Патогенні рослинні віруси можуть заражати медоносних бджіл

Рік написання: 2014

Вірусні патогени, якими типово заражаються рослини, виявлені у медоносних бджіл, що може допомогти пояснити їх зникнення. Дослідники, що працюють в США і Китаї (Пекін), повідомляють про свої відкриття в mBio, відкритому онлайн журналі  Американського Товариства Мікробіологів.

«Рядова перевірка бджіл на звичайні віруси і ті, що рідко зустрічаються, допомогла випадково виявити мозаїчний тютюновий вірус чи TRSV, і ми спробували дослідити чи цей вірус, що заражає рослини, може викликати системне зараження медоносних бджіл», – говорить Yan Ping Chen, вчений із лабораторії Белтсвіл (Мериленд), автор дослідження.

«Результати нашого дослідження свідчать, що медоносні бджоли не захищені від пилку, зараженого вірусами, і також можуть бути заражені, і інфекція поширюється в їх тілах», – говорить вчений Ji Lian Li з Академії Агронаук Китаю в Пекіні.

«Нам вже відомо, що медоносні бджоли можуть поширювати вірус TRSV, коли вони перелітають від квітки до квітки», – додає Chen

Важливо, що близько 5% рослинних вірусів передаються пилком і, отже, потенційно можуть передаватися комахами, що відвідують квіти цих рослин. РНК-віруси (РНК – рибонуклеїнова кислота) мають тенденцію бути дуже небезпечними, оскільки вони блокують 3’-5’захисну функцію, яка видаляє помилки в реплікованому геномі. Як наслідок, віруси, такі як TRSV, генерують багато варіантів заражених копій з іншими властивостями.

Одним наслідком такої високої швидкості реплікації є популяція РНК-вірусів, відомі, як «квазівиди», тіла генетично пов’язаних різновидностей, що діють спільно, щоб проявити патологію своїх господарів.

Ці джерела генетичної різноманітності, разом з великими розмірами популяцій, в подальшому полегшують адаптацію РНК-вірусів до нових селективних умов, таких, якими в даному випадку є бджоли. Отже, РНК-віруси, ймовірно, є джерелом появи і розвитку інфекційних хвороб, – пояснюють дослідники.

Появляється токсичний вірусний коктейль, який може мати сильний зв’язок з хворобою зникнення бджіл, таємничою хворобою, що раптом спустошує цілі вулики скрізь в США, і про яку вперше було повідомлено в 2006 році. Ізраїльський вірус гострого паралічу, вірус гострого паралічу бджіл, вірус хронічного паралічу, кашмирський вірус бджіл, вірус деформованого крила, вірус чорного маточника і вірус мішечкуватого розплоду являються іншими відомими причинами вірусних хвороб бджіл.

Коли ці дослідники вивчали бджолосім’ї, класифіковані, як «сильні» чи «слабкі», тютюновий вірус TRSV і інші віруси були поширені більше в слабких сім’ях, ніж в сильних. Бджолині популяції з вищим рівнем мультивірусних інфекцій почали зникати в кінці осені і гинути до лютого. Напроти, бджолосім’ї з нижчою присутністю вірусів переживали всі холодні зимові місяці. TRSV вірус також був виявлений всередині тіл кліщів варроа – паразита-«вампіра», котрий поширює віруси серед бджіл, коли споживає їх кров. Проте, на відміну від бджіл, пов’язані з кліщем TRSV віруси були зосереджені тільки в травному тракті кліща, що, ймовірно, вказує, що кліщі сприяли горизонтальному поширенню TRSV вірусу всередині вулика, самі при цьому не хворіючи. Факт, що інфіковані матки відкладали інфіковані яйця свідчить, що TRSV віруси можуть поширюватися і вертикально: від матки до її потомства.

Зростання повсюдного поширення TRSV вірусу, в поєднанні з іншими вірусами бджіл, пов’язане з поступовим зменшенням популяції бджіл, і цей факт підтверджує точку зору, що вірусні інфекції мають значний негативний вплив на виживання бджолосімей, – підсумовують вчені. Отже, вчені закликають посилити увагу до факторів впливу на бджіл, як інтегрованої частини менеджменту по запиленню рослин.

За матеріалами газети  American Bee Journal Extra від 20 січня 2014 р. 

Коментарі (0):