Білий сніг на зеленому листі

Рік написання: 2017

Заголовок статті – слова з відомої пісні знаного колись в Україні композитора Олександра Білаша. Білаш народився і виріс у Градизьку – невеликому селищі поблизу м. Кременчук, яке було колись райцентром, до того, як половину земель району затопили води тепер найбільшого в Україні водосховища - Кременчукського. Крім, як батьківщина Білаша, Градизьк відомий як центр оптової торгівлі в’яленою рибою, а з недавніх часів і як місце, де щороку відбувається свято відкриття сезону для пасічників, започатковане Градизько-Кременчукською спілкою пасічників на чолі з Юхном О. М.

Свято відкриття сезону стало вже традиційним. Ось і в цьому році на схилах гори Пивиха поблизу Градизька 28 – 29 квітня зібралося кілька сотень пасічників. Крім власне конференції і виставки - ярмарки багато важать неформальні спілкування пасічників. Серед іншого почув наступне.

Цьогорічний сезон розпочався рано, але наступні похолодання привели до затримки в розвитку сімей. В гніздах деяких сімей появилися ознаки аскосферозу. Цікаво, що аскосфероз появився в різних областях одночасно, які віддалені одна від одної. Отже, мова йде не про перезараження. Причина його появи криється в незвичних змінах погоди. Власне, аскосфероз – це не хвороба в звичному розумінні. Це, швидше, реакція бджолосім’ї на стрес. Як наслідок, стався розрив в розвитку бджолосімей, що і привело до спалаху аскосферозу. Адже грибкова інфекція є скрізь, а проявляється вона у вигляді клінічних ознак лише при зниженні імунітету бджолосімей в результаті стресу.

Таким стресом в цьому сезоні стала погода.

Весна сезону 2017 запам’ятається нам, можливо, своїм незвичайним ходом погоди. 20 і 21 квітня ряд областей півдня і центру країни вкрило снігом. Сніг тримався до двох діб. Причому на півдні снігу було більше, а в Києві його не було зовсім. За добу температура впала на 20°С. Природа перебувала в розпалі весняного квітування. Так, абрикоси зацвіли 7 квітня… 25 квітня були заморозки до -6°. Звичайно, наслідки такого похолодання будуть відчуватися протягом всього сезону, хоча перше враження – негативний вплив від снігопаду незначний, цвіт фруктових дерев майже не постраждав, хоча деякі сади залишилися без вишень і яблук зовсім.

А ознаки аскосферозу зникли після того, як погода стала звичною для початку травня. Втім, похолодання  кінця квітня виявилися визначальними, як для врожаю фруктів, так і для розвитку бджолосімей протягом сезону. Сліди аскосферозу  виникали ще кілька разів протягом сезону в окремих сім’ях. Через затримку розвитку сімей в квітні, в цьому сезоні не було роїння. А це неминуче приведе до проблем в зимівлі, оскільки роїння дає найбільш повну і повноцінну заміну маток у місцевій популяції бджіл. Такої заміни в цьому році не було. Це означає, що чимало сімей підуть в зиму зі старими матками (а якщо і з молодими, то виведеними не в найкращих умовах).

Сезон 2017 року запам’ятається нам, можливо, саме весняними метаморфозами погоди, які і визначать його результати.

Коментарі (0):