Отримання відводків

Рік написання: 2015

Якщо хочете успішно пасічникувати, робіть відводок від кожної сім’ї бджіл, кожен рік, обов’язково. Зайві сім’ї восени можна буде об’єднати. Не існує одного рецепту, як максимально розмножити бджіл, оскільки життя бджіл залежить від погоди і навколишнього середовища, а вони різні для кожного року і кожної пасіки. Отже, як розмножити бджіл – мій досвід. Метод Калайтана заскладний для початківців, тому рекомендую простіший спосіб. Всі роботи мають бути синхронізовані з погодою і цвітінням медоносів. Порядок робіт наступний:

 1. Сім’я з зими має бути достатньо сильною, щоб могла нарощувати силу.
 2. Перед поділом основне наше завдання – наростити силу максимально, щоб було що ділити.
 3. З цією метою бджіл треба годувати, краще ситою з меду, незалежно від взятку в природі. При годуванні ситою з меду, цукристість сити повинна бути 50% або й менше.
 4. Починаємо годувати, коли зацвіли сади, не раніше, інакше підгодівля в холодну погоду провокуватиме бджіл до вильотів, що сприятиме втраті льотної бджоли. Одна із ознак, коли можна починати давати стимулюючу підгодівлю бджолам – бджоли почали носити воду. Це означає, що почалося інтенсивне вирощування розплоду. Годівля – до 0,5 л сити в день достатньо. Годувати можна з годівниці або наливати ситу в порожню рамку з гнізда. Годівля цукровим сиропом менш ефективна.
 5. Годівлю припиняємо з переходом сім’ї в ройовий стан, або якщо бджоли самі перестануть брати рідку ситу.
 6. Коли в сім’ї буде 3 – 4 рамки розплоду, це на початку цвітіння садів, поступаємо так: в центр гнізда ставимо рамку хорошої світлої суші (але не вощини!), можна ставити маломедну рамку. Участки щільника без меду можна збризнути ситою. По обидва боки такої рамки мають бути рамки з розплодом. Такий прийом сприятиме швидшому нарощуванню сили. Через тиждень (7 днів) оглядаємо підставлену рамку, вона має буде зачервлена і матиме відкритий розплід в межах клубу. Ставимо другу таку ж рамку в центр гнізда, ще через тиждень – третю і так до кінця нарощування. Зайві рамки з краю гнізда, не зайняті бджолами, можна при цьому тимчасово видаляти. Якщо під час чергового огляду виявиться, що чергова підставлена рамка не зачервлена, то наступну пусту рамку в центр гнізда не ставимо, чекаємо поки бджоли її освоять і ліквідують розрив гнізда, і лише після цього ставимо наступну рамку суші. Постановка рамок суші в центр гнізда прискорить нарощування і дозволить отримати на 2 - 3 рамки розплоду більше перед поділом. В останній тиждень перед поділом нову рамку суші не ставимо, так, щоб матка могла відкласти яйця не на одній підставленій рамці, а пішла по гнізду!
 7. Важливо не пропустити перехід сім’ї в ройовий стан! В нормі це має статися через тиждень після цвітіння акації, але може трапитися і раніше, особливо, якщо ви стимулюєте вирощування розплоду. Якщо медозбір з акації можна проігнорувати, приступаємо до поділу сім’ї. Добре, якщо появилися ройові маточники. Їх можна використати при формуванні відводків, оскільки ройові матки найкращі. Але якщо ройових маточників немає, приступаємо до поділу без них.
 8. Приблизно на початку цвітіння акації, коли в гнізді може бути 10 – 11 рамок розплоду, від сім’ї відбираємо дві-три рамки закритого розплоду разом з маткою і формуємо з них відводок в новому вулику. По боках ставимо дві медові рамки із запасу і одну суші для яйцекладки матки. Відводок підгодовуємо, оскільки з нього злетять льотні бджоли, і він відчуватиме спрагу, навіть при достатку кормів.
 9. Основна сім’я, втративши матку, закладе рятункові маточники на рамках з закритим розплодом. Коли маточники будуть запечатані, приступаємо до формування відводків. Відводки формуємо за схемою: дві рамки розплоду плюс дві криючих по боках з кормом, для криючих можна брати медові рамки з запасу. Отже, кожен відводок складатиметься з чотирьох рамок. Відводки розсадити в окремі вулики, поставити на їх постійні місця, підготувати і утеплити. В тому відводку, який залишиться на місці основної сім’ї, можна залишити тільки одну рамку з розплодом, оскільки в цей відводок повернуться льотні бджоли з інших відводків. Слідкуємо, щоб в кожен відводок на рамках з розплодом попав хоча би один свищевий маточник. Якщо рамок зі свищевими маточниками недостатньо, окремі маточники вирізаємо і прикріплюємо в рамки кожного відводка. Якщо у відводок попаде кілька маточників, зайві видаляти не потрібно.
 10. Приблизно через тиждень після формування відводків, коли в них весь запечатаний розплід вийде, відводки можна обробити проти кліща молочною або щавелевою кислотою, або поставити смужки проти кліща.
 11. Матки у відводках вийдуть, спаруються і почнуть відкладати яйця приблизно через 2 тижні після формування відводків. Не варто часто оглядати відводки, часті огляди можуть спровокувати загибель матки. Краще їх оглянути через 2 тижні. Відводки, у яких матки не вивелись або пропали, варто приєднати до інших сімей.
 12. Фактор часу - вирішальний при формуванні відводків. У природі повинен бути підтримуючий взяток. Якщо взятку немає, створені відводки можуть бути розграбовані при нападі. Відводки, сформовані до 22 червня, будуть здатні нарощувати силу. Відводки, сформовані після 22 червня, вже рости не будуть. Їх сила залишиться такою, якими ви їх сформували. Основне завдання на сезон – розвинути силу і кондиції відводків, щоб вони могли успішно перезимувати. Тобто, до осені сила відводків має складати мінімум 6 рамок, покритих бджолами. Лише в окремі успішні роки відводки розвиваються настільки швидко, що принесуть вам трохи меду з соняшника, який можна відкачати.
Коментарі (0):