Нова органічна кислота, як ліки від кліща варроа

Рік написання: 2016

Комітет з використання медичних продуктів у ветеринарії Європейської Медичної Агенції на своєму засіданні в жовтні рекомендував дозволити до використання в Євросоюзі новий препарат VarroMed (що являє собою суміш дегідрованої щавелевої і мурашиної кислоти). Цей препарат призначений для лікування бджолосімей від кліща варроа, який вважається найнебезпечнішим паразитом бджіл у світі.

Медоносні бджоли, як вид, є суттєвими для запилення агрокультур і дикої рослинності у Європі. Єврокомісія вважає, що запилювачі, включаючи медових бджіл, джмелів і диких бджіл сприяють підвищенню врожаю щонайменше на 22 мільярди євро в європейському агросекторі і запилюють більше 80% агрокультур і дикої рослинності на континенті.

Проте пасічники з усього світу повідомляють про втрати бджолосімей, причиною яких, як вважається, є комбінація різних факторів, таких як: втрата середовища існування, кліматичні зміни, використання пестицидів, а також хвороби бджіл. Тривале зменшення кількості запилювачів може призвести до серйозних біологічних, аграрних, екологічних і економічних проблем.

Головним паразитом медоносних бджіл є кліщ варроа, що поширився з Азії по всьому світу. Кліщ варроа живиться гемолімфою бджіл і розплоду. При цьому він може поширювати серед бджіл ряд вірусних і бактеріальних захворювань.

Препарат VarroMed призначений для знищення кліща варроа, і він є рідиною, яка розпилюється зверху на бджіл. Діючою речовиною його є фіксована комбінація двох органічних кислот: дигідрат щавелевої кислоти і мурашиної кислоти. Обидва складники використовуються у ветеринарній медицині тривалий час, а також являються природним компонентом деяких харчових продуктів. Як очікується, використання цього препарату не принесе побічної шкоди людині, тваринам чи довкіллю, якщо використовувати його згідно рекомендаціям.

VarroMed, як вважається, може бути застосований тільки як елемент в комплексі заходів по контролю кліща варроа, який охоплює собою не тільки лікування медикаментами, а також ізоляцію матки і обмеження вирощування трутневого розплоду. Він може бути застосований як однократне лікування при відсутності розплоду (передзимова обробка) чи при наявності розплоду (весна і осінь), але тут потрібні повторні обробки.

Препарат не застосовують під час медозбору.

Ефективність і безпечність препарату були випробувані лабораторно і в польових умовах в різних кліматичних умовах Європи. Ефективність препарату склала більше 80%, що є нижчим від рекомендованої ефективності 90%, необхідної при лікуванні бджіл від варроа. Проте, єврокомісія CVMP вважає, що рівень 80% може бути прийнятним, якщо медикамент використовується в комплексі з іншими заходами проти кліща. Повторні обробки VarroMed можуть спричинити підвищену смертність бджіл, тому важливо дотримуватись інструкції і не передозовувати препарат.

Препарат належить до класу MUMS (як помірно токсичний при реалізації і використанні), отже, він не вимагає строгої регламентації при торгівлі ним і при застосуванні.

Єврокомісія рекомендує його до широкого застосування в Євросоюзі.

Варто зауважити, що концентровані хімічні кислоти - щавелева і мурашина в чистому виді дуже токсичні для людини, тому самостійні досліди з ними недопустимі. Пасічники в своїй практиці можуть використовувати тільки готові лікарські форми на основі цих кислот.

Коментарі (0):