Хлорид літію – потенційний противарроатозний препарат

Рік написання: 2018

Повідомлення про те, що хлорид літію може виявитися ефективним протикліщевим препаратом, сколихнуло бджолярський світ. Літопис історії боротьби з варроатозом не вселяє оптимізму, а тут ще повідомлення про резистентність кліща до препаратів на основі амітрази і флювалінату… І ось така звістка, яка обіцяє вирішення всіх наших проблем у боротьбі з кліщем.

Бджолярська спільнота США, де проблема варроа стоїть особливо гостро, буквально переполошилася. В черговому номері ABJ відразу кілька статей на цю тему. З деякими останніми новинами з фронту боротьби з варроатозом ми і познайомимось.

Наукова група під керівництвом Беттіни Зігельман, яка відкрила варроцидні властивості літію, продовжує плідно працювати. Від лабораторних дослідів вони вже перейшли до польових випробувань препаратів на основі літію.

Щоб зрозуміти, як сталося відкриття, ми повідомимо над чим працювала група. Вони випробовували так звану інтерферентну РНК, яка може бути ефективною проти варроа. Були виявлені деякі гени, суттєві для виживання кліща (наприклад, гени, що контролюють ріст і розмноження кліща). Коли в клітинах кліща появляється така РНК (іРНК), вона блокує його розмноження, але є безпечною для бджіл. Бджіл підгодовували сиропом з такою іРНК, кліщ пив гемолімфу бджіл і гинув. Наукова група повторювала подібні досліди і спостерігала загибель кліща від іРНК. Але виявилося, що кліщ гине і в контрольній для порівняння групі, де бджіл підгодовували сиропом з деякою «безпечною» для кліща РНК. Аналізуючи, що спільного в обох серіях дослідів, група прийшла до висновку, що це може бути хлорид літію, який вона використовувала для отримання «безпечної» РНК. Третя серія експериментів підтвердила це припущення.

Після серії перших експериментів, можна зробити деякі попередні висновки. Хлорид літію в невеликих концентраціях вбиває кліща, будучи безпечним для бджіл, що робить його потенційним варроцидним препаратом.

--- LiCl 0 mM/кліщі   ---  LiCl 0 mM/бджоли ----   LiCl 25 mM/кліщі --- LiCl 25 mM/бджоли

Графік показує картину осипу кліща при різних концентраціях хлориду літію в сиропі, яким підгодовували бджіл.

Що саме є токсичним для кліща? В подальших дослідах були перевірені наступні препарати:

  • хлорид літію,
  • сульфат літію,
  • лактат літію,
  • ацетат літію,
  • цитрат літію, 
  • карбонат літію.

Всі вони виявилися токсичними для кліща. Тому були зроблені висновки, що кліща вбивають іони літію, а не хлору.

Відповідь на наступне питання: як і чому літій вбиває кліща – поки що не знайдена. Механізм дії літію на кліща поки що невідомий і потребує подальшого вивчення.

Але все це стосується чисто лабораторних дослідів. А як працює препарат з реальними сім’ями? Перші досліди вже проведені. В лабораторії спостерігалася смертність кліща в садках - 100%. Підгодівля сім’ї 20 тис. бджіл сиропом з хлоридом літію показала ефективність 90%, що є дуже хорошим результатом для перших польових дослідів.

Відкриття препарату і перші досліди дозволяють припустити, що хлорид літію має потенціал бути хорошим противарроатозним препаратом, оскільки він:

  • малотоксичний для ссавців (людини);
  • не акумулюється у вощині;
  • порівняно дешевий;
  • простий у застосуванні.

До речі, про ціну. По ціні - грам за гривню препарат хлорид літію є і у нас. Але я радив би пасічникам не поспішати з новим препаратом. Поки що тривають випробовування, відпрацьовуються методики і концентрації. Препарат чекає реєстрацію і дозвіл на застосування. Це все може бути виконано в досить прискореному темпі, з огляду на ситуацію, що склалася з кліщем. 

Якщо хлорид літію виправдає очікування від нього, то це дуже змінить ситуацію в бджільництві. Такі зміни навряд чи бажані на ринку ветпрепаратів для деяких його учасників. Тому, справедливості заради, варто зазначити, що лунають і негативні відгуки. Зокрема, вказують, що препарат може бути токсичним для розплоду, оскільки розплід може гинути від препарату уже в менших концентраціях, ніж при обробці від кліщів. Але і існуючі препарати інколи частково токсичні для розплоду – це кислоти і амітраз. Тому цей аргумент навряд чи спинить застосування хлориду літію. 

До речі, якщо хлорид літію виявиться токсичним для розплоду, то це, швидше, позитивний момент, ніж негатив. Це означає, що хлорид літію не будуть застосовувати будь-коли і безконтрольно. Ефект привикання кліща до препарату може бути тривалим (як в амітразі, до 30 років), що дасть нам ще одну паузу у проведенні селекції бджіл на варроарезистентність.

Цей випадок свідчить про те, наскільки могутньою є сучасна наука. Відкриття зроблене чисто науковими методами в лабораторії, і вирішенням проблеми, як не дивно, виявився просто один із елементів періодичної таблиці хімічних елементів. 

Літій є досить поширеним у використанні елементом.

 

Оцінка використання літію в світі в 2011 році за даними Вікіпедії.

   Кераміка і скло (29%)

   Джерела струму (27%)

   Мастильні матеріали (12%)

   Безперерв. розлив сталі (5%)

   Регенерація кисню (4%)

   Полімери (3%)

   Металургія алюмінію (2%)

   Фармацевтика (2%)

  інше (16%)

І, як постскриптум. Звичайно, хлорид літію є в продажу, але величезне родовище літію виявлене в центрі країни, на Кіровоградщині. За неперевіреними даними, його мають почати розробляти найближчим часом.

Коментарі (0):