Осіннє нарощування бджіл

Рік написання: 2009

Метод Хмари передбачає припинення вирощування розплоду ще з серпня. Але в бджільництві немає абсолютних істин, і кожен пасічник вибирає методи утримання бджіл, які найбільше підходять його розумінню бджільництва і природним умовам, в яких він тримає бджіл. У Хмари є і опоненти. Чимало методів передбачають саме стимулювання осіннього вирощування розплоду, більшість цих із них відомі, вважаємо необхідним нагадати їх нашим читачам.

В зоні вирощування соняшника бджолосім’ї часто ослаблюються настільки, що не здатні перезимувати. Старі, спрацьовані бджоли не доживають до весни, погано переносять зимівлю і молоді бджоли пізньоосіннього виводу, які не встигли облетітися до початку зими.

Осіннє нарощування бджіл для центру країни триває півтора місяці з 10 серпня по 25 вересня – це оптимальні терміни.

Для осіннього нарощування бджіл потрібно, щоб в гніздах були молоді матки, достатні запаси кормів і щільники для яйцекладки. Для підготовки і нарощування бджіл до зими дуже важливе значення має пізній підтримуючий медозбір і надходження свіжого пилку в гніздо. Якщо такого  взятку немає, або він недостатній, бджіл підгодовують цукровим сиропом, але краще - медовою ситою, оскільки цукор шкодить якості бджіл, які йдуть в зиму, і дещо знижує медозбір наступного року.

Осіння підгодівля бджіл, яка проводиться відразу ж після останнього відкачування меду із соняшника в серпні, має на меті поповнення зимових запасів і заодно стимулює осіннє вирощування розплоду.

Після останньої відкачки меду з соняшника повітря на півдні надто сухе, а температура висока, в таких умовах матки часто припиняють яйцекладку, і вирощування розплоду припиняється. Щоб не допустити цього, гніздо скорочують і накривають поліетиленовою плівкою і по можливості утеплюють. 

Чим раніше виконується стимуляція осіннього вирощування розплоду, тим вона ефективніша.

Бджолярська практика за довгий період виробила чисельні прийоми, які сприяють осінньому нарощуванню бджіл. Після зняття магазинів у центр гнізда ставлять одну-дві порожні рамки для яйцекладки. Після закінчення осіннього нарощування розплоду, при остаточному складанні гнізда на зиму ці рамки з гнізда вилучаються. Яйцекладку стимулює і розпечатування маломедних щільників, по одному, які в лежаках ставлять за заставну дошку (а в багатокорпусних – в магазин), вживаючи застережних заходів, щоб не спровокувати напад. Маломедний щільник в умовах засухи можна збризнути теплою водою, що поліпшує мікроклімат в гнізді. В умовах засухи згодовування меду, не розбавленого водою, вирощування розплоду не стимулює. В багатокорпусних вуликах стимулюючим прийомом є дача магазинів з порожніми рамками після медозбору для обсушування, які ставляться на гніздовий корпус і відділяються від нього поліетиленовою плівкою. Для проходу бджіл плівка відгинається в одному з кутів корпусу.

Восени ніколи не вдається досягти такої інтенсивності вирощування розплоду, як весною. Іноді, зачервивши невелику зону в центрі гнізда, матка яйцекладку припиняє. Щоб її відновити користуються таким прийомом: рамку з запечатаним розплодом ставлять на край клубу (але не на край гнізда!), а в центр гнізда ставлять рамку, взяту з краю клубу. Таку перестановку рамок можна здійснити 2 – 3 рази протягом періоду нарощування. Прийом досить ефективний.

При осінньому нарощуванні бджіл в гнізді повинно бути достатньо кормів. Якщо кормові запаси недостатні, спрацьовує інстинкт збереження кормів, і заставити бджіл вирощувати розплід практично неможливо.

Осіння підгодівля здійснюється з метою поповнення кормових запасів на зиму або для стимуляції вирощування розплоду, або те й інше. Якщо сироп рідкіший (1:1) і дається невеликими порціями – це стимуляція, якщо сироп густий (2:1) і дається разово – то це поповнення запасів на зиму.

Закінчується осіннє нарощування в кінці вересня. Іноді деякі матки не припиняють яйцекладки навіть у жовтні. Кращим прийомом для припинення яйцекладки матки є охолодження гнізда, але користуватися ним зовсім не обов’язково, з похолоданням бджоли самі припинять вирощувати розплід. В окремих випадках, бджолосім’ї, дуже вражені кліщем, можуть вирощувати розплід всю зиму.  Бджоли після зняття утеплення змушені збиратися в тісніший клуб, і матка припиняє яйцекладку.

Слабкі сім’ї (4 рамки і менше) не здатні восени до нарощування сили. Такі сім’ї можна підсилити рамками з закритим розплодом, взятими із сильних сімей: даємо по одній рамці без бджіл (після виходу розплоду даємо наступну).

Коментарі (0):