Нові види бджіл роду Apis

Рік написання: 2011

Рід Apis, до якого належить і наша медоносна бджола, поповнився недавно новими видами бджіл. І тепер принаймні 10 відомих видів бджіл належить до роду Apis (таблиця).

№ п/пМіжнародна назваУкраїнська назва
1Apis melliferaМедоносна, медова, західна
2A. ceranaВоскова, азійська, східна
3A. andreniformis 
4A. floreaМала азійська
5A. dorsataВелика азійська
6A. laboriosaЛьодова
7A. koschevnikoviЧервона
8A. nigrocincta 
9A. indicain 
10A. brevi 

Ареалом медоносної бджоли є Африка, Європа і Близький Схід Азії. Завдяки міграції людини вона поширилася скрізь у світі, де живе людина, крім Арктики і Антарктиди. Решта видів є ендемічними для Азії і південно-східної Азії зокрема. В Азії нараховується близько 3 млн. сімей  A. cerana. Комерційне бджільництво з цим видом бджіл розвинуте в кількох країнах – Китаї, Індії, Кореї, В’єтнамі, Японії. Деякі види є об’єктом для мисливців за медом, наприклад, A. dorsata.  Останні два види - A. indicain  і A. brevi відкриті недавно (2010 рік) в південній Індії і Філіпінах відповідно, і є ще слабо вивченими.

В нашій літературі все ще можна зустріти застарілі дані про те, що до роду  Apis належить чотири види бджіл. Так само у нас зустрічаються застарілі назви для видів A. dorsata, A. Cerana, A. Florea, як велика, середня і мала індійська відповідно. Такі назви ніде в світі тепер не застосовують, вони є застарілими і невірними. Відкриття нових видів бджіл може дати генетичний матеріал для подальших досліджень у боротьбі з хворобами бджіл, зокрема, варроа. (за матеріалами доповіді професора С. Вонгсірі (Таїланд) на біологічній комісії Конгресу-2011).

Коментарі (0):