Найстаріші вулики в світі утримувались в Ізраїлі в часи пророка Єлисея (Еліші)

Рік написання: 2020

Автор: Адам Еліаху Беркович.

"Їж, сину мій, мед, бо він добрий, а мед щільниковий – солодкий, він на піднебінні твоїм, отак мудрість пізнай для своєї душі". Книга Приповістей Соломонових (Ізраїльська Біблія).

Віск було виявлено на дні стародавніх вуликів, розкопаних у Тель-Реві в долині Йордану, найстаріших, коли-небудь відкритих.

Ізраїльський археолог зробив чудове та рідкісне відкриття для того, щоб упевнитись, що Ізраїль мав часи солодкі, як мед, і допомагає зрозуміти Біблію трохи краще.

Професор Єврейського університету Аміхай Мазар вивчав археологічні розкопки на ділянці в долині Йордану під назвою "Тель-Рехов", коли знайшов доказ існування бджільництва 3000 років тому, найдавніших свідчень цієї галузі коли-небудь відкритого.

"Бджільництво не описане в Біблії, і Ізраїль підходить для бджільництва, не більше і не менше, ніж будь-яке інше місце, де є квіти", - сказав професор Мазар. "Але навіть сьогодні, якщо ви виходите на поля в цьому районі, там є вулики".

Спеціалісти з Біблії вважають, що коли Біблія згадує про мед, це, як правило, стосується штучного меду, зробленого з плодів фінікової пальми. Професор Мазар вказував на своє відкриття як доказ того, що Біблія також може бути посиланням на мед, отриманий від бджіл.

Старовинні вулики.

Зустрічаючи новий рік, євреї в усьому світі опускають яблука в мед, сподіваючись на щасливо солодкий Новий рік. Ця знахідка може свідчити про те, що зв'язок між євреями та медом є більш давньою традицією, ніж вважалося раніше.

Археологи не сподівалися знайти вулики під час розкопок, але знахідка не мала іншого пояснення для відкриття.

"Ми знайшли довгий ряд глиняних циліндрів, кожен з яких приблизно два з половиною футів завдовжки і близько одного фута в діаметрі (фут – 0,3048 м – перекл.)", - професор Мазар розповів для видання Breaking Israel News. Глиняні горщики, виготовлені з необробленої глини, змішаної з соломою, були установлені в три ряди в висоту.

Було віднайдено принаймні 180 вуликів.

Згодом дослідники дійшли висновку, що вони виявили найстаріші вулики у світі. Запечатані знімними кришками на одному кінці, інший кінець циліндра мав невеликий отвір для льотка. Відкриття було безпрецедентним, і в Ізраїлі не було знайдено жодних інших стародавніх вуликів.

"Це єдиний археологічний розкоп в Ізраїлі, де були знайдені вулики", - сказав д-р Мазар.

"Звичайно це було незвично, вулики зберігаються за межами міста. Ми були здивовані, коли ми знайшли вулики, де вони були - всередині великого і процвітаючого міста".

Поселення Тель-Реха.

Багато археологів вважають, що на місці, де пророк Єлисей (Еліша) жив приблизно в той же час, бджоли розкошували.

"Хоча це не було згадано в Біблії, це було дуже великим і важливим містом в часи короля Ахава та Іллі пророка", - сказав професор Мазар. Він підрахував, що в той час в місті проживало близько 2500 чоловік.

Дослідники вважають, що в розкопках налічується щонайменше 180 вуликів, в яких  мешкало більше мільйона бджіл, а кожен вулик давав близько 11 фунтів меду кожен рік.

Археологи також знайшли залишки фактичних бджіл, визначаючи їх породність, як аборигенну для  Туреччини.

"Це найдавніші бджоли, які коли-небудь знайдені в світі", сказав професор Мазар. "Вони не прибули до Ізраїлю самі по собі, тому в той час між Ізраїлем та Туреччиною повинна була процвітати торгівля".

Звичайно, мед і бджоли згадуються в Біблії десятки разів. Але там немає згадок про пасіки і пасічників, із чого можна зробити висновок, що автори Біблії мали на увазі диких бджіл і їх мед. Дане відкриття наводить нас на думку, що в біблійні часи люди вже вміли утримувати бджіл на пасіках, культурно, про що ми донедавна не мали ніяких свідчень.

Джерело: https://www.beeculture.com

Коментарі (0):