Конгрес-2011: робота комісії біології бджоли

Рік написання: 2011

Всього було запропоновано 26 доповідей: 9 – на пленарному засіданні; 7- на симпозіумі «Соціальна організація поведінки бджіл»; 5 – на симпозіумі «Харчування і фізіологія»; 5 – на симпозіумі «Біорізноманітність і збереження бджіл». Окремо були проведені симпозіуми по програмі Bee DOC (програма вивчає проблему зникнення бджіл в Європі) – 10 доповідей, спільно з комісією лікування бджіл, і симпозіум «Екологія і утримання безжальних бджіл (тригони і меліпони)» - 10 доповідей – спільно з комісією по запиленню і комісією «Бджільництво для сільського розвитку». 

Крім того, на комісії біології бджоли було 82 постери.

Біологія бджоли, в значній мірі, - теоретична наука, її напрацювання впливають на всі інші прикладні напрямки бджільництва, тому робота комісії біології бджоли завжди в центрі уваги. Доповідей на комісії було небагато, але, звичайно, вибір тем доповідей і симпозіумів невипадковий: з одного боку, це актуальність тем для сучасного розвитку бджільництва, з другого, – це реальні наукові досягнення, які можуть становити інтерес для бджільництва.

Проаналізуємо тематику доповідей і постерів. Останніми роками науковці світу координують свої зусилля по дослідженню ряду проблем, це: втрати бджіл, зародження маток в гнізді, поліетизм бджіл. Констатовано, що після Конгресу в Монпель’є, проведено аналіз втрат бджіл в різних країнах, отримано цікаві результати, частина яких буде темою доповідей і на наступному Конгресі в Києві. Проф. Вонгсірі із Таїланду повідомив про відкриття ще двох видів бджіл роду Apis, тепер цей рід нараховує 9 видів бджіл. Підвищену увагу до деяких тем видно уже з тем проведених симпозіумів. Багато уваги приділено харчуванню бджіл, зокрема, дослідженню замінників пилку.  Меліпони – безжальні бджоли – дуже поширені на американському континенті, їм був присвячений окремий симпозіум.

Доповідь від України про карпатських бджіл (Гайдар В., Керек С., Мерцин І.) виявилася єдиною на тему – раси бджіл. Враження таке, що тематика досліджень наших авторів не є актуальною для світової спільноти. Світ уже давно відійшов від тих псевдопроблем бджільництва, над вирішенням яких ми нібито працюємо.

В світі діють два міжнародні проекти по збереженню бджіл BEE DOC (бджолиний лікар) i COLOSS (втрати бджіл). Знову ж таки, наші вчені не задіяні у цих проектах, ми взагалі про них не поінформовані.

Аналіз роботи комісії біології бджіл показує, що пройти конкурсний відбір на право включення доповіді для читання на Конгресі для наших науковців буде непросто. Надто довго наша наука перебувала в самоізоляції.

Коментарі (0):