Малий вуликовий жук

Рік написання: 2015

Зазвичай я не коментую і не аналізую публічно тексти, написані іншими авторами. Але ситуація вимагає. В УП, здається в номері 3, появилася стаття про малого вуликового жука, якого пропонують іменувати малим вуликовим хрущем. Малий вуликовий жук Aethina tumida Murrey – небезпечний шкідник бджіл. Родом з південної Африки, де він належав до міноритарних ворогів бджіл і особливої загрози не становив. Небезпечним він став, коли переселився до США, вперше виявлений в штаті Флорида, тут він став набагато агресивнішим, і саме ця форма жука завдає значних збитків бджільництву. Саме зі США він розселився по світу і шкоди від нього не менше, ніж від кліща варроа. З ситуацією знайомий з самого початку, оскільки отримую журнали зі США. Я вперше в Україні і, очевидно, на теренах СНД написав статті про малого вуликового жука і небезпеку, яку він становить. Жук вже є в Європі. Спочатку він появився в Португалії і ось - на півдні Італії. Неважко збагнути, що поява його в Україні неминуча. Як він може попасти до нас? Дуже просто: з баулами чи багажем наших заробітчан з Італії чи Португалії, яких там чимало. Можливо, він вже є в Україні, але при тому стані нашої ветеринарної науки, яку ми маємо, про появу жука у нас ми можемо дізнатися тільки після того, як він пошириться по наших пасіках. Втім, є надія, оскільки малий вуликовий жук дуже теплолюбний вид, отже, він не зможе пережити нашу зиму і до нас не потрапить. Але надія ця слабка. Інший теплолюбний вид, шкідник картоплі – жук зі штату Колорадо прекрасно поширився і в нас. Тепер він живе навіть в Сибірі, навіть вічна мерзлота його не стримує.

І ось в УП появляється стаття, де малого вуликового жука пропонують іменувати малим вуликовим хрущем. «Дай російському вченому карту зоряного неба, і він поверне її тобі перероблену і доповнену», - здається, Достоєвський так охарактеризував російську науку. Ситуацію інакше, як абсурдною не назвеш. Якщо малий вуликовий жук вже поширився світом саме під такою назвою, то який сенс змінювати його назву в Україні? Вже були мої статті, де я власне і ввів термін – малий вуликовий жук, просто переклавши його дослівно з англійської. Один мій колега пропонував українську назву – вуликовий жучок, але ця назва не прижилася. Щоб поліпшити ситуацію тепер УП повинен пояснювати: не то світові, що малий вуликовий хрущ у нас, це те що в світі малий вуликовий жук; не то українським пасічникам, що хрущ в нас - те саме, що малий вуликовий жук в світі.

Може існують якісь біологічні передумови для перейменування малого вуликового жука на хруща? Аж ніяких. Хрущ - це різновид жуків. Личинки хрущів живуть у ґрунті і харчуються тільки рослинною їжею – переважно корінням дерев і трав’янистих рослин. Дорослі хрущі поїдають молоді пагони дерев і рослин. Отже, раціон хруща – рослинна їжа. Малий вуликовий жук – хижак, оскільки він сам і його личинка поїдає розплід медоносних бджіл, живе в гнізді бджіл, а не в ґрунті. Нічого спільного з хрущем.

Як виходити з подібної халепи з недолугими перейменуваннями, яку сам же УП для себе і створив? То проблема авторів подібних статей.

Коментарі (0):