Чому біорізноманітність серед рослин є важливою для різних видів бджіл

Рік написання: 2022

Чутливий баланс енергоефективності та морфології квітів є ключовим для спільного існування медоносних бджіл та джмелів.

Часто можна спостерігати, як джмелі, так і медоносні бджоли харчуються одним і тим же видом квітів протягом літа - чи то у Великобританії, чи то в багатьох інших країнах.

Проте дослідники з Лабораторії бджільництва та соціальних комах (LASI) при Університеті Сассекса установили, що різні види бджіл домінують над певними видами квітів, і виявили чому.

Вивчивши 22 види квітів у південній Англії та проаналізувавши поведінку понад 1000 бджіл, вони виявили, що "енергоефективність" є ключовим фактором, коли йдеться про посередницьку конкуренцію.

Вага тіла бджіл і швидкість відвідування бджолою квітів визначають, наскільки вони енергоефективні. Вага тіла визначає енергію, яка використовується під час польоту та перельоту між квітами, причому бджола, яка вдвічі важча, використовує вдвічі більше енергії. Швидкість відвідування бджолою квітів, кількість квітів за хвилину визначає скільки нектару, а, отже, енергії вона збирає. Співвідношення цих факторів визначає енергоефективність видобутку нектару бджолами.

Професор бджільництва Френсіс Ратніекс сказав: «Хоча вони живляться одними і тими самими квітами, часто ми виявляємо, що джмелі перевершують медоносних бджіл для певного виду квітів, тоді як медоносні бджоли перевершують джмелів на інших видах квітів, що ростуть поблизу.»

«Що було чудовим, так це те, що відмінності в енергоефективності кормів майже повністю пояснили, чому джмелі переважають на одних видах квітів, а медоносні бджоли на інших.»

«По суті, джмелі мають перевагу перед медоносними бджолами у тому, що вони швидше відвідують квіти, тому можуть збирати більше нектару (енергії), але їх недоліком є те, що вони більші, і тому використовують більшу частину енергії зібраного нектару для свого ж живлення під час польоту. Для деяких видів квітів це дало загальну перевагу джмелям, а для інших - медоносним бджолам».

У дослідженні, опублікованому в журналі Ecology, дослідники за допомогою секундомірів визначали скільки квітів відвідала бджола за одну хвилину. Використовуючи портативні електронні ваги для зважування кожної бджоли, дослідники виявили, що в середньому джмелі майже вдвічі важчі за медоносних бджіл. Це означає, що вони використовують майже вдвічі більше енергії, ніж медоносні бджоли під час польотів. Результати секундоміра показали, що вони відвідують квітів вдвічі більше від медоносних бджіл, що компенсує їх вагу з точки зору енергоефективності.

На деяких видах квітів, таких як лаванда, джмелі переважали, відвідуючи квіти майже в три рази більше, ніж медоносні бджоли.

Відмінності в морфології квітів сильно вплинули на те, наскільки енергоефективними були ці два види бджіл. Вереск линговий із своєю масою дрібних квіток більше підходив медоносним бджолам. Навпаки, вереск Еріки, який, як виявили дослідники, росте поруч із вересом линговим у тому ж природному заповіднику, має великі дзвіночкоподібні квіти і більше підходив для джмелів.

Автор доктор Нік Бальфур сказав: «Енергоефективність кормів особливо важлива для бджіл. Дослідження показало, що бджоли ходили (і літали) за досить складною енергетичною траєкторією; половина енергії, яку вони отримали від нектару, була витрачена на його збір.»

Енергія, яку бджоли отримують з нектару, є основною потребою — чому бджоли збирають нектар. Але той факт, що медоносні бджоли та джмелі не змагаються за нектар з одних і тих же квітів, є обнадійливим з точки зору їх збереження та співіснування.

Професор Ратніекс пояснює: «Джмелі мають перевагу в харчуванні на одних рослинах і переважають на них, тоді як медоносні бджоли мають перевагу на інших рослинах і переважають на них.»

«Отже, збереження різних видів бджіл залежить від різноманітності квітів, тому саме на збереженні різноманітності квітів мають бути зосереджені наші зусилля для збереження бджіл. Але, на щастя, квіткові рослини різноманітні, і це дає надію».

Дослідницька група вивчала різні види квітів у різних місцевих регіонах. Сюди входили: заповідник, ширша сільська місцевість, парки Брайтона, власний сад професора Ратніекса та клумба біля Сассекського будинку в університетському містечку. Доктор Бальфур сказав: «Незалежно від того, чи є у вас клумба перед вікном, наділ чи сад, посадка різноманітних квітучих рослин влітку або не така часта стрижка трави, дійсно може допомогти запилювачам наприкінці літа.»

Джерело: https://www.beeculture.com

Коментарі (0):