Корпуси сучасних вуликів схильні до протягів і неефективні

Рік написання: 2022

Згідно з висновками дослідників з Технологічного університету Квінсленда в Австралії, класичний дерев’яний ящик вулика, який використовують бджолярі всього світу, вперше створений  у 1851-му році, схильний до надмірних перепадів температури. Це погана новина для медоносних бджіл, які повинні витрачати зайву енергію, щоб підтримувати бажану температуру всередині вулика.

Європейські медоносні бджоли (Apis mellifera) страждають від вражаючого набору проблем — кліщів варроа, недосконалих вуликів, гнильців, крейдяного, кам’яного розплоду, вірусу деформованого крила, понад 20 інших вірусів, пов'язаних з кліщем, поганого харчування, хижаків, впливу пестицидів. Це смертельні проблеми для бджіл.

Нова стаття в Journal of Economic Entomology додає ще одну проблему: стандартне житло для бджіл. Сучасний вулик - це дерев’яна коробка, заснована на дизайні дев’ятнадцятого століття, яка протікає і погано тримає тепло. А час від часу пасічник вилучає частину меду, яка у вулику відіграє роль утеплювача. Шансів вижити в таких умовах в медоносних бджіл зовсім небагато.

Деніел Кук - провідний автор дослідження, опублікованого в березні в Journal of Economic Entomology, в якому досліджувалася теплова динаміка традиційного сучасного вулика для медоносних бджіл. Кук вважає, що сучасні вулики «призначені в першу чергу для зручності людей, а не бджіл». Вивчаючи промисловий дизайн, будучи ще студентом, Кук розглядав, як побудувати кращий корпус для вулика. «У мене була невелика пасіка, оснащена датчиками, щоб визначити, як сам вулик поводиться термічно», – каже він. Дослідження теплових режимів свідчили про теплову неефективність сучасних вуликів.

Дослідження Кука та його колег щодо теплових властивостей типових корпусів для вуликів кількісно оцінюють їх негерметичність та підкреслюють потенційний вплив конструкції на бджіл. Медоносні бджоли чутливі до температури свого житла. Вона повинна бути від 34,5 до 35,5 градусів за Цельсієм, інакше це негативно впливає на розплід (яйця, личинки та лялечки). Тому бджоли працюють, щоб підтримувати цю ідеальну температуру різними способами, наприклад, обдуваючи гніздо крилами, щоб охолодити його або зігріти тремтінням тіла.

 У своїй роботі дослідники розрахували тепловтрати корпусів разом із тепловим впливом певних методів бджільництва. Усі експерименти розглядали втрати тепла лише від корпусів та їх неживих компонентів (мед, віск тощо). «Причина, чому я виключив бджіл із цього дослідження, полягала в тому, що у вулику існує занадто багато варіантів поведінки для терморегуляції», — каже Кук. «Це фактор, який важко відслідкувати». Автори порівняли втрати тепла стандартної дерев’яної коробки з моделлю з полістиролу, де внутрішня температура була ідеальною для медоносної бджоли 35°C, а зовнішня – 25°C. Втрата тепла в полістироловій версії становила 23 відсотки втрат дерев’яних корпусів (тобто корпус із полістиролу приблизно в 5 разів краще тримає тепло, ніж дерев'яний). Кук зазначає, що приблизно половина втрат тепла відбувається через кришку. Тому «добре ізольована кришка може зменшити стрес у вулику та збільшити доступність кормів для клубу».

Джерело: https://www.beeculture.com

Коментарі (0):