Дезинфекція медових щільників за допомогою озону

Рік написання: 2014

Іноді навіть медоносні бджоли потребують допомоги, особливо коли доводиться очищати щільники після видалення меду. Дослідження міністерства сільського господарства США показали, що фумігація (дезінфекція, обкурювання) медових щільників газом озоном може знищувати паразитів і патогенів, що загрожують здоров’ю і продуктивності медоносних бджіл. Крім того, фумігація озоном може також допомогти зменшити рівні пестицидів (отрутохімікатів) в медових щільниках.

Відкриття зроблені в дослідженні з двох частин, виконаних ентомологістом Rosalind James з відділу біології комах-запилювачів, менеджменту і системних досліджень. Досліди проводилися в м. Логан, штат Юта, службою наукових агродосліджень Міністерства сільського господарства США. Результати першої частини наукових досліджень, опубліковані в 2011 році в Journal of Economic Entomology, показали, що фумігація медових щільників газом озоном в концентрації від 215 до 430 часток на мільйон вбиває всі живі форми великої воскової молі, залежно від тривалості експозиції.

Озон, високореактивна форма кисню, також знищує спори гриба аскосферозу після експозиції протягом 24 – 36 годин при концентраціях 1500 часток на мільйон. Інший патоген бджіл – бактерії американського гнильця вимагає суттєво довшої експозиції і вдвічі вищої концентрації озону.

Обидва патогени можуть роками зберігатися на бджолярському інвентарі і у вуликах, як сплячі спори. Вони активізуються (проростають), коли настають сприятливі для них умови і атакують розплід бджіл.

Метил-оксид і гамма-радіація - ефективні методи дезінфекції медових щільників, але ці засоби дорогі і непрактичні. Палатку чи кімнату для фумігації озоном може облаштувати собі кожен пасічник.

В січні 2013 року групою Rosalind James опубліковані результати другої частини досліджень в журналі Agricultural Science. Цей звіт деталізує розклад (знищення) озоном кумафосу, флювалінату і кількох інших пестицидів, які можуть акумулюватися у вуликах. 

Вищі концентрації озону і довші експозиції вимагаються для зниження концентрації пестицидів у воску і щільниках. Подібна обробка зменшує рівень пестицидів краще в нових щільниках (віком до трьох років), ніж в старих (віком більше 10 років).

Детальніше про це можна почитати в  Agricultural Research journal за березень 2014 року.

Джерело: https://www.beeculture.com

Коментарі (0):