Мед з гречки

Рік написання: 2011

Були великі очікування в середовищі пасічників стосовно посівів гречки в поточному році. Торішній дефіцит гречки, її значне подорожчання і навіть відсутність у продажу породили небачений ажіотаж на всіх рівнях суспільства. Ситуацію дещо розрядив експорт кормової гречки з Китаю. Звичайно, дефіцит гречки на полицях крамниць, значний ріст цін на гречану крупу створили непогані економічні умови для збільшення посівів під гречкою, але уряд вирішив позбутися «гречаної проблеми» у досить дивний, як на наші часи, спосіб. Фермерів у директивний спосіб заставляли збільшити посіви під цією культурою. Це спрацювало. Гречку у цьому році посіяли, як повідомляє газета «Сільські Вісті»,  на площі 313 тис. га, що на 45% більше, ніж у 2010 році. Очікуваний врожай на рівні 330 – 340 тис. т, що вдвічі більше, ніж торік. Наприклад, в Івано-Франківській області планують зібрати 9 тис. т гречки. На Харківщині зібрали 30 тис. т гречки. Це в 5 разів більше, ніж тут споживають. Цьогорічний врожай значно перевищить потреби внутрішнього ринку. Як наслідок подібної ситуації, обвал цін, зменшення попиту, зменшення площ під посівами наступного року. Як на лихо, гречка в цьому році вродила добре і не тільки в Україні, тому за кордон – в Росію і Білорусію реалізувати її не вдасться. Отже, значного скорочення площ під посівами в наступному році не уникнути. Якщо в минулому році ніхто не знав де взяти гречку, то в цьому році ніхто не знає куди подіти надлишок врожаю.

Медозбірний потенціал посівів гречки цього року був величезний. При медопродуктивності 70 – 100 кг з га, медозапас посівів міг становити 20 – 30 тис. т. На жаль, реальний медозбір із гречки в цьому році досить посередній. Зібрати багато гречаного меду завадила погода. Основні виробники гречаного меду в Україні – Хмельницька і Вінницька області. Тут дощило під час цвітіння гречки, тому медозбір був значно менший очікуваного. В інших областях під час цвітіння гречки стояла спека, що спричинило теж недобір меду. Ще в деяких областях півдня і сходу гречка родить, але майже не виділяє нектару при нинішніх кліматичних змінах.  Про слабкий медозбір з гречки у поточному році свідчать і ціни  на гречаний мед. Спочатку, коли ситуація з гречаним медом була неясною, оптові ціни були на рівні 25 грн./кг, потім, коли стало зрозуміло, що великого медозбору з гречки по країні немає, ціни протягом серпня виросли на третину до 32 – 35 грн./кг. В середовищі оптовиків очікувалося, що протягом вересня оптова торгівля гречаним медом закінчиться – нічим буде торгувати. І це при тому, що реальна купівельна спроможність населення значно знизилася через недолугу економічну політику уряду. 

Можна сказати, що медозбір з гречки в цьому році розчарував пасічників. Види на медозбір з гречки у наступному році сумні. Очевидно, зібраного врожаю зерна гречки в країні вистачить на два роки. Тому в наступному році нас чекає значне зниження площ під посівами гречки. Це означає, що незалежно від погоди, значного медозбору з гречки знову не буде. І так само гречаний мед в Україні буде дорогим і дефіцитним продуктом.

Коментарі (0):