Новий метод виведення маток без щеплення личинок

Рік написання: 2014

НДІ бджільництва провінції Нанчанг, Китай.

Як відомо, матка відкладає щодня від 1000 до 2000 яєць, і більшість з них розвиваються в робочих бджіл. Цикл виведення бджіл із розплоду є регулярним. Проте, коли плідна матка старіє, її плодючість різко падає, і популяція бджіл буде зменшуватися. Тому частина пасічників замінює маток в бджолосім’ях щорічно.

Як пасічники виводять маток? Довгий період маток виводили, в основному, щепленням личинок вручну, використовуючи шпатель, щоб взяти личинку віком до 1 дня з дна бджолиної комірки і перенести її в маточну мисочку. Потім мисочки розміщувалися в рамці для щеплених личинок, яка ставилася в гніздо сім’ї-виховательки. Перед виходом неплідних маток, пасічники забирали маточники з гнізда сім’ї-виховательки і роздавали їх у нуклеуси для запліднення маток чи ізолювали маточники в кліточки, де потім виходили матки. Така робота вимагала багато часу і зусиль. Але не тільки чисто фізичних зусиль, але і хорошого зору у пасічника і наявності достатньої кількості личинок для щеплення відповідного віку. Отже, ми пропонуємо новий метод виведення маток без щеплення личинок. Щоб вирішити цю проблему, ми розробили обладнання для виведення маток без застосування щеплення, ґрунтуючись на біологічних особливостях медоносних бджіл.

Стисло: процедура виведення маток є наступною:

1. Повинна бути виготовлена спеціальна пластикова вощина з невеликими виступами вертикальних стінок комірок на основі гексагонального денця  кожної комірки (на рис. 1 і 2 показані відповідно лицьова і тильна сторона цієї вощини), окремі маточники з круглою основою (рис. 3) і пластикові денця, які вставляються відповідно у маточники (рис. 3).

Рис. 1. Лицьова сторона спеціальної пластикової вощини. А – круглий отвір замість дна, В – суцільне дно комірки.
Рис. 2. Тильна сторона спеціальної пластикової вощини (денця з отворами можуть бути закриті спеціальними маточними мисочками).

Тильна сторона вощини має на регулярній основі або денця комірок, або отвори, і вони рівномірно чергуються. Одиночні круглі маточні мисочки є такого самого розміру, як і отвори у вощині. Та частина мисочки, що підтримує личинку, є циліндричною за формою, розміром таким самим, як і отвір в кожному пластиковому маточнику і отвір у пластиковій вощині. Окремі мисочки можна вставляти або в пластикову вощину, або в окремі маточники. Кожна пара цих деталей (мисочка і маточник) може складатися разом щільно.

2. Мисочки мають бути вставлені в отвори спеціальної пластикової вощини з тильної сторони (рис. 2), і тоді воскова надбудова має з’явитися на кожній комірці. Для цього ми вставляємо вощину в гніздо, дозволяючи бджолам відбудувати її.

3. Відбудована вощина ставиться потім в сім’ю для відкладання в неї яєць. Для цього матка ізолюється на цьому щільнику на 24 години. Після того, як з яєць появляться личинки, ми виймаємо окремі мисочки, кожна з яких має в собі по одній личинці і вставляємо мисочки в пластикові маточники (рис. 3). Таким чином отримуємо нові маточники з личинками, кожен з яких може бути вставлений щільно в спеціальну планку для маточників, в одну із кількох рівновіддалених одна від одної виїмок (рис. 4).

Рис. 3. Маточник (Маточник складається із окремого маточника з круглою основою, в який вставляється денце маточника. Денце маточника також може вставлятися у відповідні отвори спеціальної вощини – рис. 2).

Нарешті, повністю заповнена планками з маточниками прищеплювальна рамка дається в гніздо материнської сім’ї для виховання личинок (рис. 5).

Рис. 4. Планка з маточниками
Рис. 5. Рамка для виведення маток.

4. За один-два дні до виходу маток ми виймаємо маточники із планок для маточників і роздаємо маточники по нуклеусам для дозрівання маточників і запліднення маток. Чи, альтернативно, вставляємо маточники  в кліточки для дозрівання маток і їх збереження.

За матеріалами American Bee Journal, грудень 2013 року.

Коментарі (0):