Біологи відкрили «стоп»-сигнал в спілкуванні медоносних бджіл

Рік написання: 2010

Біологи університету Каліфорнія (Сан-Дієго) відкрили, що бджоли попереджають своїх подруг по гнізду про небезпеку, з якою вони зіткнулися під час відвідування годівниці (збирання нектару), спеціальним сигналом, який можна трактувати, як сигнал «стоп» для бджіл. 

В серії експериментів бджоли, які літали до годівниці, були атаковані суперниками із ближчих до годівниці сімей, які також літали до годівниці. Бджоли, яких атакували, виробляли спеціальний сигнал, щоб зупинити подруг по гнізду, які були мобілізовані до польотів в небезпечне місце. Медоносні бджоли використовують виляючий танець для повідомлення про розміщення годівниці і інших ресурсів. Атаковані бджоли скеровують «стоп»-сигнал  на сестер по гнізду, що танцюють виляючий танець, мобілізуючи до небезпечного місця.

J. Nieh (Ніх) – професор ентомології, який проводив експерименти, сказав, що специфічні сигнали в спілкуванні медоносних бджіл для припинення виляючого танцю бджіл, були відомі і раніше, але тільки тепер виявлено чіткий конкретний сигнал для такої поведінки.

«Стоп»-сигнал є короткий вібраційний сигнал, який триває одну десяту секунди з частотою 380 коливань за секунду. Часто це посилання здійснюється, коли відправник сигналу торкається головою приймача сигналу, або бджола-відправник може просто вилізти зверху на бджолу-приймача сигналу.

Раніше дослідники називали це «прохальний сигнал», тому що вони вважали, що сигналізуюча бджола робить це, щоб отримати зразок корму від танцюючої бджоли.

Але професор J. Nieh (Ніх) виявив, що імпульсами для цього сигналу, який зупиняє виляючий танець і виліт до годівниці, були атаки конкурентів і фіктивних хижаків. Він також виявив, що чим більша небезпека від конкурентів і хижаків, тим більше «стоп»-сигналів подають бджоли, щоб зупинити інших бджіл від мобілізації і польотів до годівниці.

Цей сигнал спрямований на бджіл, які мобілізують до небезпечної годівниці, і зменшує їх мобілізацію, – пояснює Ніх. Отже, менше сестер по гнізду полетять до небезпечної годівниці. Бджола, яка пережила небезпеку, сама зупинить мобілізацію, але «стоп»-сигнал дозволить їй попередити сестер, які ще не пережили небезпеку і мобілізуються для польотів за кормом. У кінцевому результаті сім’я зменшить або припинить польоти до небезпечної годівниці пропорційно небезпеці. 

В експериментах виявлено, що під час агресивної конкуренції за корм, атака жертв значно збільшує подання останніми «стоп»-сигналів сестрам по гнізду, іноді більше, ніж в 40 разів. Бджоли, що носять корм, які атакували інших бджіл, але самі не відчували агресії до себе, не подавали «стоп»-сигнал в гнізді. Але бджоли, піддані «феромону тривоги», збільшували подачу «стоп»-сигналу в середньому в 14 разів. Ті бджоли, яким штучно защемляли ногу симульованим укусом, збільшували подачу «стоп»-сигналу в 88 разів.

J. Nieh (Ніх) сказав, що кооперація між клітинами організму ґрунтується на позитивному і негативному зворотному зв’язку. «Суперорганізм», яким є сім’я бджіл, подібний багатоклітинному організмові, тому що кожна бджола подібна окремій клітині, діє для блага всієї сім’ї. Суперорганізми використовують багато типів позитивного зворотного зв’язку,  але відомо мало прикладів дії сигналів негативного зворотного зв’язку.

«Стоп»-сигнал – саме такий приклад, дія якого на сім’ю зупиняє надходження корму. Це тільки другий приклад негативного зворотного зв’язку з коли-небудь виявлених в суперорганізмах, подібних бджолиній сім’ї і, можливо, найбільш складний приклад.

За матеріалами газети  «ABJ Extra». 

Коментарі (0):