Методи виведення маток без щеплення і переносу личинок

Рік написання: 2017

Для невеликих пасік, а таких в Україні більшість, існує кілька методів виводу маток, які не передбачають використання материнської сім’ї, перенос і щеплення личинок, використання нуклеусів. Методи ці можуть бути як досить складними, так і простими процедурами. Оскільки цих методів розроблено вже чимало, їх варто перелічити і оцінити.

Як відомо, за способом виводу є три види маток: ройові, тихої заміни і свищові. Традиційно найкращими за якістю вважаються ройові, потім – тихої заміни і на останньому місці – свищові. Втім, таке порівняння не зовсім коректне. Адже, ройові матки можна отримати тільки в ройову пору, це кілька тижнів на сезон, а свищові матки – протягом всього сезону, навіть в зимовому клубі. Навряд чи коректно порівнювати свищових маток, виведених ранньою весною з ройовими. Разом з тим, свищові матки, виведені в ройову пору за якістю не відрізняються від ройових.

Оскільки виведення маток є одночасно і складовою селекції бджіл, то маток виводять від кращих маток на пасіці. Критерії, по яких оцінюють сім'ї, від яких виводять маток, наступні: медопродуктивність, в меншій мірі продуктивність по збору пилку, незлобливість бджіл, хороша зимостійкість, кількість і якість розплоду, стійкість проти хвороб і шкідників. Забарвлення бджіл і маток не є функціональним фактором, але воно також враховується часто при селекції бджіл і виборі маток для розведення.

Найновіші розробки в цьому плані – використання пластикових щільників з від'ємним денцем, коли дно комірки відділяється від самої комірки разом з яйцем чи личинкою відповідного віку і переноситься в штучний маточник. Це три найбільш відомі системи у світі – щільник Єнтера, система Нікот і система EZI-Queen.

Система EZI для виводу маток без щеплення личинок

Найпоширенішим способом виводу маток в практиці пасічника-любителя є відводки. Від основної сім’ї беремо кілька рамок з розплодом і бджолами і поміщаємо їх в окремий вулик. Молоді бджоли-годувальниці на відкритому розплоді закладають маточники, в яких і вирощують маток. Перша матка, яка вийде, знищить інших маток, заплідниться і стане єдиною господаркою вулика. Метод відводків перевірений часом, широко і давно використовується на практиці у багатьох методах утримання бджіл. Наприклад, метод Ващенка чи метод Корженевського.

Інший спосіб – у відводки дають вже готові запечатані маточники. В якості таких використовують ройові маточники, маточники тихої заміни або свищеві від інших сімей чи відводків. Використання ройових маточників може привести до того, що пасічник буде розводити бджіл, схильних до роїння, оскільки в роїнні присутня сильна генетична складова, як установлено в останні роки. Разом з тим, вважаю, що обмежене використання ройових маточників на невеликих пасіках цілком доречне, з огляду на те, що ройові матки найкращі за якістю і продуктивністю.

Метод Міллера для виводу маток не вимагає спеціального реманенту. Рамка із засівом чи наймолодшим розплодом підрізається знизу зигзагоподібно і ставиться між двома рамками запечатаного розплоду у сильну безматочну сім’ю. На рамці бджоли закладуть маточники, які зручно вирізати для використання у відводках або безматочних сім’ях.

Схема підрізання щільника за методом Міллера (один із варіантів).

Є і складніші методи виводу маток без переносу личинок. Один із них – метод Аллея. Щільник із засівом чи наймолодшим розплодом розрізаємо на вузькі смужки, які містять один ряд непошкоджених комірок. 3 – 4 таких смужки прикріплюємо до планок прививочної рамки таким чином, щоб денця комірок «дивилися вниз». Підготовлену таким чином рамку ставимо у сім’ю-виховательку.

Як варіант цього методу: цілу рамку із засівом кладемо горизонтально над гніздом сім’ї-виховательки (Метод Пехачека-Гопкінса). Бджоли сприймають такий розплід, як зачатки маточників і на багатьох комірках будують маточники.

У будь-якому випадку, на десятий день запечатані маточники мають бути вилучені із сім’ї-виховательки для подальшого використання.

Вищеназвані методи використовуються пасічниками-любителями і, як правило, не використовуються професійними маткарями. З точки зору маткаря-професіонала: все це – нераціональне використання ресурсів або часу. Для виводу маток у відводках, наприклад, використовується надто багато бджіл і багато часу, що може знизити продуктивність пасіки. Продуктивність пасіки дійсно знижується, але в умовах безперервного взятку. Таких умов в Україні тепер майже немає. В багатьох місцевостях у другій половині літа взяток лише підтримуючий. Поспішати нікуди тому не потрібно. Так само непотрібно економити на бджолах.

Звичайно, якість маток дуже залежить від способу їх виводу, від своєчасності виконання всіх технологічних операцій. Але в першу чергу якість маток залежить від умов годівлі бджіл, від надходження в гніздо пилку і нектару і від розвитку бджолосімей.

Іншими словами, ніяка досконала технологія виводу маток не може замінити умови зовнішнього середовища, які сприяють виводу маток.

Коментарі (0):