Маточне молочко – фактор, недостатній для вирощування маток

Рік написання: 2021

Що створює матку? Для бджіл здавна вважалося, що здатність бджолиної личинки перетворитися на матку залежить від особливого раціону маточного молочка - молочно-білого білкового секрету, води та жиру, яким її годують бджоли-годувальниці.

Але нові дослідження свідчать, що секретний соус для вирощування матки - це не саме маточне молочко. Саме кількість їжі перетворює личинку на матку - найбільшу та найважливішу бджолу в гнізді колонії. Результати дослідження були опубліковані в журналі Proceedings of the Royal Society .

Команда вчених на чолі з Джулією Боушер, біологом з Університету штату Північна Дакота, раніше вивчала поодиноких бджіл з видів, у яких кожна самка живе одна та сама вирощує своє потомство. Вони виявили, що розмір тіла цих поодиноких бджіл залежить від кількості їжі, яку їм дає їх мати, тому дослідники задалися питанням: чи важлива саме кількість їжі також і в вирощуванні потомства медоносних бджіл. Давно відомо, що личинкам, з яких вирощують маток, дають корму значно більше, ніж личинкам, з яких вирощують бджіл. Але ніхто систематично не перевіряв значення саме кількості корму для личинки.

Тож дослідники провели контрольований експеримент: вони вирощували личинок в лабораторії на дев’яти різних дієтах з різною кількістю маточного молочка та цукрів. Бджіл, котрі споживали  найбільшу кількість їжі на личиночній стадії, неможливо було відрізнити від маток, вирощених у вуликах, і їх здатність перетворюватися на матку не залежала від співвідношення частки білків і цукрів у личиночних кормах.

Є ще запитання, на які слід відповісти. Вчені знають, які гормони та гени відповідають за розвиток матки, але вони все одно хочуть з'ясувати, як і коли ці гормони та гени вмикаються та починають працювати відповідно до збільшення саме кількості їжі в раціоні.

Це має наслідки для бджільницької галузі, вважає дослідниця. "Бджолярі стурбовані тим, що якість маток знижується в останні роки, і багато бджолосімей замінюють маток щороку", - сказала вона. "Краще розуміючи умови вирощування високоякісних маток, ми можемо підвищити стійкість комерційного бджільництва".

Джерело: https://www.beeculture.com

Коментарі (0):