Новий шанс для медозбору з гречки?

Рік написання: 2010

Протягом лютого значно виросли ціни на гречану крупу. За статистикою – на 30 відсотків, з 4.93грн. до 6.38 грн./кг., проте у великих містах роздріб доходив і до 11 грн./кг. Основною причиною подорожчання гречаної крупи всі учасники ринку називають скорочення виробництва гречки. Кілька років поспіль посіви гречки скорочувалися, пропорційно скорочувався і врожай. Нарешті, в 2009 році зібрали тільки 190 тис. тонн. Річне споживання продукту – крупи та насіння теж стільки ж, тобто 190 тис. т. І ми прийшли до ситуації, коли об’єм виробництва балансує на рівні споживання. В минулі роки обсяги виробництва були значно вищими. Ще в 2008 році було зібрано 240 тис. т. Але аграрії були незацікавлені у вирощуванні гречки через низькі закупівельні ціни і неможливість експорту. Адже в світі, крім України, лише Росія і Білорусь споживають гречану крупу. Ще ряд країн - Китай, Корея споживають муку із гречки або використовують гречку на корм птиці. Ще деякі країни – Словаччина, наприклад, сіють гречку, як сидерат. Тобто, ситуація з гречкою така, що її нема де купити, якщо є її дефіцит на внутрішньому ринку і нікому продати, якщо виростили забагато для внутрішнього споживання. Тому за гречкою міцно утвердився авторитет культури другорядної і неприбуткової, виробництво якої балансує на грані рентабельності. Через це гречку не вирощували дрібні господарі, а великі господарства часто використовували гречку для повторних посівів. Інша причина зниження посівів гречки – глобальне потепління. Оскільки запаси вологи в ґрунті постійно знижувалися протягом останніх років, особливо на півдні, то в ряді областей – Одеській, Миколаївській, Донецькій гречка просто перестала давати врожай через постійні літні засухи. На півдні навіть крупорушки, які переробляли зерно гречки на крупу, позакривали, оскільки нема що переробляти.

Про проблемність гречки пасічники знають не з преси. Все більш проблемним ставав медозбір з гречки: то засуха, то цвіт гречки не виділяє нектару, то сіють нібито самозапильні сорти, які не виділяють нектару в принципі. Тому ціни на гречаний мед на ринках зашкалюють, на виставках часто пропонують споживачу не чисто гречаний мед, а його суміш із медом соняшниковим, благо навіть невеликий відсоток гречаного меду надає суміші аромату і кольору гречаного меду. Всього сто років тому гречаний мед був найпоширенішім і вважався другосортним (Нестерводський). В багатьох випадках, особливо центру України, гречка тепер просто не виділяє нектар, навіть при хорошому її розвитку. Небагато областей в останні роки можуть похвалитися хорошим медозбором з гречки, хіба що - Хмельницька, Полтавська, Вінницька і Чернігівська.   

Але ситуація з гречкою змінюється. За зиму ціна за тонну крупи в опті зросла з 2,2 до 4 тис. грн., тобто майже в два рази. Аграрії будуть зацікавлені в її вирощуванні. Якщо будуть зимові втрати якихось посівів, а вони завжди є, то гречка - один із вдалих варіантів на пересів. Наступний фактор - погода. За прогнозом українського інституту гідрометеорології, нинішня сніжна і волога зима - не виняток погоди. Ми вступаємо в 30-річний цикл, коли кількість опадів має зрости, що, як ми очікуємо, створить хороші природно-кліматичні умови для вирощування гречки і відновлення її посівів на півдні країни.  Нарешті, міністерство агрополітики обіцяє серйозніше дотримуватися сівозмін, щоб уберегти землю від деградації із-за монокультури соняшника. В числі культур, які відновлюють родючість ґрунтів, і гречка. 

Все це дає надію на відродження медозборів з гречки. І справа не лише у виробництві гречаного меду. Медозбір з гречки оздоровлює бджіл. В кінці медозбору з гречки не спостерігається того значного ослаблення бджолосім’ї, яке ми маємо на медозборі з соняшника, навпаки сім’ї лише набирають силу. Важливим є також пилковий взяток з гречки, який урізноманітнює білкову дієту бджіл в умовах обмеженого числа пилконосів в поточний момент, що, як вважається, є однією з причин синдрому зникнення бджіл. Наявність гречки значно покращує ситуацію з виробництвом пилку, збором маточного молочка, виводом маток і організацією відводків. Наскільки вірні наші прогнози і очікування покаже вже поточний сезон.

Коментарі (0):