Майстер-клас «Технології збирання, переробки та зберігання маточного молочка»

Рік написання: 2011

Містечко Градизьк, що поблизу м. Кременчука, з недавніх пір стало відоме на всю Україну не лише своїм знаменитим рибним ринком, але і семінаром по збору маточного молочка, який відбувся 7 – 8 травня 2011 року. Організатор заходу – Придніпровська (Градизько-Кременчуцька) спілка пасічників і медоварів, журнал БК при сприянні видань – «Пасека, пчела, здоровье», «Пасека от А до Я».

Майстер-клас пройшов успішно. В цьому неабияка заслуга його організаторів на чолі з Юхном О. М. і Вертієм М. М.. Разом з тим для заходу характерна деяка контраверсійність, що в жодному разі не можна ставити в докір організаторам. Отже, майстер-клас, але зібралися 320 – 340 чоловік (за даними організаторів).  Травень, сезон в розпалі, але було похолодання, що дало змогу зібратися більшому числу пасічників. На майстер-класі були представлені переважно схід і південь, де в основному виробляють мед. Захід – основний виробник маток представлений майже не був. Були делегації з Білорусі і Молдови. Такий потужний захід організовано і проведено силами виключно самих пасічників.

Не було на майстер-класі представників Інституту бджільництва, кафедри бджільництва НАУ, представників с/г інститутів. Агов, достойники – де вище знайдете таку аудиторію 340 чоловік із зацікавлених осіб, і для їх зібрання не потрібно було ні коштів, ні організаційних зусиль. Технологія отримання ММ дуже наукоємна. Без науки тут не обійтися. Між тим всі наші досягнення тут – приватні і громадські зусилля наших пасічників. Роль нашої науки у становленні виробництва ММ мінімальна. 

Не було також представників СПУ, ББУ, оргкомітету Конгресу Апімондії, Укрбджолопрому, облбджолопромів.

А хто був? Зацікавлені пасічники, депутат ВР Володимир Стретович, який все більше переймається вирішенням проблем бджільництва, були представники місцевої влади, які відверто здивувалися присутності такої кількості пасічників.

Ще раз наголосимо: захід організовано і проведено бездоганно, в кращих традиціях бджолярського кругу. Затишний табір «Чайка» на березі Дніпра, на горі Пивиха – найвищій точці лівобережної України. Певна символіка – майстер-клас, як одне з найвищих досягнень громадської самоорганізації наших пасічників. За масштабами – це майже як Бджолярський Круг В. Соломки у Баришівці.

До майстер-класу можна застосувати і таку характеристику, як унікальний. Не часто в історії українського бджільництва проводилися семінари, де збиралося б по 340 пасічників. На майстер-класі було презентовано дві книги по технології отримання маточного молочка. Перша – автор Комісар О, Д. об’єм – 200 стор. Ціна 150 грн. і 100 грн. по підписці. Друга – автори Корж В. Н. і Малихін В. Е. – об’єм 100 стор. Ціна 15 грн. У нас не було книг по технології отримання маточного молочка, а тут презентовано відразу дві. Книг по отриманню ММ в світі видано небагато, можливо з десяток. Якщо я не помиляюся, в часи Союзу на цю тему не було видано жодної книги.

На майстер-класі потужно були представлені області Харківська, Полтавська, Донецька. Натомість пасічників із Закарпатської, Чернівецької, Тернопільської області не було зовсім, і це зрозуміло – сезон виводу маток в розпалі.

Власне, семінар розпочався ще з вечора 6.05 з виставки-ярмарку. Були широко представлені інвентар – вулики, вощина, ножі Гуслія, вироби фірми «Меліса»; література, інвентар для виводу маток. Особливим попитом у відвідувачів користувалися медові напої.

Офіційна частина Всеукраїнського семінару пасічників почалася зі Служби Божої 7 травня об 11.30. Потім почалося пленарне засідання у залі.

Цікаві, змістовні доповіді прочитали Комісар О., Кузьменко О., Малихін В., Філіпов А., Корж В., Соломка В., Сенчук Ю.

Не можна оминути увагою і такий факт. На семінарі були присутні деякі відомі наші виробники маточного молочка, які багато знають, багато вміють, мають потужний ринок збуту, але воліють все це тримати в секреті. Для чого ділитися власними секретами, створюючи собі конкурентів? На мою думку, така точка зору хибна. Як показує досвід інших країн, успіху у виробництві ММ, прориву у збуті і реалізації можна досягти, діючи тільки спільно.

Україна поки що не має значних успіхів у виробництві ММ. За оцінкою Левка В., Україна виробляє 0,5 тонни ММ. За оцінкою Комісара – одну тонну.  Це досить далеко від світових лідерів. Китай виробляє 3 тис. т, Тайвань – 350 т, Корея – 9 т. Як показують прості розрахунки, щоб вийти на середньосвітові показники по споживанню ММ, Україна мала б виробляти 30 т маточного молочка в рік. Як мовиться, тут у нас є ще резерви для росту. 

З деякою тривогою констатовано – китайське маточне молочко вже присутнє на нашому ринку. Ціни, за якими воно в нас реалізується, явно демпінгові, і ця обставина зовсім не сприяє становленню власного виробництва маточного молочка. 

Закінчилося зібрання урочистим обідом і святкуванням. Семінар ще раз продемонстрував скільки талановитих людей у нашому бджільництві. В стислі терміни,  в умовах кризи, на найвищому рівні провести такий захід  - чим не досягнення, гідне наслідування іншими районними і обласними спілками?

Коментарі (0):