось пасічник Микола Авдєєв повідомив таке. В нього відводки на 2-х рамках легко зимують, якщо матку в такому відводку помістити в ізолятор Хмари. Він поступає так: стандартний корпус на рамку 230 мм ділить на 3 відділення, в кожному відділенні по дві рамки з бджолами, а матки знаходяться в ізоляторах. Такий вулик зимує в погребі або теплому зимівнику, і така мала кількість бджіл легко переносить зимівлю, якщо тільки не дозволити бджолам вирощувати розплід в зимівлі, що і досягається використанням ізолятора Хмари...

Пасічник з Білорусі Мажейко використовує ізоляцію маток для підвищення медозбору в умовах обмежених взятків Білорусі, про що він говорив дуже емоційно.

Виступів, дискусій і питань було дуже багато, схоже метод Хмари живе! Загальний тренд виступів був у такому руслі, що метод Хмари є універсальним і може бути загальновживаним. Втім, у мене такого враження не склалося. Мені здалося, що метод ізоляції маток є поки що досить спеціалізованою і вузькоспрямованою технологією. Так, Малихін використовує ізоляцію маток для виробництва маточного молочка і двухматочного утримання.

В той же час та обставина, що метод працює, сфера його застосування розширюється свідчить, що ідея вірна, і постійні вдосконалення методу можуть привести до нових можливостей в розведенні і утриманні бджіл.

Коментарі (0):