Форум «Україна медова і світ»

Рік написання: 2018

20 вересня Торгово-промислова палата України, у партнерстві з посольством Франції та за підтримки Київської обласної адміністрації, провела, як заявлено, Форум «Україна медова і світ».

У форумі взяли участь пасічники, представники урядових структур, експортери меду, експерти ФАО і ринку меду, представники громадських організацій, бізнесмени, представники ЗМІ. Була присутня чисельна делегація з Франції.

Звичайно, на форумі було багато цікавого: виступи, зустрічі, враження, нова інформація. Але, в цілому, можемо констатувати: заявлені цілі досягнуті не були, форум загалом не вдався – розмови не вийшло. Оскільки обміну думками, як такого не було, то все дійство звелося до конференції – виступи учасників, деякі - навіть без відповіді на запитання.

Особливість форуму: участь у ньому багатьох учасників, які безпосередньо не є пасічниками, але стосунок до бджільництва все-таки мають.

Основні проблеми, з якими зіткнулися пасічники в поточному сезоні: масові отруєння бджіл, як наслідок – недобір меду. До цього додалася засуха в ряді областей, спричинена масовим вирубуванням дерев (а не глобальним потеплінням, як нас в цьому намагаються переконати). Як було заявлено, експорт меду (на початок осені) впав в 3 рази, в порівнянні з аналогічним періодом 2017-го року.

Склалося враження, що чиновники, які в тій чи іншій мірі опікуються бджільництвом, не володіють ситуацією. Статистична оцінка щодо отруєнь бджіл відсутня. Навіть оцінки втрат неадекватні. Так, у виступі замміністра аграрної політики і продовольства Ольги Трофімцевої прозвучали цифри, що у Кіровоградській області від отруєння загинули 3300 бджолосімей в 2018-му році. Це цифри далекі від реальності. Реальність така, що в смт. Добровеличківка (тільки один з райцентрів області) загинуло більше 2-х тисяч сімей. В межах України загинули, ймовірно, сотні тисяч сімей. Втрати пасічників – сотні мільйонів гривень. Але аналіз цього лиха відсутній будь-де в державі. Ніхто не збирається ні рахувати, ні оцінювати, ні аналізувати, ні, тим більше, компенсувати.

Виступи очільників страждали некомпетентністю і поверховістю, як на моє враження. Ніякого зв’язку з реальністю. Причому, чим вища посада чиновника – тим менше зв’язку. Розмови власне не вийшло. Після своїх виступів очільники покидали форум, не бажаючи слухати пасічників, тобто реальна інформація з місць виявилася нікому не цікавою.

Запам’ятався виступ Анни Бурки щодо світового ринку меду, де було багато інформативної для пасічника статистики.

Втім, змістовною виявилася участь французької делегації пасічників і спеціалістів. Відмітимо факт, що ми стали цікаві для світу. Виявилося, що французи досить обізнані і з нашими реаліями, і з нашими проблемами (значно краще деяких наших чиновників). Виступи членів французької делегації були і змістовні, і конкретні. Так, Жан-Луї Лотар поділився досвідом виробництва і реалізації меду в провінції Прованс. Досить цікавий був виступ.

Був виступ Савіо щодо європейської системи географічних зазначень в Україні. Були виступи щодо організації внутрішнього ринку меду у Франції (те, що в нас відсутнє) і підтримки системи якості меду у Франції.

Після обіду відбулася панельна дискусія «Бджолярі – від аматорства до ефективного бізнесу. Досвід Франції», де представники Франції ділилися досвідом організації бджільництва у своїй країні.

Загалом конференція пройшла в дещо скороченому форматі, оскільки деякі заявлені доповідачі (напр., В. Ющенко) не з’явилися.

В цілому, можна відмітити, що українське бджільництво стало явищем планетарного масштабу (не менше!), тому інтерес до нього не випадковий, що зі сторони Франції, що зі сторони наших очільників.

Коментарі (0):